Reklama
WIG82 401,96-0,73%
WIG202 433,59-0,99%
EUR / PLN4,31+0,02%
USD / PLN3,99+0,42%
CHF / PLN4,53+0,17%
GBP / PLN5,04+0,02%
EUR / USD1,08-0,40%
DAX17 595,27+0,22%
FT-SE7 652,69-0,39%
CAC 407 952,24+0,05%
DJI38 972,41-0,25%
S&P 5005 078,18+0,17%
ROPA BRENT82,62+0,28%
ROPA WTI77,83-0,04%
ZŁOTO2 025,60-0,24%
SREBRO22,30-0,80%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs euro (EUR) na kolanach! 10 tygodni spadku wobec dolara (USD)

Przemysław Tabor | 17:04 25 wrzesień 2023

Kurs euro na kolanach! To już 10 tygodni spadku wobec dolara (USD). Co dalej z euro (EUR)? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Euro traciło na wartości wobec dolara amerykańskiego przez 10 ostatnie tygodni z rzędu, co jest najdłuższą serią od czasu wprowadzenia waluty w 1999 roku. Poziom parytetu na kursie EUR/USD wydaje się być w zasięgu, ostrzegają analitycy UniCredit w swojej prognozie.

 

  • Inflacja w strefie euro pozostaje podwyższona, a prognozy wzrostu gospodarczego marne. To stwarza ryzyko stagflacji
  • Tymczasem, sytuacja w gospodarce USA jest dobra, a stopa inflacji CPI jest niższa niż w strefie euro

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

 

 

Euro w cieniu dolara 10 tygodni z rzędu

Kurs euro do dolara (EUR/USD) zaliczył serię 10 kolejnych tygodni zakończonych na minusie. Ta konsekwentna zniżka sprowadziła notowania z poziomu 1,12 USD na początku lipca do obecnego 1,06 USD.

Tak długiego ciągu kolejnych spadkowych tygodni EUR/USD rynek jeszcze nie obserwował. Jednak trend spadkowy nie może przecież trwać bez końca. Analitycy Credit Agricole uważają, że pewne negatywy są w już wliczone w cenę mocno wyprzedanego euro. 

Reklama

“EUR pozostaje blisko minimów w stosunku do odradzającego się króla USD, ciągnięte w dół przez utrzymujące się obawy o perspektywy gospodarcze strefy euro, które pozostają przyćmione przez ryzyko stagflacji” - stwierdzili ekonomiści Credit Agricole.

Rosnące ostatnio ceny ropy naftowej są postrzegane jako pogarszające perspektywy gospodarcze strefy euro. Kurs ropy Brent wystrzelił z okolic 70 USD za baryłkę w lipcu do obecnie notowanych 92 USD. To ciąży na zależnej od importu surowców energetycznych gospodarce strefy euro.

 

Zobacz także: Mocne wahania na rynku Forex! Kursy walut będą reagować na te wydarzenia

 

Wykres kursu ropy Brent w USD (25.09.2023)  TradingView Chart
TradingView Chart

Źródło: tradingview.com

Reklama

 

 

W najbliższym czasie uwaga rynku skupi się na wystąpieniu EBC, a także danych o inflacji na poziomie krajowym w strefie euro. Znamy już odczyt niemieckiego wskaźnika Ifo za wrzesień: nie odzwierciedla on znaczącej poprawy w niemieckiej gospodarce.

 

Reklama

 

“Ryzyko stagflacji wydaje się być już przynajmniej częściowo uwzględnione w cenie euro, co może złagodzić negatywny wpływ w szczególności rozczarowujących danych dotyczących nastrojów w gospodarce europejskiej” - dodali analitycy Credit Agricole.

 

Zobacz także: Chcesz wziąć Bezpieczny Kredyt 2%? Za rok kupisz dużo mniejsze mieszkanie

 

Prognozy kursu euro (EUR/USD)

Według analityków Credit Agricole, kurs euro do dolara może przerwać spadkową passę w nadchodzącym kwartale. Uważają oni, że notowania EUR/USD mogą wzrosnąć do 1,08 USD do końca grudnia.

Reklama

Podobnego zdania są eksperci rynku walutowego z UniCredit.

“Nadal uważamy, że Fed rozpocznie luzowanie w I kwartale 2024 roku, obniżając stopę procentową w USA do 4,00% do IV kwartale 2024 roku, ponieważ spodziewamy się recesji w USA w przyszłym roku. Jednocześnie, spodziewamy się, że EBC rozpocznie obniżki stopy procentowej w II kwartale 2024 roku, obniżając stopę depozytową do 3,25% z obecnych 4,00%. Różnica między obiema stopami procentowymi zmniejszy się zatem o połowę w naszym scenariuszu, wskazując, że kurs EUR/USD powróci powyżej 1,10 USD w przyszłym roku.” - zaznaczyli analitycy UniCredit.

 

 

Ostrzegli jednak, że krótkoterminowy obraz dla tej pary nadal wygląda niedźwiedzio:

Reklama

“Oczekujemy, że wciąż solidny odczyt deflatora PCE w USA może zwiększyć presję na kursie EUR/USD w nadchodzących dniach, potencjalnie ciągnąc go do nowych minimów poniżej 1,06 USD. (...) Inwestorzy mogą niechętnie podchodzić do wyprzedaży EUR/USD poniżej 1,05 USD i to może ponownie otworzyć scenariusz parytetu.” - zaznaczyli analitycy UniCredit.

Eksperci z Danske Bank nie podzielają opinii analityków UniCredit. Sądzą, że za 12 miesięcy zobaczymy kurs EUR/USD niżej niż obecnie.

“Podtrzymujemy argumenty za niższym EUR/USD w oparciu o warunki handlowe, realne stopy procentowe i perspektywy wzrostu, a także względne koszty pracy. W związku z tym utrzymujemy naszą 12-miesięczną prognozę na poziomie 1,03 USD” - skomentowali analitycy Danske Bank.

“W perspektywie krótkoterminowej widzimy pewien potencjał ryzyka wzrostowego dla notowań euro. Stopy procentowe u szczytu cyklu, poprawa w sektorze przemysłowym w stosunku do sektora usług oraz lub łagodzenie pesymizmu wobec gospodarki Chin mogą wesprzeć EUR/USD w najbliższym czasie” - dodali.

 

Zobacz również: Fatalna sytuacja w dużej gospodarce europejskiej. Jak reaguje kurs euro?

Reklama

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej