Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.05
Kurs funta:  5.15
Kurs franka:  4.58
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.05
Kurs funta:  5.15
Kurs franka:  4.58
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kryptowaluty trafią w ręce polityków. Miliony USD to cena za lobbing

|
selectedselectedselected

Wybory w USA coraz bliżej, więc dystans między polityką a światem kryptowalut ulega skróceniu. Kryptowalutowa organizacja non-profit uruchomiła nowy komitet polityczny mający wspierać kandydatów do Senatu i Kongresu. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Zwłaszcza w polityce.

Kryptowaluty trafią w ręce polityków. Miliony USD to cena za lobbing
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Amerykańscy politycy przychylni kryptowalutom otrzymają pokaźne środki na wsparcie kampanii
  • Powstał oddolny komitet polityczny, który wesprze kilku kandydatów
  • Inne podobne komitety związane z kryptowalutami zebrały już 110 mln USD

 

Politycy, kryptowaluty i miliony USD

Celem nowego komitetu politycznego (PAC, ang. political action committee) o nazwie “Stand With Crypto” jest zebranie środków pieniężnych, aby wspierać amerykańskich polityków przyjaznych cyfrowym aktywom. Powszechnie wiadomo, że w Stanach Zjednoczonych polityków wspiera się dotacjami na ich organizacje, fundacje i prowadzone przez nich kampanie.

Pomysł polega na zebraniu środków pieniężnych od 440 tys. członków “Stand With Crypto” dla wsparcia polityków popierających kryptowaluty. Nieważne są podziały partyjne, ważne jest zaangażowanie w rozwój kryptowaluty pośród kandydatów startujących w Izbie Reprezentantów i Senacie USA.

To nie pierwszy taki komitet polityczny. Ten utworzony przez Stand With Crypto dołącza do innych podobnych większych projektów. Do tej pory pozostałe kryptowalutowe komitety zebrały już ponad 110 mln USD w tym cyklu wyborczym, wynika z danych Federalnej Komisji Wyborczej.

Reklama

Pomysł oddolnego wsparcia kandydatów przez fanów kryptowalut poprzez komitety PAC budzi wiele (niekoniecznie słusznych) podejrzeń. Branża cyfrowych aktywów jest dokładniej lustrowana po tym, gdy w zeszłym roku wyszło na jaw, że Sam Bankman-Fried, skazany twórca giełdy FTX wykorzystał skradzione fundusze do “wspierania” kampanii politycznych. Mowa o kwocie ponad 100 mln USD.

Komitety polityczne typu PAC, takie jak “przywołany “Stand With Crypto”, są zazwyczaj tworzone w celu gromadzenia funduszy dla kandydatów lub celów politycznych. Mogą one otrzymywać wpłaty do 5 tys. USD.


Czytaj również: Rośnie niezadowolenie z demokracji w Europie. Zdumiewające dane z Niemiec i Francji - czy to kryzys polityczny?

 

Innym rodzajem komitetów są tzw. “super PAC”. Te z kolei mogą mogą otrzymywać darowizny o nieograniczonej wielkości, ale nie mogą bezpośrednio koordynować kampanii.

Reklama

Na liście poparcia znajdzie się pięciu kandydatów ubiegających się o wolne miejsca w Izbie Reprezentantów i Senacie Stanów Zjednoczonych. Wśród wspieranych kandydatów są republikańscy kandydaci na senatora w Indianie, Wirginii Zachodniej, a także kandydaci demokratów ubiegający się o reprezentowanie lokalnych okręgów w Alabamie, Oregonie czy Montanie.

"Celem (PAC Stand With Crypto) jest popieranie i wspieranie kandydatów, którzy chronią prawa naszych zwolenników (...)" - stwierdził Nick Carr, przedstawiciele i główny strateg Stand With Crypto.

"Myślę, że to niesamowite widzieć tak duży rozwój i wzrost Stand With Crypto w tak krótkim czasie" - dodał Nick Carr w wywiadzie dla Coindesk.

Organizacja Stand With Crypto została założona w sierpniu 2023 roku, zatem w zaledwie 9 miesięcy zgromadziła około 440 tys. członków.

 

Reklama

Zobacz również: Ogromna ucieczka kapitału z kryptowalut. To rekordowy odpływ z ETF na BTC

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej