Reklama
Kurs euro:  4.35
Kurs dolara:  4.05
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.35
Kurs dolara:  4.05
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Praca w Niemczech - Niemcy najbardziej leniwi w Europie. Pracują najmniej, a i tak chcą jeszcze krócej

|
selectedselectedselected

Niemcy pracują najkrócej spośród wszystkich narodów Europy, wynika z danych OECD. Różnica między czasem pracy w Polsce i Niemczech jest zdumiewająco wysoka. Tymczasem, Niemcy chcą pracować jeszcze krócej.

Praca w Niemczech - Niemcy najbardziej leniwi w Europie. Pracują najmniej, a i tak chcą jeszcze krócej
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Jak długo pracuje przeciętny Polak?
  • Dlaczego Niemcy pracują tak krótko i chcą pracować jeszcze krócej?
  • Gdzie praca w Europie jest przeciętnie najdłuższa?

 

Polska w czołówce pracowitości w Europie

Polacy znani są z pracowitości, a ta cecha wciąż jest jedną z najbardziej cenionych w naszej kulturze. Świeże dane OECD pokazują, że ten pogląd ma twarde odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Polscy pracownicy są jednymi z najbardziej pracowitych w Unii Europejskiej. Liczba godzin pracy przeciętnego Polaka wyniosła niecałe 1815 godzin rocznie w 2022 roku. Jest to ponad 15% więcej niż średnia dla całej Unii Europejskiej.

Pracujemy więcej niż Czesi (1754 godzin) czy Słowacy (1622 godzin rocznie). Okazuje się, że Polacy spędzają w pracy więcej czasu niż Amerykanie (1811 godzin) oraz więcej niż przeciętnie w krajach członkowskich OECD.

Reklama

Praca w Polsce jest jednak średnio krótsza niż w Grecji, Malcie czy Rosji. Pracujemy także mniej niż w Izraelu, Chile czy Kolumbii. Komplet danych znaleźć można na dole artykułu.

 

Zobacz również: Bezrobocie w Kanadzie najwyższe od ponad 2 lat. Klęska pomysłu masowej imigracji

 

Praca w Niemczech najlżejsza w Europie. Czy Niemcy są leniwi?

Niemcy od lat kojarzeni są z pracowitością i produktywnością. Wygląda jednak na to, że nowe dane rzucają cień na ten stereotyp. Okazuje się, że Niemcy pracują najmniej w Unii Europejskiej.

Czas pracy w Niemczech dla przeciętnego pracownika jest nawet 26% krótszy niż Polaka czy Amerykanina oraz 15% mniejszy niż przeciętnego mieszkańca Unii Europejskiej, wynika z danych zebranych przez OECD za 2022 rok.

Reklama

Przeciętny zatrudniony Niemiec pracuje 1340 godzin rocznie. To blisko 500 godzin mniej niż statystyczny Polak, który pracuje 1810 godzin w roku.

Nawet w Norwegii, która znana jest z krótkiego czasu pracy, przeciętny pracownik spędza w niej więcej czasu, bo 1424 godziny rocznie.

Niemcy mają bardzo wysoki wskaźnik zatrudnienia kobiet w porównaniu z większością innych krajów. - zaznaczył ekspert ds. rynku pracy Enzo Weber, ekonomista z Instytutu Badań nad Rynkiem Pracy i Zawodów (IAB), organu niemieckiej Federalnej Agencji Pracy.

 

Czytaj również: Bezrobocie w Europie - znamy komplet danych! Fatalnie w Szwecji i Hiszpanii. Polska mocno zaskoczyła

 

Kobiety w Niemczech pracują znacznie mniej i chcą pracować jeszcze krócej

Reklama

Jak to możliwe, że przeciętny Niemiec pracuje wyraźnie krócej? Według ekspertów, to efekt tego, że co druga kobieta w tym kraju pracuje w niepełnym wymiarze godzin, szacuje Federalny Urząd Statystyczny.

Jeśli mężczyzna w Niemczech pracuje na pełen etat, to w 65% takich par kobieta jest zatrudniona tylko na część etatu. Odwrotna sytuacja, czyli kobieta pracująca na pełny etat, a mężczyzna w niepełnym wymiarze godzin, zdarza się tylko w 2% przypadków. 

Tak duża liczba kobiet pracujących w niepełnym wymiarze godzin jest zaskakująca biorąc pod uwagę braki siły roboczej w Niemczech.

Według Instytutu Ifo z 2023 roku, około 43% firm w Niemczech doświadcza niedoborów wykwalifikowanych pracowników. Oczekuje się, że do 2035 roku na niemieckim rynku pracy będzie o siedem milionów osób mniej niż obecnie ze względu na zmiany demograficzne.

Jednak zamiast więcej, to Niemki chciałyby pracować mniej. Z badania przeprowadzonego przez IAB wynika, że ​​prawie połowa kobiet pracująca na pełny etat chciałaby skrócić swój czas pracy o dobre sześć godzin.

Reklama

Jednak mężczyźni w Niemczech też chcą krótszego czasu pracy. Blisko 60% z nich chciałoby pracować 5,5 godziny krócej. Co istotne, chęci te nie zmieniły się zbytnio na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

W Niemczech potencjał siły roboczej nie jest w pełni wykorzystany. 

Dotyczy to nie tylko zatrudnienia kobiet i wydłużenia czasu pracy osób pracujących w niepełnym wymiarze godzin, ale także wielu migrantów i Niemców, którzy nie mają wykształcenia ani kwalifikacji zawodowych i którzy często są pozbawieni wielu możliwości wczesnego podjęcia pracy być produktywną częścią światowego życia zawodowego. - stwierdził Marcel Fratzscher, ekonomista z Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych (DIW).

 

Wykres: Średnia liczba godzin pracy (rocznie) obywatela danego kraju - dane OECD z 2022 roku.

Reklama

Źródło: dane OECD, Deutsche Welle.

 

Zobacz również: Praca marzeń. Wysokie zarobki i zero obowiązków. Połowa pracowników Google nic nie robi

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej