Mnogość spadków w indeksie największych przedsiębiorstw i umiarkowane zwyżki w słabszych sektorach rynku rozpoczęły nowy tydzień na GPW. Poniedziałkowy spadek cen akcji wydaje się być wynikiem wyczerpania się impulsu wzrostowego z poprzednich tygodni. W poniedziałek WIG20 spadł o 1,54%, a WIG o 0,954%. mWIG40 i sWIG80 wzrosły następnie odpowiednio o 0,27 i 0,7 proc. Wypracowano ponad 922 mln zł przychodów, z czego na WIG20 przypadło 783 mln.
Ujemną zmianę miało tylko pięć sektorów, w tym budownictwo (1,62 proc.) i informatyka (1,16 proc.). Największe spadki zanotowały natomiast branże: odzieżowa (-2,76 proc.), górnicza (-1,61 proc.) i paliwowa (-2,44 proc.).
Spadki odnotowały kursy 16 spółek z WIG20. Najaktywniej handlowanym walorem był PKN Orlen (-2,58 proc.), który ucierpiał w związku ze spadkiem cen ropy o około 2 proc. do najniższego poziomu od 2021 roku.
Kurs Allegro posłużył jednak jako podpora dla rozproszeń w największym zespole. Właściciel platformy e-commerce, na której odbywa się obecnie "Cyber Monday", odnoszący się do licznych wyprzedaży i promocji w sklepach internetowych, zaoferował inwestorom pokaźny zysk po tym, jak firma ujawniła, że wystawi gwarancję na ponad 2 miliardy dolarów w związku z niedoszacowaniem aktywów posiadanych przez Mall Group. Z kolei inne sklepy, w tym Pepco (-4,04%) i LPP (- 3,19%) poniosły straty, a KGHM, mBank, wspomniany Orlen i CCC notowały ponad 2% spadki cen.
Wyżej sesję zakończyły jedynie kursy JSW (4,5%), Asseco, Kruka i PZU, ale ich zyski wyniosły mniej niż 1%. W poniedziałek koncern górniczy opublikuje wyniki finansowe za trzeci kwarta