• Odbierz prezent
Fundusz Millennials Venture Capital poszukuje unicorna na rynku kryptowalut
fot. freepik.com

Fundusz Millennials Venture Capital poszukuje spółek z innowacyjnych branż, które mają potencjał, by stać się przysłowiowym „unicornem”. Jakie możliwości kryją się w rynku kryptowalut? W jaki sposób fundusz zamierza inwestować w ten rynek? O planach spółki możemy dowiedzieć się z wywiadu przeprowadzonego przez Dawida Augustyna  z członkami zarządu – Bartoszem Mazurkiem i Andrzejem Dyngoszem oraz ekspertem i członkiem Rady Naukowej – Przemysławem Huminieckim.

 

Fundusz Millennials Venture Capital inwestuje w akcje spółek z 10 innowacyjnych branż

Jedną z nich jest technologia blockchain, leżąca u podstaw kryptowalut. Coraz większa część społeczeństwa jest zainteresowana inwestycją w kryptowaluty, jednak nadal wiele osób boi się w nie inwestować ze względu na brak wystarczającej wiedzy lub czasu. W jednej z ankiet, w odpowiedzi na pytania, w jakie aktywa respondenci chcieliby zainwestować i zdobyć o nich wiedzę w najbliższej dekadzie, wybrali oni kryptowaluty.

 

Potencjał rynku kryptowalut

Wśród kryptowalut początkowo największym zainteresowaniem inwestorów cieszył się bitcoin. Od 2020 r. przeważa jednak tendencja do inwestowania w inne kryptowaluty niż bitcoin, a więc tzw. altcoiny. W stronę tego rynku zaczęło napływać coraz więcej kapitału. Kryptowaluty coraz częściej kojarzą się z polowaniem na altcoina, którego wartość eksploduje. Tymczasem na tym rynku ważne jest podejście długoterminowe i zrozumienie, że każdy projekt technologiczny rozwija się około 10 lat. Toteż fundusz Millennials Venture Capital nie będzie polował na altcoiny, chodzi tu bowiem o znalezienie spółek technologicznych, które działają w branży blockchain i dostrzegają w kryptowalutach nowy rynek, na którym można zbudować różne modele biznesowe. Warto podkreślić, że jest to globalny rynek i wszystko, co się na nim pojawia, również zyskuje skalę globalną.

Fundusz Millennials Venture Capital będzie poszukiwał spółek,

które są już stokenizowane lub wkrótce będą i pomoże im w rozwoju na skalę globalną. Przykładem takiego modelu biznesowego mógłby być stokenizowany fundusz inwestycyjny, który inwestuje w Bitcoina, Ethereum i inne kryptowaluty, ułatwiając początkującym inwestorom rozpoczęcie przygody z tym rynkiem.

Inwestorzy kryptowalutowi mogą natomiast być zainteresowani tradycyjnymi możliwościami inwestycji. Fundusz kryptowalutowy mógłby umożliwić inwestorom posiadającym kryptowaluty zainwestowanie bezpośrednio w projekty blockchainowe, co stanowi przełożenie świata kryptowalut na tradycyjny świat spółek technologicznych.

Wielu inwestorów dąży do dywersyfikacji swego portfela,

wzbogacając go o kolejną globalną klasę aktywów. Na przestrzeni ostatnich 5 lat zalecany przez ekspertów udział kryptowalut wzrósł z 1% do 10%. Nie są one już traktowane jako ryzykowna klasa aktywów, ale jako coś, co zostanie z nami. Tak też jest w przypadku funduszu Millennials Venture Capital, w którym 1 na 10 spółek będzie właśnie spółką z tej branży.

Potencjalnym unicornem mógłby być np. operator płatności,

dostarczający rozwiązanie zapewniające możliwość płacenia za różne zakupy w kryptowalutach. Innym modelem biznesowym może być payback, w ramach którego można byłoby otrzymać zwrot części wartości zakupów w bitcoinie. Dla wielu osób atrakcyjniejsza może być możliwość zbierania ułamków tej popularnej kryptowaluty zamiast tradycyjnych punktów payback.

Płatności w kryptowalutach mogą się cieszyć dużym zainteresowaniem ze względu na niższe koszty transakcyjne niż w przypadku tradycyjnych pośredników płatności, którzy obciążają klientów kosztami prowizji i przewalutowania.

Ważne jest także bezpieczeństwo

Rynek kryptowalut często jest wskazywany jako obszar dla potencjalnych oszustw, wyłudzeń czy kradzieży. Jednak zjawiska te były obecne na różnych rynkach od zawsze, kradziono złoto, pieniądze lub jakiekolwiek inne aktywa, które mają jakąś wartość. Ważna kwestią jest powstanie technologii bezpieczeństwa, która spowodowałaby zmniejszenie skali kradzieży. Fundusz Millennials Venture Capital chce inwestować również w spółki, które taką technologię będą budować.

Kolejnym ważnym elementem rozwoju rynku kryptowalut są regulacje. Duże firmy domagają się regulacji, gdyż dzięki nim na rynek może napłynąć więcej kapitału.

 

Jak Fundusz Millennials Venture Capital będzie wybierał spółki do portfela?

Fundusz inwestuje w podmioty, które już zyskały akceptację społeczną, a więc generują przychody. Fundusz poszukuje spółek technologicznych w branży blockchain, które mają na swym koncie kilkaset tysięcy dokonanych transakcji lub użytkowników. Ważne są też przyrost, dynamika i niski koszt pozyskania użytkowników. Spółki, w które inwestuje fundusz venture capital, nie mają jeszcze zysku netto, ale działają na dynamicznie rozwijającym się rynku, który ma swoje ryzyka.

 

Rada Naukowa

Ważną częścią Funduszu Millennials Venture Capital jest Rada Naukowa. Jest to niezależny organ doradczy spółki, złożony z 10 ekspertów danego sektora technologicznego. Rada Naukowa ma za zadanie wspierać zarząd i radę nadzorczą w branżach disruptive innovation (technologii przełomowych), doradzając im przede wszystkim w zakresie technologii danej branży lub sektora. Pomaga również w poszukiwaniu spółek technologicznych oraz uczestniczy w technologicznym due diligence danej spółki. Po analizie zostaje podjęta decyzja dotycząca inwestycji w tę spółkę.

 

Plany Millennials Venture Capital

Na stronie internetowej Millennials Venture Capital inwestorzy indywidualni mogą zapoznać się z informacjami dotyczącymi funduszu, jego strategii inwestycyjnej, spółek obecnych w jego portfelu, a także podmiotów, które planuje nabyć. 

 

O inwestycjach funduszu Millennials Venture Capital dowiemy się więcej z wywiadu Dawida Augustyna  z członkami zarządu – Bartoszem Mazurkiem i Andrzejem Dyngoszem oraz ekspertem i członkiem Rady Naukowej – Przemysławem Huminieckim.

Z materiału dowiesz się  też m. in.:

  • czy CBCD są zagrożeniem dla kryptowalut,
  • czym są stablecoiny i czym różni się USDT od USDC
  • co Bitcoin ma wspólnego z pieniądzem fiat,
  • dlaczego Warrena Buffetta ominęła bańka dotcomowa i wzrosty na rynku kryptowalut.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk