Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs amerykańskiego dolara odbija: zwyżka EURUSD została zgaszona! OKIEM ANALITYKA

|
selectedselectedselected
Kurs amerykańskiego dolara odbija: zwyżka EURUSD została zgaszona! OKIEM ANALITYKA | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W środę dolar odbija na szerokim rynku, lepiej zachowują się tylko waluty Antypodów, oraz dolar kanadyjski i korona szwedzka, chociaż zmiany nie są duże (nie przekraczają 0,21 proc. w relacji do do USD). Siła amerykańskiej waluty to pokłosie nowych rekordów rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie wybiły nowy szczyt przy 1,65 proc.).

Takie zachowanie długu to pokłosie komentarzy przedstawicieli FED, którzy zamiast tonować oczekiwania, co do podwyżki stóp w 2022 r

sami zaczynają mieć wątpliwości, czy aby nie będzie ona konieczna w sytuacji, kiedy podwyższona inflacja może utrzymywać się przez dłuższy czas (Waller), oraz zauważają, że powrót rynku pracy do sytuacji sprzed pandemii może być trudny ze względu na zmiany jakie zachodzą w społeczeństwie (Bowman, Barkin). Niemniej ten tydzień będzie obserwował w szereg komentarzy członków FED, co pozwoli poznać szerokie spektrum opinii. Wyższe rentowności amerykańskich obligacji nie przeszkadzają jednak w dalszych wzrostach giełdowych indeksów na Wall Street (kto ma rację?). W efekcie relatywnie dobry sentyment utrzymał się na giełdach w Azji, chociaż Ludowy Bank Chin nie podjął na swoim posiedzeniu żadnych istotnych decyzji mogących wesprzeć wzrost gospodarczy.

Uwagę zwraca korekta na surowcach, która ma miejsce po informacjach z Chin, 

które zapowiedziały stabilizację rynku węgla, co pośrednio uderzyło w inne surowce energetyczne. W efekcie ceny baryłki ropy cofnęły się po nieudanej próbie wybicia poniedziałkowego szczytu przy 83 USD (ropa WTI). To może rzutować na słabość korony norweskiej, która zachowuje się dzisiaj najgorzej w grupie G-10. Generalnie jednak słabość dotyka bardziej rynki wschodzące, a poza wspomnianą koroną gorzej zachowują się jeszcze frank i funt, chociaż zmiany nie są duże.

 

OKIEM ANALITYKA - piłka leży po stronie FED?

Reklama

Coraz więcej decydentów w bankach centralnych słusznie zauważa, że problem wyższej inflacji może nie być przejściowy. Zwracałem na to uwagę wczoraj kierując uwagę na scenariusz podbicia ryzykownych walut na bazie oczekiwań, co do ruchów lokalnych banków centralnych. Ten schemat zadziała jednak wtedy, kiedy sam FED będzie umiejętnie wpływał na szacunki, co do terminu pierwszej podwyżki w USA. 

Wprawdzie z wrześniowego rozkładu głosów członków tego gremium, który przyniósł tzw. dot-chart, dowiedzieliśmy się, że te zaczęły przesuwać się w stronę końca 2022 r. Biorąc jednak pod uwagę "gołębie" rządy Jerome Powell'a, wydają się one wciąż mało prawdopodobne. Niemniej wczoraj kilku członków FED podbiło ten temat, chwila nieuwagi, czy celowa asekuracja przed tym, aby nie zostać posądzonym o ignorancję pewnych faktów? 

Nieważne, w każdym razie rynek długu dostał pretekst, a rentowności obligacji wybiły nowe szczyty w obserwowanym od kilku tygodni trendzie, a do tegorocznych maksimów osiągniętych w marcu, jest już coraz bliżej. To doprowadziło do pewnego zamieszania na dolarze. Ale czy na długo? Nadal ton nadaje szef i jego świta, a więc Powell, oraz Clarida, Williams, czy Brainard, a tu raczej jest zgoda na wystartowanie z taperingiem jeszcze w tym kwartale, ale nie podejmowanie rozważań o podwyżkach stóp.

 

EURUSD - korekta w biegu?

Zwyżka EURUSD została wczoraj zgaszona przy oporze 1,1663 bazującym na dołku z 20 sierpnia. W kolejnych godzinach nie powróciliśmy jednak poniżej okolic 1,1600-1,1610, co jest dobrym sygnałem na kolejne dni. W ostatnich wpisach zwracałem uwagę, że średnioterminowy trend spadkowy na EURUSD być może zaczyna się odwracać, a jego motorem może być zmęczenie (choć może bardziej brak zaufania) przekazem, jaki serwuje EBC (przejściowość inflacji, brak konieczności działań, prace nad kolejnym program QE, który wiosną zastąpi PEPP). Rynki mogą przestać wierzyć w to, że EBC rzeczywiście nie zaostrzy parametrów polityki w latach 2022-23, jeżeli inflacja zacznie wymykać się spod kontroli.

Reklama

 

Sytuacja na rynkach 20 października - 1

Sytuacja na rynkach 20 października - 1

Wykres dzienny EURUSD

 

Teoretycznie otwartym tematem pozostaje potencjalna podwyżka stóp w USA w końcu 2022 r. Wczoraj pojawiły się głosy z FED, że mogłaby być ona zasadna, co podbiło rentowności obligacji, ale rewolucją będą dopiero tego typu opinie ze strony najważniejszych osób w FED, czyli Brainard, Williamsa, Claridy, czy też wreszcie samego Powella.

Reklama

Technicznie, dopóki na EURUSD nie dojdzie do złamania wsparcia przy 1,16, to nadal zasadna będzie teza, że idziemy w stronę 1,17, gdzie przebiega linia trendu spadkowego rysowana od maja b.r. W średnim terminie rosną też szanse na jej złamanie, co przesunęłoby akcenty w stronę oporu przy 1,19.

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Tematy

korona szwedzka kurs symbol dolara kanadyjskiego notowania korony szwedzkiej ile kosztuje korona szwedzkakorona szwedzka kantor cena korony szwedzkiej kurs kanadyjskiego dolara korona szwedzka cena kurs korony szwedzkiej forex cena dolara kanadyjskiego konto walutowe korona szwedzka kurs dolara kanadyjskiego prognoza kurs korona szwedzka korona szwedzka pln korona szwedzka na pln korona szwedzka przelicznik 1 korona szwedzka 1 korona szwedzka ile to zł korona szwedzka kurs nbp po ile jest korona szwedzka korona szwedzka wykreskantor korona szwedzka kurs dolara kanadyjskiego nbp kurs dolara kanadyjskiego wykres aktualny kurs dolara kanadyjskiegokurs dolara kanadyjskiego w kantorach średni kurs dolara kanadyjskiego kursy dolara kanadyjskiego kurs dolara kanadyjskiego prognozy kurs dolara kanadyjskiego do zlotowki wartość dolara kanadyjskiego sprzedaż dolara kanadyjskiegocena dolara kanadyjskiego w kantorach korona szwedzka banknoty kalkulator korona szwedzka korona szwedzka to pln szwedzka korona kurs przelicznik korona szwedzka szwedzka korona pln korona szwedzka złoty szwedzka korona na pln korona szwedzka na zł kurs korona szwedzka nbp przelicznik walut korona szwedzka korona szwedzka ile to zł kursy walut korona szwedzka korona szwedzka kupno kurs dolara kanadyjskiego bankier kurs dolara kanadyjskiego w polsce szwedzka korona korona szwedzka nbp korona szwedzka monety kurs korony szwedzkiej nbp kurs szwedzkiej korony kurs korony szwedzkiej kraków kurs korony szwedzkiej gdansk kurs korony szwedzkiej kalkulatorkurs korony szwedzkiej kantor kurs korony szwedzkiej do euro nbp kurs korony szwedzkiej kurs korony szwedzkiej money kurs korony szwedzkiej cinkciarzkurs korony szwedzkiej w kantorach średni kurs korony szwedzkiej nbp cinkciarz kurs korony szwedzkiej po ile korona szwedzka 1/100 korony szwedzkiej kurs korony szwedzkiej pko kurs korony szwedzkiej rzeszów kurs korony szwedzkiej gdynia przelicznik korony szwedzkiej aktualny kurs korony szwedzkiej kurs korony szwedzkiej lublin kurs korony szwedzkiej szczecin kurs korony szwedzkiej bydgoszcz przelicznik korony szwedzkiej na złotówki kurs korony szwedzkiej sprzedaż wartość korony szwedzkiej kurs korony szwedzkiej prognoza waluta korony szwedzkiej kurs korony szwedzkiej mbankcena korony szwedzkiej w kantorach jaki jest kurs korony szwedzkiej kur korony szwedzkiej kalkulator korony szwedzkiej kurs szwedzkiej korony do złotówki kurs korony szwedzkiej przelicznik cena szwedzkiej korony kurs korony szwedzkiej warszawa kurs złotego do korony szwedzkiej kurs euro do korony szwedzkiej kurs korony szwedzkiej pko bp wykres korony szwedzkiej średni kurs korony szwedzkiej kursy korony szwedzkiej kurs korony szwedzkiej białystok korona szwedzka kalkulator kkurs korony szwedzkiej
Reklama

Czytaj dalej