Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Mieszkania poza zasięgiem. 33% młodych osób obawia się bezdomności

|
selectedselectedselected

Bezdomność jako realną konsekwencję problemów finansowych aktywnie postrzega już 33% młodych Amerykanów. Jednocześnie, jedna trzecia posiada obsesję na punkcie braku pieniędzy i nie może czerpać radości z życia. Nowy raport pokazał fatalny stan “amerykańskiego snu”.

Mieszkania poza zasięgiem. 33% młodych osób obawia się bezdomności
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Ceny mieszkań w USA są coraz bardziej poza zasięgiem
  • Młodzi Amerykanie są bardziej zaniepokojeni przyszłością i własnymi finansami niż starsi
  • Wielu Amerykanów żyje od wypłaty do wypłaty i jeden życiowy kryzys dzieli ich od bezdomności, uważa ekspert

 

Niemal 33% młodych Amerykanów aktywnie obawia się zostania bezdomnymi

Jedna trzecia przedstawicieli generacji Z (urodzonych po 1995 roku) oraz millenialsów (urodzonych po 1980 roku) w USA aktywnie obawia się, że stan ich finansów może doprowadzić ich do bezdomności, wynika z raportu Money Matters Report firmy Acorns.

To wynik znacznie wyższy niż w przypadku szerokiej populacji dorosłych Amerykanów (25%). Tymczasem zaledwie 11% przedstawicieli pokolenia wyżu demograficznego posiada takie obawy. Raport został przygotowany przez firmę Acorns na próbie 5 tys. amerykańskich konsumentów. 

W rezultacie, pokolenie Z i milenialsi są 3 razy bardziej skłonni niż starsi respondenci by obawiać się, że ich sytuacja finansowa może doprowadzić do bezdomności. Jednocześnie 33% Millenialsów zadeklarowało, że nie może czerpać radości z życia, ponieważ nieustannie posiada obsesję na punkcie pieniędzy.

 

Zobacz także: Klimat uderzy w nasze pieniądze. Każdy z nas zapłaci 16 tys. PLN rocznie przez szkody klimatyczne

Reklama

 

Liczba osób bezdomnych w USA jest najwyższa w historii

Bezdomność to oczywiście skrajny rezultat problemów finansowych, ale strach przed utratą dachu nad głową jest poważnym problemem dla osoby cierpiącej na taką obawę. Niepokój potęguje również to, że problem bezdomności w USA nasila się.

W grudniu 2023 roku w Stanach Zjednoczonych odnotowano wzrost bezdomności o 12% rok do roku. To sprawiło, że liczba bezdomnych w USA jest obecnie najwyższa w historii i wynosi ona około 653 tys. osób. Problemy nasilają między innymi wysokie czynsze, słaby wzrost płac oraz koniec rządowej pomocy związanej z pandemią. 

“Wielu Amerykanów żyje od wypłaty do wypłaty i jeden kryzys dzieli ich od bezdomności" - stwierdził Jeff Olivet, szef U.S. Interagency Council on Homelessness.

 

Mieszkania w USA stają się coraz bardziej odległe cenowo

To symptomy zgodne z wynikami raportu Acorns. Niezależnie od przedziału wieku czy wysokości dochodu, trzy największe obawy finansowe Amerykanów to: koszty utrzymania (31%), inflacja (27%) i zadłużenie (12%).

Reklama

Przystępność cenowa mieszkań w Stanach Zjednoczonych pogarsza się z kwartału na kwartał. Pisaliśmy o tym poważnym problemie tutaj: Rynek nieruchomości w USA w najgorszym stanie od 40 lat. Kryzys drogich mieszkań nabiera na sile

Zakup własnego mieszkania jest obecnie przeciętnie najmniej opłacalny od 40 lat, wynika z danych National Association of Realtors (NAR). Od grudnia 2021 roku przystępność cenowa mieszkań w USA spadła o około 30%, szacuje ekonomista The Kobeissi Letter, Adam Kobeissi.

“Jest to oficjalnie najszybszy spadek przystępności cenowej mieszkań w historii Stanów Zjednoczonych” - podkreślił Adam Kobeissi, ekonomista.

 

Zobacz także: Rezerwy złota największe od 45 lat! Agresywny plan Glapińskiego. Banki centralne rzuciły się na metal

 

Nie brakuje obaw o przyszłość

Większość Amerykanów obawia się skutków globalnej wojny i konfliktów na ich bezpieczeństwo finansowe. Z kolei 25% stwierdziło, że są tymi potencjalnymi wydarzeniami "bardzo zaniepokojeni". Tylko 10% stwierdziło, że "w ogóle ich to nie dotyczy".

Reklama

Wielu respondentów, zwłaszcza młodszych, twierdzi, że brakuje im funduszy awaryjnych, ale obawy o utratę stabilności skłoniły pracowników na wszystkich poziomach dochodów do priorytetowego traktowania oszczędzania. 

Prawie 30% respondentów (27%) w badaniu zdradziło, że nigdy nie mieli funduszu awaryjnego, czyli finansowej “poduszki bezpieczeństwa”. Około połowa (54%) ankietowanych Amerykanów posiada jednak taki fundusz awaryjny. 

Wśród tych, którzy posiadają poduszkę bezpieczeństwa, większość twierdzi, że zwiększają swoje oszczędności na ten poczet, przerażeni wydarzeniami rozgrywającymi się wokół nich.

Tylko jedna trzecia Amerykanów spodziewa się być bardziej bezpieczną finansowo w przyszłym roku niż obecnie.

"Zwykły Amerykanin stoi w obliczu zalewu złych wiadomości finansowych, od utrzymującego się wzrostu inflacji po koszty utrzymania, a wszystko to na tle globalnej wojny i zawirowań" - stwierdził Noah Kerner, CEO Acorns w komentarzu do przygotowanego przez firmę raportu.

Odnośnik do wyników badania Acorns: 2024 Acorns Money Matters Report

Reklama

 

Czytaj również: Cel inflacyjny jest wyssany z palca. Noblista porównał skuteczność banku centralnego do dedukcji swego psa

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama