Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.05
Kurs funta:  5.15
Kurs franka:  4.58
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.05
Kurs funta:  5.15
Kurs franka:  4.58
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Hossa akcji banków na GPW trwa w najlepsze. Prognozy ekspertów głoszą co dalej

|
selectedselectedselected

Hossa akcji spółek z sektora bankowego na GPW z ostatnich kilkunastu miesięcy robi niezłe wrażenie. Eksperci renomowanej instytucji przygotowali nową prognozę dla polskich banków na 2024 i 2025 rok. Czy bankowa hossa będzie trwać?

Hossa akcji banków na GPW trwa w najlepsze. Prognozy ekspertów głoszą co dalej
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Czy sektor bankowy pójdzie w górę w 2024 i 2025 roku?
  • Co będzie wsparciem dla spółek bankowych w kolejnych miesiącach?
  • Czy NBP obniży stopy procentowe? Jak polityka pieniężna RPP wpłynie na sektor bankowy?
  • Jakie są prognozy dla polskich banków?

 

Trwa hossa na akcjach banków - co dalej?

Pomimo korekty w ostatnich tygodniach sięgającej około 8%, notowania indeksu WIG-Banki wzrosły o zawrotne 186% od października 2022 roku.

W zaledwie 19 miesięcy sektor bankowy na warszawskiej giełdzie zwiększył swą wartość blisko trzykrotnie. Notowania spółek bankowych na GPW mają się nawet lepiej niż przed pandemią. Względem przeciętnych poziomów z 2019 roku kurs indeksu WIG-Banki jest o ponad 70% wyżej.

 

Reklama

Wykres: Notowania indeksu WIG-Banki

Źródło: TradingView.

 

Trwająca od jesieni 2022 roku hossa sektora bankowego to przede wszystkim efekt ogólnego pozytywnego sentymentu na GPW. Oprócz tego, wzrost stóp procentowych zwiększył zyski banków z tytułu kredytów.

Reklama

 

Wykres: Stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego.

Źródło: TradingView.

 

Reklama

Co więcej, polska gospodarka odbudowywała się po pandemii, co zwiększyło popyt na usługi bankowe. Pewna stabilizacja regulacji prawnych, w tym kwestii kredytów frankowych zmniejszyła związane z bankami ryzyko inwestycyjne.

W rezultacie, banki zaczęły pokazywać solidne zyski, a to jeszcze mocniej przyciągnęło inwestorów. Nie wygląda na to, żeby stopy procentowe prędko uległy zmniejszeniu w kolejnych miesiącach. Ekonomiści raczej nie spodziewają się ich cięć w 2024 roku.

 

Prognoza koniunktury dla polskich banków od S&P Global

Wygląda na to, że dobra koniunktura w sektorze bankowym w Polsce powinna trwać nadal w 2024 i 2025 roku, wynika z nowego raportu przedstawionego przez agencję ratingową S&P Global Ratings.

Powodem mają być przede wszystkim wysokie stopy procentowe NBP. Według agencji S&P, powinno to wspierać rentowność polskiego sektora bankowego w trakcie kolejnych dwóch lat. Co więcej, poprawiające się warunki gospodarcze wpłynąć mają na poprawę wskaźnika kredytów zagrożonych, uważa S&P.

Reklama

S&P spodziewa się, że stopy procentowe ulegną obniżeniu w Polsce dopiero w 2025 roku. Efektem cięć stóp NBP będzie między innymi spadek rentowności polskiego sektora bankowego do poziomu około 10%.

 

Czytaj również: Akcje tej spółki z GPW wzrosły o 95% w 2 lata! Analitycy radzą Kupuj i prognozują kolejny mocny wzrost

 

Raport S&P dotyczy oceny ryzyka polskiego sektora bankowego w ramach regularnego badania BICRA. Nasza rodzima branża banków otrzymała notę “4”. To dość korzystna wartość w skali od 1 do 10, gdzie 1 to najniższe ryzyko, a 10 to największe zagrożenie.

Ocena 4 w skali BICRA dla polskiego sektora bankowego oznacza umiarkowane ryzyko związane z prowadzeniem działalności bankowej w naszym kraju. Wskazuje ona, że sytuacja polskich banków jest stosunkowo stabilna, ale może być narażona na pewne trudności regulacyjne i gospodarcze.

Reklama

Spodziewany jest również spadek tzw. kredytów zagrożonych. Ma on zmaleć do 4,8% w 2025 roku, podczas gdy w 2023 roku wyniósł on 4,8%. Dodatkowo, wakacje kredytowe nie będą tak kosztowne dla banków jak dwa lata temu, ocenia S&P. Nowe kryteria nie powinny być tak niekorzystne dla polskich spółek z sektora bankowego.

Co więcej, ogólna koniunktura w Polsce powinna pozostać dobra, a nawet przyspieszyć w 2024 roku, uważa S&P, co miałoby pomóc bankom, ponieważ więcej firm będzie chętnych do skorzystania z ich usług. Gospodarka Polski ma być wspierana silną konsumpcją prywatną i napływem funduszy unijnych oraz pozostać odporną pomimo wojny tuż za naszymi granicami i spowolnienia w Europie Zachodniej.

 

Zobacz również: Rząd pompuje setki milionów PLN w spółkę z GPW. Jej akcje nagle wystrzeliły!

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej