Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jak analizować spółki giełdowe

Każdy zarządca funduszu inwestycyjnego wartego ponad 100 mln USD jest zobligowany, by co kwartał przedstawiać raport z posiadanych aktywów (13F). Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, jakie spółki kupowali bądź sprzedawali w przeciągu kwartału inwestorzy.

 

Portfel superinwestora

Jak możemy dowiedzieć się z portalu Dataroma, który śledzi wyniki 13F, raport złożyło 79 superinwestorów. Wśród nich znajdują się m.in: Warren Buffett czy Michael Burry, który zasłynął z przewidzenia kryzysu z 2008 r. 

Superinwestor posiada średnio 49 spółek w swoim portfelu (mediana 30). Sektorem, który ma obecnie największą wagę, są usługi (30 proc. wartości wszystkich inwestycji), na drugim miejscu są technologie informacyjne (16,8 proc.), a na trzecim sektor finansowy (15,4 proc.). Największym ulubieńcem okazał się Google (Alphabet), posiadany przez 33 z nich, stanowi on aż 3,7 proc. wartości wszystkich portfeli zarządzanych funduszy. 

Reklama

 

Jakie są najchętniej kupowane spółki przez superinwestorów? – analiza raportu 13F z III kwartału - 1

Jakie są najchętniej kupowane spółki przez superinwestorów? – analiza raportu 13F z III kwartału - 1

 

Na drugim miejscu uplasował się Microsoft (Microsoft), którego ma aż 17 z nich, stanowiący 2,2 proc. w zarządzanych funduszach. Ostatnie miejsce na podium należy do akcji spółki Visa (Visa), której aktywa miało 16 z nich (1,4 proc. wartości funduszy). 

 

5 najchętniej kupowanych spółek przez superinwestorów

Reklama

Na 5. miejscu wśród najchętniej kupowanych akcji w III kw. br. znalazła się amerykańska spółka technologiczna Booking Holdings (BookingHldg), która została zakupiona przez 8 zarządzających. Obecnie jej udziały ma 11 z 79 funduszy. 

 

 

Na 4. miejscu uplasowały się akcje Google (Alphabet), w których zwiększyło pozycję 11 zarządzających. Największych zakupów dokonał Chase Coleman z funduszu Tiger Global Management, zwiększając swoją pozycję, aż o 147 proc. Wydaje się, że przewaga komparatywna spowodowana ogromnymi zbiorami danych posiadanymi przez spółkę jest szczególnie ceniona przez inwestorów.

Reklama

Trzecią wśród najchętniej kupowanych spółek została międzynarodowa firma technologiczna, skupiająca się m.in. na e-commerce, cloud computingu, reklamach online, cyfrowym streamingu i sztucznej inteligencji - Amazon (Amazon). Zakupiona została ona przez 11 z zarządzających, którzy średnio zwiększyli jej udział o 0,5 proc. w swoim portfelu. 

 

Jakie są najchętniej kupowane spółki przez superinwestorów? – analiza raportu 13F z III kwartału - 2

Jakie są najchętniej kupowane spółki przez superinwestorów? – analiza raportu 13F z III kwartału - 2

 

Na drugim miejscu możemy zobaczyć powrót do korzeni przez Bill & Melinda Gates Foundation Trust poprzez zakup akcji spółki Microsoft. Zwiększyli oni swoją pozycję na tej akcji aż o 4000 proc. Po tym stanowi ona 26,91 proc. wartości portfela. W sumie 13 zarządzających dokonało zakupu w III kw. tego giganta technologicznego.

Reklama

Najchętniej kupowaną spółką przez 13 funduszy w przeciągu ostatnich miesięcy okazała się Meta (Facebook). Wydaje się, że obecnie nie okazała się to inwestycja mająca największą stopę zwrotu, gdyż od ostatniej ceny zamknięcia III kwartału cena spadła o ponad 17 proc. Wydaje się jednak, że drastycznie niska wycena spółki na tle konkurencji mierzona wskaźnikiem P/E na poziomie 10 (średnią dla sektora na poziomie 39) okazała się wyjątkowo atrakcyjna dla zarządzających.

 

Jakie są najchętniej kupowane spółki przez superinwestorów? – analiza raportu 13F z III kwartału - 3

Jakie są najchętniej kupowane spółki przez superinwestorów? – analiza raportu 13F z III kwartału - 3

 

Najchętniej sprzedawane spółki przez superinwestorów

Co ciekawe, najczęściej sprzedawaną spółką okazał się Microsoft (Microsoft), w którym pozycje zmniejszyło aż 13 zarządzających funduszami. 9 z nich sprzedawało akcję Visa (Visa). Kolejno ex aequo 7 funduszy zmniejszało swoje pozycje w akcjach Amazona (Amazon), Google (Alphabet) oraz UnitedHealth Group (UntdHealth).

Reklama

 

Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Nota prawna Conotoxia Ltd.

Czytaj więcej