Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

GPW – takiego nieurodzaju dawno nie było

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

15 stycznia PwC – jedna z największych firm świadczących usługi księgowe, audytorskie i doradcze, opracowała raport „IPO Watch Europe”, dotyczący IPO na europejskich rynkach giełdowych w 2018 r. Jak wypadła warszawska Giełda Papierów Wartościowych?

 

Według raportu PwC, rok 2018 był najsłabszym rokiem dla GPW pod względem debiutów giełdowych od 2003 r. W minionym roku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbyło się 20 ofert publicznych (IPO). Tylko 5 nowych spółek debiutowało na rynku głównym, dwie przeniosły się na niego z NewConnect, a pozostałe debiutowały na małym parkiecie. Łączna wartość wszystkich IPO na GPW w 2018 r. wyniosła równowartość 81 mln euro. Dla porównania, w 2017 r. łączna wartość IPO wyniosła 1,8 mld euro.

Największym IPO w 2018 r. była spółka z branży gier komputerowych Ten Square Games, która pozyskała ponad 22 mln euro. Na drugim miejscu znalazł się debiut litewskiej spółki Novaturas, w ramach którego pozyskano prawie 22 mln euro. Spółka ta jest operatorem turystycznym, który zadebiutował nie tylko na rynku w Warszawie, ale także w Wilnie. Trzecim największym IPO była oferta innowacyjnej spółki biotechnologicznej OncoArendi, która pozyskała prawie 14 mln euro.

Reklama

Pozostałe dwie spółki debiutujące w 2018 r. to Silvair oraz ML System. Z NewConnect na rynek główny przeniosły się spółki Sescom i T-Bull.

Bartosz Margol - dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC wskazał czynniki związane z obniżeniem zainteresowania giełdą przez inwestorów. Są nimi niepewność dotycząca OFE i PPK, sprawa GetBacku i niektórych TFI oraz problemy byłego szefa KNF. Nie bez znaczenia jest także fakt, że w 2018 r. nie było żadnego debiutu o wartości przekraczającej 100 mln zł, który mógłby ożywić rynek.

Według informacji PwC, w 2018 r. spadła również łączna wartość IPO w całej Europie. Wyniosła ona 36,6 mld euro i była niższa o 8,5 mld euro w porównaniu z 2017 r.

Tomasz Konieczny - lider zespołu ds. rynków kapitałowych PwC wskazał takie czynniki niskiej aktywności na europejskich giełdach, jak duża zmienność rynku, znaczna korekta światowych indeksów, niepewność wokół relacji handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami, sytuacja geopolityczna oraz widmo potencjalnego końca hossy.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Tatiana Pasich

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, redaktor portalu FXMAG.


Reklama

Czytaj dalej