Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.02
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.49
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.02
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.49
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

konto walutowe korona szwedzka

Coraz więcej osób podróżuje, pracuje za granicą, czy dokonuje zakupów online, płacąc przy tym obcymi walutami. Postęp technologiczny umożliwił korzystanie z kantorów internetowych czy kont walutowych, aby pomóc ludziom oszczędzać cenny czas. Posiadanie konta walutowego zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie i pozwala przechowywać środki pieniężne w walucie innej niż PLN. Dodatkową możliwością jest dokonanie transakcji przewalutowania w bardzo szybkim czasie, bez konieczności wychodzenia z domu.

Z artykułu dowiesz się:

 • Co to jest konto walutowe,
 • Kto powinien zdecydować się na otwarcie konta walutowego,
 • Jak założyć konto walutowe,
 • Jakie opłaty wiążą się z posiadaniem konta walutowego,
 • I przede wszystkim, które instytucja oferuje najkorzystniejszą ofertę konta walutowego

Konto walutowe - definicja

Konto walutowe jest to rodzaj rachunku osobistego, zgodnie z nazwą, od tradycyjnego konta różni go waluta w jakiej jest prowadzone, W Polsce większość oferowanych przez banki rachunków walutowych dostępna jest w euro (EUR), dolarach (USD) oraz w funtach (GBP). Niektóre instytucje umożliwiają klientom prowadzenie konta w innych, bardziej egzotycznych walutach takich jak peso argentyńskie czy filipińskie. Posiadacz rachunku walutowego ma możliwość dokonywania transakcji w wybranej walucie, innych niż polski złoty. Jest to bardzo przydatne konto, szczególnie dla osób mających na co dzień do czynienia z obrotem walutami obcymi.

Jak funkcjonuje konto walutowe?

Konto walutowe pozwala jego posiadaczowi na prowadzenie konta w wybranej przez siebie na początku walucie. Klient instytucji oferującej usługę ma możliwość dokonywania wszelki operacji na koncie walutowy, podobnie jak odbywa się to na standardowym koncie rozliczeniowym. Do podstawowych transakcji jakie są dostępne dla posiadaczy konta należą:

 • korzystanie z karty walutowej,
 • wpłata i wypłata gotówki w bankomatach, wpłatomatach i oddziale banku (nie wszystkie punkty oferują wypłatę gotówki w walucie, w której prowadzisz rachunek),
 • dokonywanie przelewów krajowych,
 • dokonywanie przelewów zagranicznych SEPA i SWIFT,
 • wypłata gotówki za granicą.

Kto może założyć konto walutowe?

Reklama

Konto walutowe może zostać założone przez każdego, warunkiem jest jednak ukończenie 13 roku życia. Należy zwrócić uwagę, że prawie każdy może założyć konto, ale zastanówmy się czy każdy powinien? Rachunek walutowy jest przeznaczony dla osób, które dokonują obrotu walutami obcymi. Przykładowo jeśli otrzymujesz wynagrodzenie w walucie obcej, często podróżujesz, dokonujesz zakupów online, płacąc przy tym w inną walutą lub spłacasz kredyt w walucie innej niż polski złoty - rachunek walutowy może okazać się przydatny. Prowadzenie konta walutowego, zazwyczaj wiąże się z dodatkowymi kosztami, których lepiej nie ponosić jeśli nie istnieje taka potrzeba.

Opłaty za konto walutowe w kwietniu

Do najczęstszych opłat związanych z prowadzeniem konta walutowego i dokonywaniem za jego pośrednictwem różnych transakcji są:

 • opłata za otwarcie konta ( przeważnie nie jest pobierana),
 • stała opłata za prowadzenie konta, (zazwyczaj opłata jest bardzo łatwa do uniknięcia, poprzez spełnienie warunku wyznaczonego przez bank),
 • korzystanie z karty walutowej (nie wszystkie banki pobierają opłatę za korzystanie z karty, a w większości instytucji, które to praktykują, wystarczy wykonać kilka operacji, aby opłata nie była pobierana),
 • wypłata z bankomatów zagranicznych (większość banków oferujących prowadzenie konta walutowego umożliwia bezpłatne korzystanie z bankomatów za granicą),
 • wypłata i wpłata gotówki (tak jak zostało to wspomniane powyżej, nie wszystkie oddziały posiadają gotówkę w walucie, w jakiej jest prowadzone Twoje konto)
 • spread walutowy (różnica między ceną kupna, a ceną sprzedaży waluty, soread walutowy jest zyskiem dla banku).

Ranking kont walutowych kwiecień

Miejsce w rankingu

Nazwa banku

Dostępne Waluty

1

Alior Bank

EUR, USD, CHF, GBP, AUD, CAD, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, RUB, SEK, BGN, MXN, RON, ZAR, THB, ILS, HKD, HRK, TRY

2

mBank

EUR, USD, GBP, CHF, JPY, NOK, SEK, CZK, DKK, HUF, HRK

3

PKO

EUR, USD, GBP, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HRK, HUF

4

Getin Bank, Millennium, Santander, Citi Handlowy

EUR, USD, GBP, CHF

5

Nest Bank, ING

EUR, USD, GBP

Tabela 1. Ranking kont walutowych na kwiecień, ze względu na liczbę dostępnych walut.

