Kiedy powstała Giełda Papierów Wartościowych?
Giełda Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie funkcjonuje od 1991 roku. Jako instytucja publiczna warszawska giełda zapewnia obrót giełdowy papierami wartościowymi. Należą do nich nie tylko akcje, lecz również obligacje, prawa poboru czy fundusze. Polska giełda prowadzi również rynek małych spółek, New Connect, a także rynek obligacji korporacyjnych Catalyst. Liczba spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych wynosi (dane na listopad 2017) czterysta siedemdziesiąt dziewięć. Nie jest to liczba stała ze względu na pojawiające się cały czas debiuty nowych spółek, a także wycofania z rynku giełdowych innych spółek, np. spółek bankrutujących.
Czy warto inwestować na Giełdzie Papierów Wartościowych?
Możliwość obrotu papierami wartościowymi to niezwykle dobra okazja na pomnożenie swojego kapitału. Może to być również forma oszczędności tak, aby posiadany kapitał nie stracił ze względu na np. panującą inflację, mającą zgubny efekt na realną siłę nabywczą pieniądza. Warto mieć świadomość, że GPW w Warszawie to największa giełda papierów wartościowych Europy Środkowej. Nie oznacza to jednak, że nie posiada wielu wad. Eksperci zgodnie zaliczają do nich między innymi niską płynność wielu spółek akcyjnych. Inwestując w spółki charakteryzujące się niską płynnością, mimo nawet znacznego wzrostu wartości kursu akcji, inwestor może mieć później realny problem w sprzedaniu tych akcji, co tym bardziej zniechęca do inwestycji i w efekcie płynność ulega tym bardziej degradacji. Na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie występuje wiele indeksów.
Giełda papierów wartościowych - notowania
Najbardziej popularnym jest indeks WIG 20 – indeks giełdowy skupiający dwadzieścia największych spółek GPW. Wiele z tych spółek to spółki bankowe ze względu na ich stosunkowo dobrą pozycję finansową (jednak zgodnie z ustawą maksymalna liczba spółek bankowych wchodzących w skład indeksu WIG 20 nie może przekroczyć liczby pięć). Do spółek wchodzących w skład indeksu WIG 20 zalicza się również między innymi CCC, JSW, Eurocash, Lotos, Orange, PKN Orlen i Tauron. Do jednych z najciekawszych informacji z zakresu warszawskiej giełdy z ostatnich dni z pewnością należy przekroczenie rekordu historycznego przez indeks WIG, skupiający wszystkie spółki notowane na warszawskiej giełdzie. Pobicie rekordu z 2007 roku, czyli okresu intensywnej hossy zakończonej wybuchem globalnego kryzysu gospodarczego, nastąpiło dokładnie 23 stycznia 2018 roku. Indeks odnotował maksimum na poziomie aż 67 933,05 złotych. O tym, czy rekord zostanie jeszcze ponownie przekroczony, zadecydują już następne miesiące.