Reklama
Kurs euro:  4.36
Kurs dolara:  4.07
Kurs funta:  5.16
Kurs franka:  4.56
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.36
Kurs dolara:  4.07
Kurs funta:  5.16
Kurs franka:  4.56
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Masowe zwolnienia w gamingu. Takiej skali branża IT jeszcze nie widziała

|
selectedselectedselected

Masowe zwolnienia dotknęły w ostatnim czasie branżę gamingową. Pracowników pozbywali się najwięksi globalni giganci. W ciągu niecałych pięciu miesięcy 2024 roku zwolniono tyle osób co w całym poprzednim roku.

Masowe zwolnienia w gamingu. Takiej skali branża IT jeszcze nie widziała
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Kto zwalnia najwięcej pracowników?
  • Jaka jest łączna skala zwolnień w gamingu?
  • Czy to sygnał problemów w branży?

 

Fala zwolnień w gamedev

Z danych katalogowanych przez archiwum Game Industry Layoffs wynika, że od początku 2024 roku zwolnionych zostało już 10 tys. osób w całej branży gier wideo. Dla porównania, w całym 2023 roku pracę straciło 10,5 tys. osób.

Największych redukcji personelu dokonał Microsoft, który zmniejszył zatrudnienie o około 2150 pracowników tylko w 2024 roku. Wlicza się w to studio Activision Blizzard, gdzie pracę straciło 1900 osób. 

Drugie na liście jest Unity, które pozbawiło pracy w 2024 roku już około 1800 osób. Na trzecim miejscu uplasowało się PlayStation Studios z redukcją personelu o 900 osób.

Reklama

Potem, są to Electronic Arts (EA) ze zwolnieniami sięgającymi 670 osób oraz Take Two Interactive z 600 osobami.

Archiwum nie zawiera oczywiście wszystkich firm, bowiem nie wszystkie spółki, zwłaszcza mniejsze, podają informacje publiczne. Jednak spojrzenie na liderów branży pozwala zobrazować kierunek w jakim zmierza cały sektor gamingowy.

Zatem, jeśli weźmiemy pod uwagę lata 2023 i 2024 łącznie, ponad 20 tys. osób straciło pracę w branży gier wideo w mniej niż 18 miesięcy. Skalę zwolnień w tym roku doskonale prezentuje wykres opracowany przez mBank, zamieszczony w poniższym tweecie:

 

 

Reklama

Jeśli spojrzymy zarówno na rok 2023, jak i 2024, Grupa Embracer jest liderem w zakresie zwolnień. Embracer zakończył już swój program restrukturyzacji. W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba pracowników spadła o ponad 4,5 tys. osób.

 

Zobacz także: Fala zwolnień? Prognozy ekspertów o rynku pracy to ostrzeżenie

 

Tabela: Największe zwolnienia w branży gamingowej w 2023 i 2024 roku łącznie.

Źródło: Wikipedia.

Reklama

 

Unity zwolniło z kolei 2,9 tys. pracowników od stycznia 2023 roku do stycznia 2024 roku. 

 

Czytaj również: Rafał Zaorski pozbywa się akcji spółki Jacka Bartosiaka? Kupcem znany ekspert gamedev

 

Największe zwolnienia w gamingu w 2024

Przyjrzyjmy się 6 największym zwolnieniom w branży w 2024 roku. Należy pamiętać, że są to giganci z dużymi budżetami, którzy są liderami branży. Mówi się, że wzbierające wody wzburzają wszystkie łodzie. Tak więc liderzy wskazują kierunek, w którym zmierza cała branża.

Reklama

Microsoft, który ogłosił zwolnienie 2150 pracowników jeszcze kilka miesięcy wcześniej przejął Activision Blizzard i ZeniMax Media, za rekordowe sumy pieniędzy sięgające kilkudziesięciu mld USD.

Unity, znany ze swojego silnika gier wideo, poinformowało na początku roku o planie zwolnienia 1800 pracowników. Odbyło się to w ramach planu zmiany struktury firmy, aby pomóc poprawić sytuację finansową.

PlayStation Studios ogłosiło plan zwolnienia 909 pracowników w ramach “restrukturyzacji firmy”. Zwolniono 8% globalnej załogi i zamknięto studio PS w Londynie.

Electronic Arts zwolnił 670 pracowników w całym dziale. Nie podano konkretnych powodów i przyczyn tego kroku. Wspomniano jedynie o konieczności restrukturyzacji firmy.

Take-Two Interactive kupiło Gearbox ratując je przed zamknięciem, ale zredukowana personel studia. Jeszcze w 2023 roku zamknięto Roll7 i Intercept Games należące to Take Two.

Reklama

Riot Games, znane z gier F2P, takich jak League of Legends czy Valorant, zwolniło 530 pracowników. Stanowiło to 11% wszystkich członków personelu firmy. Oficjalnym powodem zwolnienia było to, że inwestycje firmy nie spełniały oczekiwań.

 

Zobacz również: Rekordowe bezrobocie, recesja w gospodarce i krach na giełdzie. Tak USA postrzega połowa Amerykanów

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej