Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy cena złota przełamie psychologiczną barierę 1800 dolarów (USD) za uncję?

|
selectedselectedselected
Czy cena złota przełamie psychologiczną barierę 1800 dolarów (USD) za uncję?  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Złoto już po raz kolejny jest o krok od przełamania kluczowego psychologicznego poziomu, który został ustalony na poziomie 1800 USD. Wyraźne próby zostały podjęte już na początku tygodnia w poniedziałek, ale czy otoczenie oraz wypływające dane pozwolą na wyjście z tego trudnego zakresu cenowego dla złota?

Niewątpliwie jest zdecydowanie zbyt wcześnie, aby cokolwiek świętować. Jednym z niepokojących faktów jest po prostu to, że pomimo wielu sprzyjających okoliczności złoto nadal ma duże opory, aby przebić kluczowy technicznie poziom. Wyraźnie brakuje prawdziwego impetu, który zmieniłby nastawienie inwestorów. Najważniejsza kwestia to konieczność przebicia się powyżej 1797 USD za uncję. W poniedziałek 3 maja czerwcowe kontrakty terminowe na złoto Comex były całkiem bliskie tego poziomu. Inwestorzy w ciągu kilku ostatnich miesięcy są nieco bardziej ostrożni i wiedzą, że nie należy się na tym etapie zbytnio ekscytować.

Jakie są zagrożenia dla rynku metali szlachetnych? Na co zwracać uwagę?

Jednym z najważniejszych zagrożeń, które należy obserwować w tym tygodniu, są dane makroekonomiczne płynące z USA. Jeżeli będą one znacznie lepsze niż oczekiwano, to reakcja inwestorów będzie trudna do przewidzenia. Może się okazać, że silniejsze dane będą wspierać siłę dolara oraz dalszy wzrost akcji. W drugim scenariuszu, lepsze dane mogłyby zwiększyć oczekiwania inflacyjne i wprowadzić gorszy nastrój rynkowy związany z narastającym ryzykiem.

Jeżeli złoto zareaguje negatywnie i spadnie poniżej 1756 USD, to kolejna większa wyprzedaż może być tuż za rogiem. Dlatego warto obserwować rynek USD oraz amerykańskich obligacji, ponieważ spadki poniżej wspomnianego poziomu to otwarta furtka dla poziomu 1720 USD. W drugim scenariuszu zobaczymy walkę byków o przebicie poziomu 1797 USD.

Reklama

Bardzo ważną publikacją makroekonomiczną tego tygodnia będzie piątkowy raport odnośnie zatrudnienia w USA w kwietniu. Coraz to lepsze dane płynące z gospodarki zaczną tworzyć oczekiwania inwestorów wobec wyższych stóp procentowych, co po narracji ze strony FED i obecnym poziomie zadłużenia nadal wydaje się mało prawdopodobne. Istotnym tematem w maju będzie ustalenie, w jaki sposób banki centralne na całym świecie planują ograniczyć skup obligacji i oczywiście czy do tego w ogóle dojdzie.

Co podpowiadają wskaźniki techniczne? Na co powinni zwracać uwagę inwestorzy?

Jest kilka poziomów, które są warte uwagi. Jednym z nich jest 100-dniowa średnia krocząca na poziomie 1799 USD. Jest to poziom, który jest bardzo trudny do pokonania dla złota, ale jego przebicie może być bardzo pozytywnym sygnałem dla dalszych wzrostów. Złoto jest nadal skorelowane odwrotnie w stosunku do indeksu dolara. Wysokie poziomy, które zostały osiągnięte w ostatnim dniu marca, doprowadziły wartość dolara do szczytów, których nie obserwowano od pierwszego tygodnia listopada 2020 r., osiągając najwyższą wartość na poziomie 93,50. Po tym nastąpił spadek wartości dolara przez trzy kolejne tygodnie z rzędu do poziomu 90,40, co było motorem napędowym dla wzrostów złota.

Jednakże w ostatni piątek indeks dolara wzrósł łącznie o 0,682 punktu i został ustalony na poziomie 91,275. Siła dolara jest uzależniona przede wszystkim od wzrostu lub spadku oprocentowania amerykańskich obligacji skarbowych. Jeżeli inwestorzy mogą skorzystać finansowo, inwestując w rynek amerykańskich instrumentów dłużnych, to jest to często dla nich bardziej atrakcyjne aniżeli złoto, które nie płaci żadnych odsetek. Wyższe odczyty inflacji mogą jeszcze bardziej zaburzyć ten schemat, co byłoby pozytywne dla złota. Warto także zauważyć, że pomimo gorszego ostatniego tygodnia dla złota, to i tak wypracowało ono przyzwoity wynik za miesiąc kwiecień.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Sklep Szlachetne Inwestycje null

Sklep Szlachetne Inwestycje

Sklep Szlachetne Inwestycje - Dealer metali szlachetnych, profesjonalny dostawca produktów inwestycyjnych ze złota, srebra i platyny, działający pod adresem www.sklep.szlachetneinwestycje.pl. Firma powstała z pasji do inwestowania oraz w odpowiedzi na pogarszającą się sytuację systemu finansowego. Właściciele stworzyli również pierwszą w Polsce giełdę metali szlachetnych dla inwestorów indywidualnych.


Tematy

złoto złoto wskaźnik kurs złota notowania złota notowania akcji kurs dolara amerykańskiego czy złoto będzie rosło cena akcji kontrakty terminowe na złoto złoto inwestycyjne jak kupić złoto inwestycyjne cena dolara złoto cena prognoza kursu dolara ceny akcji złoto notowania złoto kurs kurs dolara prognozy index dolara kurs dolara wykres dolar a złoto złoto a dolar prognozy kursu dolara kurs rubla do dolara wzrost cen akcji kurs dolara nbpkurs dolara kantor aktualny kurs dolara prognoza dolara kurs dolara prognozakurs dolara w kantorach kurs dolara prognozy na najbliższe dni znak dolara cena złota za gram uncja złota cena ceny złota wykres złoto prognoza gdzie kupić złoto inwestycyjne złoto inwestycyjne cena gdzie sprzedać złoto inwestycyjne złoto inwestycyjne kurs złoto inwestycyjne nbp nbp złoto inwestycyjne mennica polska złoto inwestycyjne złoto inwestycyjne gdzie kupić prognozy dla złota próba złota złota złoto inwestycyjne warszawa złoto inwestycyjne kraków złoto inwestycyjne mennica najtańsze złoto inwestycyjne złoto inwestycyjne czy warto gdzie najtaniej kupić złoto inwestycyjne zloto inwestycyjne najtaniej exchange złoto inwestycyjne złoto w usa usa złoto usa cena złota usa kurs złota usa notowania złota kontrakty terminowe na złoto gpw wzrost akcji dolar do złota złoto do dolara złoto i dolar cena złota a dolar kurs złota a dolar kurs złota a akcji cena złota a akcji wpływ kursu złota na ceny akcji ceny akcji a złoto
Reklama

Czytaj dalej