Jednym z tematów kończącego się właśnie roku były zwyżki kryptowalut. Najpopularniejszy bitcoin oglądany przez pryzmat pary BTCUSD drożeje o 63 procent. Wynik godny uwagi, choć trudno nie odnotować, iż ostatnie miesiące roku przyniosły korektę, która stale zabiera BTCUSD 30 procent. Ważniejsze jest jednak coś zupełnie innego – rok przyniósł wiele dowodów na to, iż kryptowaluty są wehikułem głównie spekulacyjnym, a w realnym kryzysie sprawdzają się zwyczajnie słabo.
Czy to już jest ten moment? Jesteśmy na szczycie? Rynek jest w arcyciekawym miejscu - inflacja, tapering, epidemia... Niezależnie od tego czy spotkamy się zdalnie czy stacjonarnie, chcemy przedstawić Państwu naszą perspektywę i ogląd rzeczywistości przez pryzmat psychologii, analizy fundamentalnej i analizy technicznej. Zapraszamy na cykl 4 wykładów pandemicznych.
Lira była obijana przez podaż w sposób, który trudno porównać z inną walutą. Para USDTRY wzrosła w tym roku o blisko 80 procent, a w skrajnym odchyleniu słabość TRY była jeszcze większa. Dla inwestorów i spekulantów nie ma w tym niczego więcej ponad ciekawostkę. Moda na fundusze z ekspozycją na rynek turecki minęła chyba nawet w Polsce, a wartość inwestycyjna rynku tureckiego zaczyna być już między emerging i frontier.
Materiał pojawił się na portalu, dzięki uprzejmości blogi.bossa.pl
Postawmy się jednak w sytuacji obywatela tureckiego, który chciałby zabezpieczyć się na rynku krypto przed zamieszaniem wywołanym przez płaskoziemską politykę monetarną prowadzoną przez władze tureckie.
Wykres poniżej pokazuje parę BTCTRY, która w skali roku zyskała przeszło 190 procent. Łatwo powiedzieć, iż wynik jest lepszy od pary USDTRY, która zyskała wspomniane już 80 procent. Jeśli jednak przyjrzeć się zmienności BTCTRY w ostatnich 12 miesiącach, to bitcoin był dla mieszkańca Turcji kolejnym kos