Reklama
Kurs euro:  4.38
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.59
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.38
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.59
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czym jest analiza finansowa? Z jakich narzędzi skorzystać? Czy każdy może analizować spółki?

|
selectedselectedselected
Czym jest analiza finansowa? Z jakich narzędzi skorzystać? Czy każdy może analizować spółki? | FXMAG INWESTOR
Czym jest analiza finansowa? Z jakich narzędzi skorzystać? Czy każdy może analizować spółki?
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zaczynamy nowy cykl edukacyjny na kanale FXMAG, pierwszy który będzie poświęcony analizie finansowej spółek giełdowych. Krok po kroku, zaczynając od najprostszych zagadnień i po kolei omawiając kolejne tematy, pokażę Ci w jaki sposób możesz wykorzystać sprawozdania finansowe publikowane przez spółki giełdowe, jak oceniać kondycję finansową i perspektywy konkretnego biznesu, w jaki sposób porównywać go z konkurentami z tej samej branży. Nie zabraknie też tematów związanych ze wskaźnikami analizy fundamentalnej, które - jeśli umiejętnie je dobierzemy i wykorzystamy - mogą ułatwić nam selekcję wartościowych spółek do portfela. Tak więc, jeśli jeszcze nie subskrybujesz kanału FXMAG, to jest najlepszy moment żeby to zrobić i kliknąć w dzwoneczek, dzięki któremu nie przegapisz żadnego z odcinków. Zaczynamy!

 

 

Co to znaczy analizować spółkę?

Reklama

Nasz kurs nosi znamienną nazwę - Jak analizować spółki? A jego partnerami są Biuro Maklerskie Alior Banku i Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Przyznam się, że już od jakiegoś czasu chciałem stworzyć jak najbardziej przystępny cykl poświęcony analizie finansowej spółek, bo wiem że spora część inwestorów indywidualnych dobiera spółki do swojego portfela w oparciu o to jak wygląda wykres ich notowań, często w zupełnym oderwaniu od fundamentów. A jeżeli już patrzymy na sprawozdania finansowe, to często ograniczając się do podstawowych parametrów, takich jak przychody, wynik netto czy wynik EBITDA. A to jednak trochę za mało, by ocenić sytuację finansową danej spółki.

Ale po kolei! Cykl jest przeznaczony dla osób początkujących, ale z czasem będę poruszał coraz bardziej złożone zagadnienia, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

 

____Alior szablon____

 

Zacznijmy od tego co to w ogóle znaczy: analizować spółkę

Reklama

Chodzi tu przede wszystkim o ocenę tego jaka jest obecna sytuacja danego przedsiębiorstwa, jak wypada na tle szerokiego rynku i innych firm z sektora, no i przede wszystkim jakie ma perspektywy na przyszłość, zarówno pod kątem wyników finansowych, rozwoju działalności, jak i przyszłej wyceny akcji. Wiadomo bowiem, że do portfela chcemy dobierać takie spółki, których rynkowa wartość będzie z czasem rosła, a biznes się rozwijał.

Rodzajów analizy jest co najmniej kilka, natomiast ja skupię się przede wszystkim (choć oczywiście nie tylko) na jednym z elementów analizy fundamentalnej, czyli na analizie finansowej spółek.

Zobacz także: Analiza fundamentalna. Co to jest i jak wykorzystać analizę fundamentalną w tradingu?

 

Czym jest analiza finansowa?

Oczywiście nie będę robił teraz wykładu na temat tego na czym polega, w jakiej kolejności analizy fundamentalnej i z jakich elementów składa się analiza finansowa spółki, bo wiem że większość z Was nie dotrwałaby do końca tego video, a książek i podręczników - nawet dostępnych za darmo w sieci - jest na ten temat naprawdę sporo. Dla wielu inwestorów to właśnie analiza finansowa jest takim synonimem patrzenia na spółkę z perspektywy fundamentalnej, chociaż akurat analiza wyników finansowych tak naprawdę jest jednym z etapów analizy fundamentalnej, ale o tym opowiem w kolejnych odcinkach.

Analiza finansowa, jak sama nazwa wskazuje, ma nam pozwolić na sprawdzenie i ocenę tego jaka jest sytuacja finansowa danej spółki. Czyli między innymi tego jakie przychody z działalności generuje, czy ta działalność jest rentowna, a także jaki to jest rodzaj zysku. Oprócz tego: w jaki sposób spółka finansuje swoją działalność, skąd biorą się pieniądze na funkcjonowanie biznesu, jaki jest majątek spółki i jakie składniki go tworzą. Czyli, jakie spółka ma aktywa, a po drugiej stronie jakie są jej pasywa, czyli źródła finansowania. Ważna też jest sama struktura pasywów, czyli to ile z nich to kapitał własny spółki (czyli pieniądze wniesione przez jej akcjonariuszy), a ile stanowią zobowiązania, czyli po prostu dług, który trzeba będzie kiedyś spłacić. To, kiedy będzie on spłacony również ma znaczenie - zobowiązania krótkoterminowe spółki to takie, które trzeba będzie pokryć w ciągu najbliższych 12 miesięcy od momentu publikacji sprawozdania. 

Reklama

Wszystkie te informacje, i jeszcze więcej na temat finansów spółki znajdziemy w jej sprawozdaniu finansowym. Jeżeli w tym momencie się pogubiłeś, to nic nie szkodzi, bo każdy z tych aspektów dokładnie omówię w kolejnych odcinkach.

Zobacz także: Czy na pewno wiesz czym jest analiza finansowa?

 

Za pomocą jakich narzędzi można analizować spółki? Z czego składa się analiza finansowa?

Sprawozdanie spółki jest naszym podstawowym źródłem wiedzy na temat jej sytuacji finansowej. Jego trzy najważniejsze elementy to bilans spółki, rachunek zysków i strat oraz rachunek przepływów pieniężnych, znany też pod nazwą cash-flow.

  • Bilans daje nam wgląd w aktywa i pasywa spółki, czyli w to jaki jest majątek spółki i jakie są jego źródła finansowania.
  • Rachunek zysków i strat pokazuje nam natomiast wynik finansowy spółki w danym okresie, czyli m.in. jakie miała przychody, koszty działalności, ile zarobiła albo straciła.
  • Rachunek przepływów pieniężnych, jak sama nazwa wskazuje, daje nam wgląd w to na co spółka wydawała i skąd czerpała środki, a także o ile w danym okresie spółka ma więcej lub mniej pieniędzy.

Oczywiście każdy z tych elementów sprawozdania dokładnie omówię, wraz z przykładami, w kolejnych odcinkach.

Oprócz tego w analizie finansowej możemy wykorzystać inne dane, np. te oparte na wskaźnikach rynkowych (potocznie nazywanych fundamentalnymi). Najpopularniejsze z nich to oczywiście C/Z czy C/WK (cena do wartości księgowej), ale różnego rodzaju wskaźników są setki i warto wiedzieć, z których i w jaki sposób korzystać

Reklama

 

Czy każdy może analizować spółki?

Na sam koniec pierwszego odcinka naszego cyklu postaram się jeszcze odpowiedzieć na pytanie, które nurtuje wiele osób rozwijających się w temacie inwestycji. Czy w ogóle warto analizować spółki fundamentalnie, szczególnie pod kątem wyników? Ogólnie przyjęło się, że analiza finansowa to trochę taka czarna magia, zarezerwowana tylko dla wtajemniczonych, mających odpowiednie narzędzia i wiedzę z zakresu finansów, rachunkowości i znających na pamięć Kodeks Spółek Handlowych.

Nie da się ukryć, że profesjonalna analiza finansowa i wycena spółki to zadanie dla osób, które zajmują się tym zawodowo i mają do tego odpowiednie kompetencje i nawet specjalizują się w spółkach z konkretnej brany, a nie dla inwestorów, którzy mają swoje życie zawodowe i ograniczony czas na analizowanie rynku, nie mówiąc już o specjalistycznej wiedzy. 

I nawet inwestorzy z wieloletnim doświadczeniem, którzy utrzymują się z rynku często korzystają z płatnych analiz, zamiast robić to samemu.

Nie zmienia to jednak faktu, że jeżeli chcemy samodzielnie budować portfel, który będzie przynosił dodatnie stopy zwrotu, szczególnie w dłuższym terminie, musimy rozumieć jak działają, w jaki sposób robią pieniądze i jakie są perspektywy spółek, w które chcemy zainwestować. A do tego konieczna jest znajomość co najmniej podstaw analizy fundamentalnej. Bez tego tak naprawdę do końca nie wiemy w co inwestujemy na giełdzie nasze pieniądze. Tak więc każdy nie tylko może, ale i powinien analizować spółki, przynajmniej na tym dostępnym dla każdego poziomie.

Zobacz także: Chcesz łatwo i szybko prognozować wyniki finansowe spółek?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Tematy

C/Z C/WK analiza finansowa przedsiębiorstwa wskaźniki fundamentalne jak wycenić spółkę cena do wartości księgowej analiza finansowa spółki sprawozdania finansowe analiza fundamentalna jak zacząć analiza wskaźnikowa Rachunek zysków i strat kodeks spółek handlowych wynik finansowy w bilansie aktywa bieżące źródła finansowania analiza finansowa firmy analiza finansowa wzory analiza finansowa wskaźniki analiza finansowa kurs analiza finansowa szkolenie analiza finansowa przedsiębiorstw analiza finansowa w praktyce analiza finansowa szkolenia wstepna analiza finansowa przykładowa analiza finansowa zobowiązania bieżące wskaźnik struktury Co to znaczy analizować spółkę? jak analizować spółkę jak dokonać analizy spółki co to w ogóle znaczy: analizować spółkę analiza finansowa spółki o co chodzi jak ocenić sytuację finansową danej spółki analiza finansowa spółki jak to zrobić czy warto analizować spółkę samemu Czym jest analiza finansowa? analiza finansowa jak zacząć od czego zacząć analizę spółki giełdowej Przykładowa analiza finansowa firmy Analiza finansowa spółki - co nam powiedzą wskaźniki Wskaźnikowa analiza finansowa – Jak ją zrobić jak zrobić dobrą analizę finansową jaka jest sytuacja finansowa danej spółki analiza finansowa jakie narzędzia narzędzie do analizy finansowej spółki Czy każdy może analizować spółki? analiza finansowa jak to zrobić profesjonalna analiza finansowa i wycena spółki wycena spółki jak ją zrobić narzędzie do analizy finansowej najlepsze narzędzia do analizy technicznej Czy warto analizować spółki fundamentalnie analiza fundamentalna czy warto analiza fundamentalna dla każdego Z czego składa się analiza finansowa? analiza finansowa z czego się składa aktywa i pasywa spółki jak ocenić wyniki finansowe spółki
Reklama

Czytaj dalej