Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

cena wti

Po spadku cen ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia, jego druga połowa przyniosła większą aktywność strony popytowej i szansę na neutralne zakończenie całego tygodnia. Notowania ropy naftowej Brent obecnie oscylują w okolicach 42,30-42,40 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy WTI porusza się w rejonie 40,20-40,30 USD za baryłkę.

Niemniej, bieżący tydzień ogólnie upływa na rynku ropy naftowej spokojnie. Pozytywnym akcentem były dane pokazujące spadek zapasów ropy naftowej, benzyny i destylatów w Stanach Zjednoczonych, a także niezłe odczyty PMI dla kluczowych gospodarek świata. Niemniej, nieustannie dużą presję podażową na ceny ropy wywierają obawy o popyt w obliczu drugiej fali pandemii i związanego z tym widocznego w tym tygodniu nastawienia risk-off wśród globalnych inwestorów.

Tankowce z powrotem u wybrzeży Libii - 1Tankowce z powrotem u wybrzeży Libii - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Swoją cegiełkę do presji podażowej dołożyła także Libia, która ogłosiła wznowienie produkcji ropy naftowej na niektórych polach naftowych oraz ponowny eksport surowca z wybranych portów. Dla przemysłu naftowego Libii jest to ogromny krok naprzód, ponieważ od stycznia w kraju tym trwały blokady infrastruktury naftowej, które uniemożliwiały prowadzenie normalnych operacji. Od wczoraj pojawiają się już doniesienia o pierwszych tankowcach napływających do portów w Libii. Załadunek ropy w porcie Hariga kontynuuje tankowiec Delta Hellas, wynajęty przez chińską firmę Unipec, a w kolejce czeka kolejny tankowiec, Marlin Shikoku.

Reklama

Wzrost podaży ropy naftowej z Libii jest w tym momencie wyjątkowo niepotrzebny – biorąc pod uwagę obniżony popyt na ropę na świecie i wątłe szanse na jego szybkie odbudowanie. Jednak sytuacja w Libii i tak nie ma większego przełożenia na ceny ropy naftowej w dłuższej perspektywie, bowiem tamtejsza produkcja ropy naftowej jest relatywnie niewielka, a inwestorzy przyzwyczaili się już do nieprzewidywalności związanej z sytuacją w tym kraju.

Tankowce z powrotem u wybrzeży Libii - 2Tankowce z powrotem u wybrzeży Libii - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

KUKURYDZA

Obniżone prognozy produkcji kukurydzy na świecie.

Po ruchu wzrostowym trwającym około 1,5 miesiąca, notowania kukurydzy w bieżącym tygodniu skierowały się w dół. Cena kukurydzy w Stanach Zjednoczonych, która rozpoczynała tydzień w okolicach 3,80 USD za buszel, obecnie wynosi około 3,64 USD za buszel.

Reklama

Spadek notowań kukurydzy był naturalnym odreagowaniem spadkowym po wcześniejszych dynamicznych wzrostach. Częściowo stronie podażowej sprzyjała także rosnąca wartość dolara amerykańskiego, która przełożyła się na presję spadkową na rynkach wielu surowców i towarów.

Dzisiejsza sesja na razie przynosi wyhamowanie zniżek i delikatną zwyżkę. Jest to m.in. efekt raportu Międzynarodowej Rady Zbożowej (International Grains Council, IGC), która obniżyła prognozy globalnej produkcji kukurydzy. Według wyliczeń IGC, w sezonie 2020/2021 światowa produkcja kukurydzy wyniesie 1,16 mld ton, co oznacza spadek o 6 mln ton w porównaniu do wcześniejszej prognozy. W większości korekta ta wynika z obniżenia zakładanej produkcji kukurydzy w Stanach Zjednoczonych ze względu na tegoroczne susze.

Mimo obniżki prognoz, warto pamiętać, że globalna produkcja kukurydzy w sezonie 2020/2021 i tak będzie rekordowa, co obniża potencjał wzrostowy notowań tego zboża.

Tankowce z powrotem u wybrzeży Libii - 3Tankowce z powrotem u wybrzeży Libii - 3

Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne

Nota prawna

Czytaj więcej