• Odbierz prezent
sesja gpw

Analitycy DM BOŚ utrzymali długoterminową rekomendację Trzymaj i podwyższyli krótkoterminową rekomendację do Neutralnie dla spółki Comarch, pomimo rozczarowujących wyników finansowych. Wycena jednej akcji została jednak obniżona z 184,50 PLN do 148,00 PLN. Wczoraj na zamknieciu cena jednej akcji spółki wynosiła 143,00 PLN.

 

„W swojej historii Comarch już wielokrotnie zaskakiwał inwestorów swoimi wynikami finansowymi zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Niestety właśnie mamy do czynienia z tym drugim przypadkiem, gdyż wyniki finansowe Spółki za IV kw. 2017 roku przyniosły duże rozczarowanie. Co prawda, w przyszłości oczekujemy wyraźnej poprawy zysków Spółki w ujęciu rok-do- roku, która – o ile wystąpi – będzie odbywać się w stosunku do znacznie niższej bazy niż oczekiwaliśmy, zanim pojawiły się wyniki Spółki za ostatni kwartał ub.r. (bieżący konsensus odnośnie do zysków Spółki – EBITDA na poziomie 159 mln zł wg Bloomberga – oceniamy jako optymistyczny na tle naszych oczekiwań 130 mln zł EBITDA w br.). Co więcej, chociaż wstępnie zakładamy poprawę EBITDA Comarchu w I poł. br. w tempie szybszym niż w całym 2018 (pamiętając ciągle o ultraniskiej bazie z I po. 2017 roku, kiedy EBITDA (przed wynikiem na pozostałej dział. operacyjnej) spadła o 81% r/r), to naszym zdaniem inwestorzy powinni podchodzić do takich wyników ze spokojem mając w pamięci niedawną lekcję pod tytułem „wszystko zależy od wyników IV kwartału”. Z drugiej strony do tej pory rynek powinien już był „przetrawić” słabe wyniki za IV kw. 2017 roku w połączeniu ze spowolnieniem – w porównaniu z listopadem ub.r. – tempa wzrostu r/r portfela zamówień Spółki. Dlatego też podwyższamy krótkoterminową rekomendację relatywną do Neutralnie (poprzednio Niedoważaj).” – napisano w raporcie.

 

Analitycy DM BOŚ wskazują na dwa powody słabości ostatnich wyników Comarchu. Pierwszym są nieoczekiwanie duże koszty na pozostałej działalności operacyjnej, a drugim niższe od oczekiwań przychody. Oba te czynniki tłumaczą po połowie rozbieżności pomiędzy wynikami a oczekiwaniami na poziomie EBITDA.

 

Comarch

comarch

 

SYSTEM REKOMENDACYJNY DM BOŚ

  • Kupuj – fundamentalnie niedowartościowana (potencjał wzrostu [procentowa różnica pomiędzy 12M EFV i ceną rynkową] powyżej kosztu kapitału) + zidentyfikowane katalizatory, które powinny zniwelować różnicę pomiędzy ceną rynkową a wyceną;
  • Trzymaj – albo (i) właściwie wyceniona, lub (ii) fundamentalnie niedowartościowana/przewartościowana, ale brak katalizatorów, które mogą zniwelować różnicę pomiędzy ceną rynkową a wyceną;
  • Sprzedaj – fundamentalnie przewartościowana (12M EFV jest większy niż obecna cena rynkowa) + zidentyfikowane katalizatory, które powinny zniwelować różnicę pomiędzy ceną rynkową a wyceną.
  • Przeważaj – oczekujemy, iż inwestycja w akcje spółki da zwrot lepszy niż benchmark w ciągu następnego kwartału.
  • Neutralnie – oczekujemy, iż inwestycja w akcje spółki da zwrot zbliżony do zwrotu z benchmarku w ciągu następnego kwartału.
  • Niedoważaj – oczekujemy, iż inwestycja w akcje spółki da zwrot gorszy niż benchmark w ciągu następnego kwartału.

 

Artykuł jest wyciągiem z rekomendacji, przesłanej mediom 28 marca 2018.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk