Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to ogromna baza danych zawierająca informacje zarówno pozytywne, jak i negatywne, dotyczące terminowych spłat zobowiązań osób prywatnych i firm. Dzięki tym informacjom można sprawdzić, czy są one wiarygodne i bez problemu wywiążą się ze swoich zobowiązań kredytowych lub pożyczkowych. Najczęściej z BIK korzystają banki i firmy pożyczkowe. Jednak my sami też możemy sprawdzić swoją historię kredytową i zobowiązania, a tym samym dowiedzieć się, jaką mamy zdolność kredytową. Znajdziemy również informacje o wszystkich zaległych płatnościach, co może pomóc nam w uporządkowaniu domowych finansów i spłaceniu długów. Jest to szczególnie przydatne dla zapominalskich. BIK pomaga także walczyć z wyłudzaniem kredytów. Możemy także dowiedzieć się, czy na nasze dane nie zostały zaciągnięte kredyty lub inne zobowiązania, o których nie wiedzieliśmy. Jak założyć konto w BIK? Czego możemy się dowiedzieć z raportu BIK?
Zanim banki i firmy pożyczkowe zdecydują się udzielić kredytu lub pożyczki, weryfikują wnioskodawców w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). BIK jest głównym źródłem informacji kredytowej i gospodarczej w Polsce. Biuro Informacji Kredytowej zostało utworzone w 1997 r. przez banki i Związek Banków Polskich na podstawie art. 105 ust. 4 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo Bankowe.
BIK gromadzi i udostępnia informacje o tym, jak klienci indywidualni i podmioty gospodarcze realizują swoje zobowiązania kredytowe i finansowe. Jest to największy w Polsce zbiór danych, obejmujący informacje z sektora bankowego i pożyczek pozabankowych. Dotyczą one klientów indywidualnych, rolnikó