Miejsce w rankingu

Nazwa Banku

Opłaty za konto

Opłaty za kartę

1

Alior Bank

0 PLN

0 PLN

2

mBank

0 PLN

30PLN lub 0/7PLN

3

Getin Bank

0 PLN

0 PLN

4

Millennium

1 EUR/1 GBP/2 USD/2 CHF

1EUR

5

Santander

0/10 PLN

0,8 EUR /USD /GBP lub 0/8 PLN

6

Nest Bank

0 PLN

0 PLN/5 EUR/6 USD/4 GBP

7

ING

0 PLN

1,5 PLN/7 PLN

8

PKO

0/6,9 PLN

0 -8 PLN

9

Citi Handlowy

0/18/36/90/180 PLN

0 PLN

Tabel a 2. Ranking kont walutowych na kwiecień, ze względu na wysokość opłaty za prowadzenie konta i za korzystanie z karty.

Miejsce w rankingu

Nazwa Banku

Bankomaty za granicą

1

Alior Bank

0/9 PLN

2

mBank

0 PLN

3

Getin Bank

0PLN/4,5%,2EUR/USD/GBP/CHF

4

Millennium

1,5/2 EUR

5

Santander

2,5 EUR/USD/GBP lub 10 PLN/0 PLN

6

Nest Bank

1,2 EUR/1,6 USD/1 GBP

7

ING

0 PLN/5 PLN/3%kwoty

8

PKO

0 PLN-3%

9

Citi Handlowy

0/8 PLN

Tabela 3. Ranking kont walutowych na kwiecień, ze względu na wysokość opłaty za korzystanie z bankomatów za granicą.

Konto walutowe Alior Bank

Konto walutowe w Alior banku widnieje na pierwszym miejscu w powyższym rankingu, liczba dostępnych walut to aż 22. Opłata za prowadzenia konta i korzystania z karty nie jest pobierana. Wypłaty gotówki poza granicami kraju wynoszą 9 PLN, przy czym pierwsza wypłata w miesiącu jest darmowa.

Konto walutowe w mBank

Reklama

Konto walutowe w mBanku widnieje na drugiej pozycji w naszym rankingu, oferta dostępna jest w 11 różnych walutach. Opłata za prowadzenie konta nie jest pobierana, koszt za korzystanie z karty wynosi 30 PLN/rok lub 0/7 PLN na miesiąc. Korzystanie z bankomatów za granicą jest darmowe.

Konto walutowe Millennium

Konto walutowe w banku Millennium jest dostępne w 4 głównych walutach, opłata za prowadzenie konta wynosi 1 EUR/ 1 GBP/ 2 USD lub 2 CHF. Uniknąć opłaty można jeśli konto zostało założone przez aplikację Millenet lub do obsługi kredytu walutowego. Koszt związany z korzystaniem z karty wynosi 1 EUR.Opłata za korzystanie z bankomatów wynosi 1,5 EUR lub 2 EUR, zależnie od państwa.

Konto walutowe Santander

Konto walutowe Santander jest dostępne w 4 głównych walutach: euro, dolarze amerykańskim, funcie brytyjskim oraz franku szwajcarskim. Opłata za prowadzenie konta wynosi 10 PLN, jeśli saldo konta jest niższe niż 20 [EUR, GBP, USD,CHF], w przeciwnym razie opłata nie jest pobierana. Koszt związany z korzystaniem z karty wynosi 0,8 EUR/USD/GBP lub 0/8 PLN - aby uniknąć opłaty wystarczy wykonać 1 transakcję oraz zapewnić wpływ na konto na kwotę min 500 PLN. Opłata za korzystanie z bankomatów za granicą wynosi 2,5 EUR / USD / GBP (+ 2,8% za przewalutowanie w przypadku wypłat w walucie innej niż waluta rozliczeniowa rachunku) dla kart w EUR / USD / GBP.

Konto walutowe PKO BP

Konto walutowe PKO Banku Polskiego oferuje prowadzenie konta walutowego w 10 walutach. Koszt prowadzenia konta to 0 PLN, jeśli klient posiada kartę debetową lub 6,9 PLN. Koszt korzystania z karty 0-8 PLN. Opłata za korzystanie z zagranicznych bankomatów to od 0 PLN do 3% kwoty (opłata jest zależna od posiadanego konta osobistego w PKO BP).

Analiza rankingu kont walutowych w kwietniu. Na jakie podstawie powstaje ranking?

Ranking powstał na podstawie zebranych danych dostępnych na stronach banków funkcjonujących na terenie kraju. Pierwsza tabela przedstawia ranking ofert kont walutowych, ze względu na liczbę dostępnych walut. Kolejne dwie tabele to ranking, gdzie po uwagę został wzięty koszt prowadzenia konta, korzystania z karty oraz opłaty za dokonywanie wypłat z bankomatów za granicą.

Opinie konsumentów o kontach walutowych

Reklama

Opinie klientów na temat kont walutowych są różne, jednak w większości instytucji, posiadających rachunek walutowy w ofercie działają one na bardzo podobnych zasadach. Różnicą są jedynie możliwe do wystąpienie opłaty i koszty oraz dostępne waluty. Przed dokonaniem wyboru odnośnie konkretnej oferty, zapoznaj się z dostępnymi rankingami i porównaniami. Przede wszystkim zwróć uwagę na ofertę banku, w którym posiadasz konto osobiste, instytucje bankowe często przygotowują lepszą ofertę dla osób prowadzących już rachunek. Korzystasz z konta walutowego? Podziel się w komentarzu swoją opinią o wybranym przez Ciebie rachunku walutowym.

Czytaj więcej