Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

notowania korony szwedzkiej

Szwedzka korona osłabiła się względem euro po decyzji Banku Szwecji o dalszym poluzowaniu polityki monetarnej. Sytuacja na wykresie EUR/SEK, że kolejne dni mogą przynieść dalsze osłabienie korony.

Na dzisiejszym posiedzeniu Bank Szwecji podjął decyzję o rozszerzeniu prowadzonego przez siebie programu skupu aktywów o 200 mld koron, żeby w ten sposób wspierać doświadczoną pandemią szwedzką gospodarkę. Bank rozszerzył program zakupu aktywów z dotychczasowych 500 mld koron do 700 mld koron. Sam program będzie obowiązywał do końca 2021 roku.

Jednocześnie bank nie zmienił stóp procentowych, pozostawiając główną stopę procentową w Szwecji na poziomie ) proc.

Dalsze luzowanie polityki monetarnej wywołało osłabienie szwedzkiej korony. Kurs EUR/SEK wystrzelił w pierwszej reakcji z poziomu 10,1295 do 10,1770.

Reklama

Wykres EUR/SEK (H1)

Szwedzka korona traci po decyzji banku centralnego - 1Szwedzka korona traci po decyzji banku centralnego - 1

Źródło: Tickmill

Skok notowań EUR/SEK został zastopowany przez lokalne minima z 19 listopada (10,1755). Znaczenie decyzji Banku Szwecji jest jednak na tyle duże, żeby zakładać przedłużenie tej wzrostowej korekty minimum w okolice 10,2070. Tam opór tworzy linia łącząca z końca października i 23 listopada. Tam też rozstrzygnie się co dalej. Czy kur wróci do trendu spadkowego? Czy też może zostanie podjęta próba jego zmiany?

Czytaj więcej