Reklama
Kurs euro:  4.28
Kurs dolara:  3.96
Kurs funta:  5.03
Kurs franka:  4.33
Dane z Polski:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Bp95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.28
Kurs dolara:  3.96
Kurs funta:  5.03
Kurs franka:  4.33
Dane z Polski:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Bp95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Oferta mieszkań na polskim rynku nieruchomości, koszty budowy - raport PKO

Oferta mieszkań na polskim rynku nieruchomości, koszty budowy - raport PKO  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Łącznie 14 deweloperów giełdowych w 2q22 sprzedało r/r o 44% mniej mieszkań (vs -23% r/r w 1q22). Jest to konsekwencja ograniczeń po stronie popytu (spadek popytu kredytowego na skutek silnie rosnących stóp procentowych), jak i po stronie podaży (mniej mieszkań rozpoczętych przy utrzymujących się wysokich cenach gruntów). Podobna tendencja występuje prawdopodobnie na szerokim rynku, gdzie aktywny jest pełen przekrój firm deweloperskich – od najmniejszych po największe, przy zwykle mniejszym buforze bezpieczeństwa na gwałtowne zmiany w otoczeniu, czy możliwościach dywersyfikowania projektów przez mniejsze firmy.

 

Na koniec 2q22 większa oferta mieszkań w 6 aglomeracjach monitorowanych przez JLL na skutek silnego spadku sprzedaży mieszkań i wzrostu liczby mieszkań wprowadzonych do oferty deweloperskiej (wpływ m.in. impulsu regulacyjnego). Liczba mieszkań sprzedanych w 6 aglomeracjach monitorowanych przez JLL w 2q22 wyniosła 9,2 tys. i była o 11,7% mniejsza q/q i o 53% mniejsza r/r. Liczba mieszkań wprowadzonych do sprzedaży w tych aglomeracjach w 2q22 jest szacowana na ok. 19 tys., przy czym realnie (tzn. bez mieszkań wprowadzonych do oferty w celu ich realizacji na zasadach obowiązujących przed nowelizacją Ustawy deweloperskiej) jest to ok. 11,5 tys. mieszkań. W konsekwencji spadku sprzedaży mieszkań i wzrostu liczby wprowadzonych na rynek oferta deweloperska w 6 miastach na koniec 2q22 wzrosła realnie do 43,2 tys. mieszkań (7% q/q; 14% r/r); przy doszacowaniu przez JLL projektów wprowadzonych na rynek z intencją zapewnienia ich realizacji na dotychczasowych zasadach oferta wzrosłaby do ok. 51 tys. Przytoczone statystyki sygnalizują silny spadek popytu, impuls regulacyjny mógł znacząco zaburzyć informację o realnie dostępnej podaży mieszkań.

Oferta mieszkań na polskim rynku nieruchomości, koszty budowy - raport PKO  - 1

Oferta mieszkań na polskim rynku nieruchomości, koszty budowy - raport PKO  - 1

Reklama

 

W ofercie wg daty oddania projektu wysoki udział mieszkań oddawanych do użytku w 2024 – prawdopodobna reakcja na nowelizację Ustawy deweloperskiej od 1 lipca’22. Na koniec 2q22 w strukturze oferty wg daty oddania projektu deklarowanej przez dewelopera (Wykres 22) udział gotowych mieszkań i kończonych w 2022 był relatywnie wysoki, choć nieco mniejszy niż na koniec 1q22 (29% vs 35%). Mieszkania kończone w 2023 stanowiły 44% (48% w 1q22); znacząco wzrosła oferta mieszkań oddawanych do użytku w 2024 i później (27%; o 10 pp więcej wobec 1q22), co może oznaczać wspomnianą reakcję na wejście w życie nowelizacji Ustawy deweloperskiej od 1 lipca br., (czyli objęcie tych mieszkań jeszcze zasadami sprzed nowelizacji).

 

Według bieżących stawek kosztorysowych koszty budowy (bez kosztu gruntu) w2q22 silnie wrosły, w przypadku monitorowanych 7 obiektów mieszkaniowych w granicach 18,5-31,8% r/r. Koszty budowy mieszkań (bez kosztu gruntu) w 2q22 wg statystyk GUS wzrosły o ok.11% r/r (wobec o ok. 3% r/r w 2q21; Wyk. 23). Statystyki te dotyczą mieszkań już oddanych do użytku. Według bieżących stawek kosztorysowych SEKOCENBUD koszty budowy (bez kosztu gruntu) wybranych obiektów wnadal silnie rosły (por. Ramka 1) - w przypadku monitorowanych 7 obiektów mieszkaniowych w granicach 18,5-31,8% r/r (vs 11,8-17,2% r/r w 1q22).

 

Reklama

Kontynuacja wzrostu kosztów budowy. Według prognozy stawek kosztorysowych SEKOCENBUD w perspektywie roku koszty budowy (bez kosztów gruntu) wzrosną najbardziej w przypadku domów jednorodzinnych (o ok. 17%), co wynika z dużego popytu na te obiekty i większego udziału kosztów robocizny, której stawki również rosną (Wykres 24). Wojna w Ukrainie powoduje zaburzenia na rynkach wielu surowców wykorzystywanych w budownictwie i problemy z siłą roboczą, tym samym utrzymuje wysokie koszty budowy.

Oferta mieszkań na polskim rynku nieruchomości, koszty budowy - raport PKO  - 2

Oferta mieszkań na polskim rynku nieruchomości, koszty budowy - raport PKO  - 2

 

 

 

Reklama

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: “Rynek Mieszkaniowy 3q22/Analizy Nieruchomości”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama

Czytaj dalej