Rezerwa Federalna bardzo umiejętnie rozegrała swoje karty, pozwalając na wzrost rentowności obligacji skarbowych, spadek indeksów giełdowych i spadek notowań EUR/USD do najniższego poziomu od 5 miesięcy. "Jastrzębia" pauza Fed okazała się znacznie skuteczniejsza niż podwyżka stopy depozytowej przez EBC. W rezultacie warunki finansowe w USA zaostrzyły się, a zwycięstwo nad inflacją jest coraz bliżej.
Przed posiedzeniem FOMC sytuacja nie wyglądała zbyt dobrze dla dolara amerykańskiego. Rynki były przekonane, że Jerome Powell wraz ze współpracownikami utrzyma stopę funduszy federalnych na poziomie 5,5% i zapowie kolejną podwyżkę o 25 pb do końca 2023 r. Inwestorzy byli zaskoczeni obniżeniem prognozy na 2024 r. z 4,6% do 5,1%, ale dokonali jedynie niewielkiej korekty własnych szacunków z 4,6% do 4,8%. Rynek nie dał się nabrać na blef Fed, ale wyczuł, że przeciwstawienie się byłoby złym pomysłem.
Prognozy Rezerwy Federalnej dotyczące stopy funduszy federalnych
Faktem jest, że prognozy FOMC dotyczące wzrostu PKB w latach 2023-2024 zostały znacząco podniesione, a poziom bezrobocia - obniżony. Wygląda na to, że centralny bank nie przewiduje recesji. W takim scenariuszu stopa funduszy federalnych w przyszłym roku może w ogóle nie spaść. W rezultacie indeks USD będzie miał szansę na zamknięcie na plusie już 4. rok z rzędu - co jest bardzo rzadkim zjawiskiem. Niemniej jednak, po 9-tygodniowym ciągłym spadku EUR/USD, to nie jest zaskakujące. Stanowisko Fed wydaje się bardzo silne, ale co jeśli centralny bank się myli? Stan go