Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Praca w Niemczech - Niemcy najbardziej leniwi w Europie. Pracują najmniej, a i tak chcą jeszcze krócej

Niemcy pracują najkrócej spośród wszystkich narodów Europy, wynika z danych OECD. Różnica między czasem pracy w Polsce i Niemczech jest zdumiewająco wysoka. Tymczasem, Niemcy chcą pracować jeszcze krócej.

Praca w Niemczech - Niemcy najbardziej leniwi w Europie. Pracują najmniej, a i tak chcą jeszcze krócej
Freepik
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Polska w czołówce pracowitości w Europie
    1. Zobacz również: Bezrobocie w Kanadzie najwyższe od ponad 2 lat. Klęska pomysłu masowej imigracji
  2. Praca w Niemczech najlżejsza w Europie. Czy Niemcy są leniwi?
    1. Czytaj również: Bezrobocie w Europie - znamy komplet danych! Fatalnie w Szwecji i Hiszpanii. Polska mocno zaskoczyła
  3. Kobiety w Niemczech pracują znacznie mniej i chcą pracować jeszcze krócej
    1. Zobacz również: Praca marzeń. Wysokie zarobki i zero obowiązków. Połowa pracowników Google nic nie robi
  • Jak długo pracuje przeciętny Polak?
  • Dlaczego Niemcy pracują tak krótko i chcą pracować jeszcze krócej?
  • Gdzie praca w Europie jest przeciętnie najdłuższa?

 

Polska w czołówce pracowitości w Europie

Polacy znani są z pracowitości, a ta cecha wciąż jest jedną z najbardziej cenionych w naszej kulturze. Świeże dane OECD pokazują, że ten pogląd ma twarde odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Polscy pracownicy są jednymi z najbardziej pracowitych w Unii Europejskiej. Liczba godzin pracy przeciętnego Polaka wyniosła niecałe 1815 godzin rocznie w 2022 roku. Jest to ponad 15% więcej niż średnia dla całej Unii Europejskiej.

Pracujemy więcej niż Czesi (1754 godzin) czy Słowacy (1622 godzin rocznie). Okazuje się, że Polacy spędzają w pracy więcej czasu niż Amerykanie (1811 godzin) oraz więcej niż przeciętnie w krajach członkowskich OECD.

Praca w Polsce jest jednak średnio krótsza niż w Grecji, Malcie czy Rosji. Pracujemy także mniej niż w Izraelu, Chile czy Kolumbii. Komplet danych znaleźć można na dole artykułu.

 

Zobacz również: Bezrobocie w Kanadzie najwyższe od ponad 2 lat. Klęska pomysłu masowej imigracji

 

Praca w Niemczech najlżejsza w Europie. Czy Niemcy są leniwi?

Niemcy od lat kojarzeni są z pracowitością i produktywnością. Wygląda jednak na to, że nowe dane rzucają cień na ten stereotyp. Okazuje się, że Niemcy pracują najmniej w Unii Europejskiej.

Reklama

Czas pracy w Niemczech dla przeciętnego pracownika jest nawet 26% krótszy niż Polaka czy Amerykanina oraz 15% mniejszy niż przeciętnego mieszkańca Unii Europejskiej, wynika z danych zebranych przez OECD za 2022 rok.

Przeciętny zatrudniony Niemiec pracuje 1340 godzin rocznie. To blisko 500 godzin mniej niż statystyczny Polak, który pracuje 1810 godzin w roku.

Nawet w Norwegii, która znana jest z krótkiego czasu pracy, przeciętny pracownik spędza w niej więcej czasu, bo 1424 godziny rocznie.

Niemcy mają bardzo wysoki wskaźnik zatrudnienia kobiet w porównaniu z większością innych krajów. - zaznaczył ekspert ds. rynku pracy Enzo Weber, ekonomista z Instytutu Badań nad Rynkiem Pracy i Zawodów (IAB), organu niemieckiej Federalnej Agencji Pracy.

 

Czytaj również: Bezrobocie w Europie - znamy komplet danych! Fatalnie w Szwecji i Hiszpanii. Polska mocno zaskoczyła

 

Kobiety w Niemczech pracują znacznie mniej i chcą pracować jeszcze krócej

Jak to możliwe, że przeciętny Niemiec pracuje wyraźnie krócej? Według ekspertów, to efekt tego, że co druga kobieta w tym kraju pracuje w niepełnym wymiarze godzin, szacuje Federalny Urząd Statystyczny.

Reklama

Jeśli mężczyzna w Niemczech pracuje na pełen etat, to w 65% takich par kobieta jest zatrudniona tylko na część etatu. Odwrotna sytuacja, czyli kobieta pracująca na pełny etat, a mężczyzna w niepełnym wymiarze godzin, zdarza się tylko w 2% przypadków. 

Tak duża liczba kobiet pracujących w niepełnym wymiarze godzin jest zaskakująca biorąc pod uwagę braki siły roboczej w Niemczech.

Według Instytutu Ifo z 2023 roku, około 43% firm w Niemczech doświadcza niedoborów wykwalifikowanych pracowników. Oczekuje się, że do 2035 roku na niemieckim rynku pracy będzie o siedem milionów osób mniej niż obecnie ze względu na zmiany demograficzne.

Jednak zamiast więcej, to Niemki chciałyby pracować mniej. Z badania przeprowadzonego przez IAB wynika, że ​​prawie połowa kobiet pracująca na pełny etat chciałaby skrócić swój czas pracy o dobre sześć godzin.

Jednak mężczyźni w Niemczech też chcą krótszego czasu pracy. Blisko 60% z nich chciałoby pracować 5,5 godziny krócej. Co istotne, chęci te nie zmieniły się zbytnio na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

W Niemczech potencjał siły roboczej nie jest w pełni wykorzystany. 

Reklama

Dotyczy to nie tylko zatrudnienia kobiet i wydłużenia czasu pracy osób pracujących w niepełnym wymiarze godzin, ale także wielu migrantów i Niemców, którzy nie mają wykształcenia ani kwalifikacji zawodowych i którzy często są pozbawieni wielu możliwości wczesnego podjęcia pracy być produktywną częścią światowego życia zawodowego. - stwierdził Marcel Fratzscher, ekonomista z Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych (DIW).

 

Wykres: Średnia liczba godzin pracy (rocznie) obywatela danego kraju - dane OECD z 2022 roku.

praca w niemczech niemcy najbardziej leniwi w europie pracuja najmniej a i tak chca jeszcze krocej grafika numer 1praca w niemczech niemcy najbardziej leniwi w europie pracuja najmniej a i tak chca jeszcze krocej grafika numer 1

Źródło: dane OECD, Deutsche Welle.

 

Zobacz również: Praca marzeń. Wysokie zarobki i zero obowiązków. Połowa pracowników Google nic nie robi


Przemysław Tabor

Przemysław Tabor

Zastępca redaktora naczelnego FXMAG. YouTuber na kanale YouTube FXMAG. Od lat publikuje teksty o gospodarce, rynku nieruchomości, surowcach i giełdzie. Inwestor z wieloletnim doświadczeniem.


Tematy

praca praca w niemczechPolska

praca niemcy

bezrobocie w niemczech

bezrobocie w Polsce

praca norwegia

emigracja

bezrobocieNiemcy

praca usa

imigracja

praca w europie

niemcy praca

imigrancji

Jak długo pracuje przeciętny Polak?

Dlaczego Niemcy pracują tak krótko

Gdzie praca w Europie jest przeciętnie najdłuższa?

ile godzin pracuje przeciętny polak

ile godzin pracuje się w Niemczech

komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama