Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.05
Kurs funta:  5.15
Kurs franka:  4.58
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.05
Kurs funta:  5.15
Kurs franka:  4.58
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jak Rosja wykorzystuje kryptowaluty podczas wojny?

|
selectedselectedselected

Kryptowaluty są coraz częściej używane przez duże rosyjskie firmy do rozliczeń międzynarodowych. Jeszcze niedawno Moskwa chciała zakazu cyfrowych aktywów, a teraz Kreml zezwala na ich używanie. W jakim celu?

Kryptowaluty nową bronią Rosji. Jak Kreml wykorzystuje cyfrowe waluty podczas wojny?
Alexander Zemlianichenko/Associated Press/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Moskwa chciała zakazać obrotu kryptowalutami, a duże firmy z Rosji teraz ich powszechnie używają
  • Dlaczego Rosja używa obecnie dużych ilości kryptowalut?
  • O jakie kryptowaluty chodzi?

 

Kryptowaluty sposobem na ominięcie ograniczeń

Rosyjskie firmy zwróciły się ku kryptowalutom, gdy różnego rodzaju ograniczenia utrudniają im prowadzenie międzynarodowej działalności.

Co najmniej dwie rosyjskie spółki surowcowe używają obecnie stablecoina Tether, wynika z informacji podanych przez agencję Bloomberg. Ta cyfrowa moneta służyć ma do obsługi transakcji z kontrahentami z Chin. Kraj ten jest obecnie głównym rynkiem eksportowym dla wielu rosyjskich towarów.

Reklama

Chodzi o duże firmy z Rosji specjalizujące się w produkcji metali. Jak podał Bloomberg, nie są one objęte sankcjami, ale nazwy tych rosyjskich spółek nie są obecnie znane. Choć firmy te nie są objęte oficjalnymi ograniczeniami, to pośrednio wpływają one również i na nie.

Rosyjskie firmy zajmujące się handlem metalami, jak np. stal, nikiel czy aluminium, od początku inwazji na Ukrainę mają różnego rodzaju problemy z zagranicznymi transakcjami. Kłopotem jest otrzymywanie płatności czy dokonywania zakupów poza Rosją.

W rezultacie, Rosjanie coraz szerzej używają kryptowalut do międzynarodowych rozliczeń w kluczowych dla przemysłu branżach. Jest na to zresztą przyzwolenie z Kremla. 

 

Czytaj również: Ogromna ucieczka kapitału z kryptowalut. To rekordowy odpływ z ETF na BTC

Reklama

 

Zamiast zakazu kryptowalut jest wdrożenie stablecoinów

Jeszcze kilka lat temu Rosja intensywnie walczyła z wykorzystaniem kryptowalut i stablecoinów do rozliczania tranasakcji finansowych. Zresztą, swego czasu bank centralny Rosji pracował nad projektem całkowitego zakazu używania i kopania wszystkich kryptowalut.

W tej kwestii doszło jednak do diametralnej zmiany. Prezes Banku Rosji, Elvira Nabiullina w wystąpieniu przed parlamentem jesienią 2023 roku stwierdziła, że w przypadku transakcji międzynarodowych popiera możliwość stosowania kryptowalut.

Reklama

Chodzi jednak wyłącznie o międzynarodowe przelewy. Jest na to ciche przyzwolenie ze strony Banku Rosji, podał Bloomberg w oparciu o anonimowe źródła w rosyjskim banku centralnym.

Źródła te mają mówić o tym, że przez Bank Rosji rozważane są przepisy mające na celu nawet stworzenie odpowiednich regulacji wobec użycia kryptowalut i stablecoinów.

Cyfrowe instrumenty mają pomagać w ograniczeniu ryzyka blokady zagranicznych kont bankowych czy transferów. Rosyjskie firmy mają borykać się obecnie z zamykaniem rachunków w wielu krajach.

Tether ma być rozwiązaniem tego problemu, ponieważ nie jest on regulowany przez międzynarodowe instytucje. Dodatkowo, jest on powiązany z dolarem amerykańskim, który nadal jest popularną na całym świecie międzynarodową “walutą handlową”.

Oczywiście, wykorzystywanie kryptowalut przez kraje objęte sankcjami do realizacji transakcji międzynarodowych nie jest niczym nowym. Zresztą, jest to jeden z najczęściej podnoszonych zarzutów przez instytucje finansowe.

Reklama

Kryptowaluty od początku ich popularności są w ogniu kontrowersji z powodu ich potencjalnej możliwości wykorzystania do finansowania nielegalnych działalności czy brania pieniędzy. Brak regulacji i anonimowość utrudniają monitorowanie transakcji przez międzynarodowych regulatorów, ale także agencje śledcze.

 

Zobacz również: Rafał Zaorski kończy shorta na Bitcoin. Nie będzie 80 mln PLN - klapa odważnego zagrania

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Przemysław Tabor

Przemysław Tabor

Redaktor i YouTuber w FXMAG. Zafascynowany makroekonomią zwolennik analizy fundamentalnej w inwestowaniu.


Reklama

Czytaj dalej