• Odbierz prezent
0x (ZRX) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Tokenizacja i zdecentralizowane giełdy dla każdego

0x (Zero X- ZRX) to otwartoźródłowy, ogólnodostępny protokół pozwalający na wymianę tokenów opartych na blockchainie Ethereum (ETH) za pośrednictwem zdecentralizowanych giełd (DEX). Niezależni developerzy, pracujący nad tokenami mogą wykorzystać 0x do stworzenia zdecentralizowanych giełd. Projekt posiada własny token ERC20 o nazwie ZRX, który służy do opłacania prowizji transakcyjnych przy dokonywaniu wymiany, w przyszłości będzie również wykorzystywany do głosowania społeczności w srawie przyszłych kierunków rozwoju. 0x zapewnia możliwość obsługi najpopularniejszych tokenów Ethereum w standardzie ERC20, a także ERC721 (od wersji 2.0).

0x jest często mylony ze zdecentralizowaną giełdą - należy pamiętać, że projekt sam w sobie nie jest ośrodkiem wymiany, lecz ogólnodostępnym protokołem, który służy do tworzenia zdecentralizowanych giełd dla tokenów Ethereum. Giełdy stworzone na protokole 0x są w stanie synchronizować się z najpopularniejszymi portfelami Ethereum, np. MetaMask.

 

Czytaj także: Ethereum (ETH) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Ethereum (ETH) - to otwartoźródłowa (ang. open-source), zdecentralizowana platforma oparta na rozproszonym rejestrze blockchain, z kryptowalutą o nazwie Ether (najczęściej nazywaną również Ethereum). Platforma pozwala na tworzenie smart kontraktów (ang. smart contracts), czyli zdecentralizowanych ap.. Czytaj
Ethereum (ETH) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

 

ICO i rozwój projektu 0x

Twórcami protokołu są Will Warren oraz Amir Bandeali, którzy rozpoczęli pracę nad nim jeszcze w październiku 2016 r., dostrzegając ogromny potencjał Ethereum i wówczas coraz chętniej tworzonych na nim tokenów i zdecentralizowanych aplikacji. Wedle ich idei tokenizacji, wszelkiego rodzaju aktywa, waluty, czy wirtualne przedmioty powinny być kompatybilne z blockchainem Ethereum. Inspiracją dla popularyzacji zdecentralizowanych giełd było również ryzyko systemowe, towarzyszące korzystaniu ze scentralizowanych giełd, szczególnie przypadku giełdy Mt.Gox, okradzionej na początku 2014 r.

0x zebrał fundusze na dalszy rozwój protokołu przy pomocy ICO, które odbyło się między 15 a 16 sierpnia 2017 r. Podczas ICO sprzedano połowę (50%) z 1 mld utworzonych tokenów ZRX, zbierając planowaną kwotę ETH równowartych wówczas ok. 24 mln dolarów. W zakupie tokenów udział wzięło ok. 12 tys. inwestorów. Pozostała połowa dostępnych tokenów została ulokowana następująco: 10% dla zespołu twórców, kolejne 10% dla doradców, 15% na zewnętrzny fundusz rozwoju oraz 15% pozostawione dla przyszłych celów projektu.

Co nietypowe, pierwsza funkcjonująca wersja protokołu 0x została opublikowana jeszcze przed ogłoszeniem zbiórki kapitału w formie ICO, 18 maja 2017 r.

30 lipca 2018 r. zespół opublikował ważna aktualizacje protokołu do wersji 2.0, w której usprawniono stabilność działania, dodano kompatybilność z nowszym typem tokenów Ethereum ERC721, a także m.in. możliwość opłacania prowizji transakcyjnych za pomocą tokenu WETH.

 

Do czego służy 0x?

Protokół 0x umożliwia developerom bezpłatne stworzenie zdecentralizowanej giełdy, która posiada orderbook (księgę zleceń) poza siecią Ethereum, zaś transakcje pomiędzy stronami są realizowane za pośrednictwem smart kontraktu, który eliminuje ryzyko oszustwa, bądź niewywiązania się z transakcji.

Protokół dla zdecentralizowanej giełdy 0x sam w sobie również jest smart kontraktem Ethereum, napisanym w języku programowania Solidity.

Protokół może być wykorzystany na wiele sposobów, w tym m.in. do obsługi rynku zdecentralizowanych aplikacji i wirtualnych przedmiotów kolekcjonerskich, rynku predykcyjnego, czy obsługi zdecentralizowanych pożyczek.

 

Jaki portfel (wallet) do ZRX?

ZRX jest tokenem Ethereum, opartym na najpopularniejszym standardzie smart kontraktu ERC20, co oznacza że jego użytkownicy mają do wyboru dużą gamę rozwiązań zabezpieczających środki.

Bez wątpienia najpopularniejszym portfelem dla Ethereum i tokenów jest przeglądarkowy MyEtherWallet, jednak ze względów bezpieczeństwa lepiej zsynchronizować go np. z portfelem MetaMask, funkcjonującym jako wtyczka do najpopularniejszych przeglądarek internetowych (Chrome, Firefox, Brave). Najpopularniejsze desktopowe multiwallety dla tokenów Ethereum to Jaxx oraz Exodus, dostępne na systemy operacyjne Windows, MacOS oraz Linux. Z wielu portfeli mobilnych obsługujących m.in. ZRX, warto zwrócić uwagę na Trust Wallet, Jaxx, Coinomi oraz imToken, dostępne na urządzenia z systemem Android oraz iOS. Od niedawna również przeglądarka mobilna Opera w wersji na Android oferuje wbudowany portfel dla tokenów i zdecentralizowanych aplikacji Ethereum.

0x jest również obsługiwany przez najpopularniejsze portfele sprzętowe (ang. hardware wallets), takie jak Ledger (Nano S oraz Blue) i Trezor (One i Model T). Portfele sprzętowe, obok cold walletów (bez dostępu do sieci), są uznawane za najbezpieczniejsze.

 

Czytaj także: Opera dodaje portfel kryptowalut do mobilnej przeglądarki

Norweska firma Opera Software, tworząca jedną z najpopularniejszych przeglądarek internetowych o tej samej nazwie, poinformowała dziś (11 lipca) o udostępnieniu wersji beta (testowej) mobilnej Opery z domyślnie wbudowanym portfelem kryptowalut.   Opera i Ethereum Mobilna przeglądarka z wbudowany.. Czytaj
Opera dodaje portfel kryptowalut do mobilnej przeglądarki

 

Kurs i notowania 0x (ZRX)

ZRX jest notowany na ponad trzydziestu giełdach kryptowalut, z których największą płynność dostarcza wiodąca pod względem wolumenu handlowego platforma Binance (ponad 60% całego obrotu). Najbardziej płynnym instrumentem jest para z bitcoinem (ZRX/BTC). 0x jest również dostępny na takich giełdach kryptowalut jak Upbit, Bittrex, czy Poloniex.

11 października 2018 r. ZRX pojawił się również na giełdzie Coinbase Pro (dawniej GDAX) jako pierwszy token ERC20. ZRX jest dostępny także na największej polskiej giełdzie (z siedziba na Malcie) BitBay, gdzie można zakupić go m.in. za polskiego złotego (ZRX/PLN), należy jednak być świadomym bardzo niskiej płynności.

Z oczywistych względów ZRX jest również dostępny na wielu zdecentralizowanych giełdach tokenów Ethereum, takich jak m.in. IDEX, EtherDelta, czy Paradex.

Dotychczasowy szczyt notowań ZRX miał miejsce 9 stycznia 2018 r. przy kursie 2,53 USD i kapitalizacji rynkowej wynoszącej 1,17 mld dolarów.

Obecnie ZRX znajduje się na 24. miejscu w rankingu kapitalizacji wg serwisu CoinMarketCap.


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk