Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kiedy spadną ceny mieszkań warszawa

Hasło „taniej już było” znakomicie obrazuje sytuację na rynku mieszkaniowym w 2021 r. Pandemia, która przyczyniła się do wywołania nasilonych procesów rynkowych destabilizujących światowe gospodarki, odcisnęła silne piętno na sytuacji cenowej na rynkach mieszkaniowych. Choć w różnym stopniu, to ceny nieruchomości wzrosły właściwie wszędzie.

Analizowane w Barometrze Metrohouse i Gold Finance największe rynki mieszkaniowe w Polsce nie są wcale rekordzistami wzrostów. Wysokie ceny są też domeną Polski „powiatowej”, gdzie brak podaży nowych mieszkań powoduje coraz silniejszą falę wzrostów przyczyniając się do coraz większego wykluczenia osób, których zdolność kredytowa nie pozwala na realizację marzeń choćby o niewielkim lokum.

W dużych miastach, analizowanych w niniejszym raporcie, mówimy o wzrostach cen sięgających kilkunastu procent w odniesieniu do analogicznej sytuacji sprzed 12-stu miesięcy. Na rynku wtórnym rekordzistami wzrostów są Gdańsk i Łódź (po 18,1 proc.). W Gdańsku ceny nabywanych mieszkań wyprzedziły już Kraków, który zwykle zajmował drugie miejsce w zestawieniach najdroższych metropolii w Polsce. Średnia cena powyżej 10000 zł za m kw. występuje na razie tylko w Warszawie, gdzie po kolejnych zwyżkach osiągnęła poziom już prawie 12,5 tys. zł za m kw. Na rynku pierwotnym średnia stołeczna cena przekracza także 12 tys. zł. za m kw., ale w odróżnieniu od rynku wtórnego bariera 10 tys. zł została złamana w Krakowie i Gdańsku (nieco ponad 10800 zł za m kw.).

Dane z rynku mieszkaniowego i kredytów hipotecznych z 2021 roku: ceny nieruchomości wzrosły niemal wszędzie! - Barometr Metrohouse i Gold Finance - 1

Dane z rynku mieszkaniowego i kredytów hipotecznych z 2021 roku: ceny nieruchomości wzrosły niemal wszędzie! - Barometr Metrohouse i Gold Finance - 1

Reklama

 

Dane ankietowe wskazują, że nie ustaje zainteresowanie mieszkaniami w kontekście inwestycyjnym

W porównaniu do ubiegłego kwartału o 5 pkt. procentowych (do 41 proc.) wzrósł odsetek osób nabywających lokale w celu innym niż realizacja własnych potrzeb mieszkaniowych. Jednocześnie końcówka roku uwidoczniła malejący popyt na mieszkania, o czym świadczy odczyt prowadzonego w naszym Barometrze Indeksu Popytu na poziomie 56 pkt., co jest jednym z najniższych wyników od czasu publikacji niniejszego indeksu.

Niższy napływ na rynek klientów jest spowodowany w dużej części sytuacją na rynku kredytów hipotecznych

Podwyżki stóp procentowych skutecznie przyczyniły się do obniżenia zdolności kredytowej klientów (w przypadku przeciętnej rodziny to nawet ponad 100 tys. zł.). Jak zauważają eksperci kredytowi Gold Finance obecnie widoczne jest wyhamowanie ilości wniosków kredytowych spływających do banków, czego rezultatem jest skrócenie czasów operacyjnych potrzebnych na wydanie decyzji kredytowej.

 

Pobierz najnowszy raport

Reklama

 

Czytaj więcej