Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Korekta giełdy wisi w powietrzu? O przegrzaniu rynku akcji alarmują nowe dane

|
selectedselectedselected

Inwestorzy szturmują rynek akcji w Polsce. Obroty gwałtownie wzrosły względem zeszłego roku. Podobna sytuacja ma miejsce w USA, gdzie preferencja akcji wobec innych aktywów jest rekordowa. Czy to przegrzanie rynku czy nowa normalność?

Korekta giełdy wisi w powietrzu? O przegrzaniu rynku akcji alarmują nowe dane
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Zainteresowanie giełdą w Polsce gwałtownie wzrosło
  • Obroty zwiększyły się o połowę w zaledwie rok
  • W USA inwestorzy przeznaczają rekordową ilość środków na giełdę
  • Czy to sygnał korekty?

 

Ogromny wzrost aktywności na GPW

Polska giełda cieszyła się olbrzymim wzrostem aktywności inwestorów w maju. Akcje zmieniały właściciela przeciętnie o blisko połowę częściej niż przed rokiem, pokazują świeże dane przekazane przez GPW.

W ubiegłym miesiącu obroty akcjami na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie osiągnęły poziom 32,8 mld PLN. Jest to wzrost o 48,1% rok do roku.

Tak duży wzrost świadczy o znacznie zwiększonym zainteresowaniu inwestorów polskim rynkiem akcji. Czy jest się czemu dziwić? Koniunktura w Polsce jest zaskakująco dobra, a prognozy zapowiadają świetlaną przyszłość naszej gospodarki w kolejnych dwóch latach.

Reklama

Według zapowiedzi Morgan Stanley, gospodarka Polski powinna wzrosnąć w ujęciu realnym o 3,2% w 2024 roku, a potem o 3,8% rok później. Te wskaźniki makroekonomiczne robią wrażenie. Podobnie jak zwiększony obrót na GPW.

Jeszcze większy wzrost obserwowany jest w przypadku średniego dziennego obrotu akcjami na GPW. Wyniósł on 1,64 mld PLN w maju 2024 roku. To o 55,5% więcej niż przed rokiem.

Zwiększone obroty mają związek z hossą na GPW. W 2024 roku notowania indeksu WIG zyskały już 8,7% po zwyżce o ponad 36% w 2023 roku.

Trudno ocenić czy to symptom przegrzania rynku. Jednak warto pamiętać o tym, że wzrost aktywności handlowej może wiązać się z nadmiernym optymizmem inwestorów, co może prowadzić do korekty notowań.

Z drugiej strony, rynkowa maksyma głosi, że “trend jest twoim przyjacielem”. Gdy rynek rośnie, możliwe są dalsze wzrosty. Jedno jest pewne: sentyment jest zdecydowanie byczy. Nie tylko w Polsce, ale także w USA, pokazują dane.

Reklama

 

Zobacz także: Nowe prognozy dla giełdy robią duże wrażenie. To będzie potężny wzrost akcji, szacuje wielki bank

 

Rekordowy poziom inwestycji w akcje na największym rynku świata

Podobny obraz rynku akcji kształtuje się w Stanach Zjednoczonych. Tam inwestorzy również szturmują giełdę.

Obecnie, ponad połowa inwestycji w USA jest ulokowana w akcjach. Na inwestowanie na rynku akcji inwestorzy przeznaczają przeciętnie 52% swojego portfela, co jest najwyższą wartością w historii.

Reklama

Wcześniej, tylko raz ten udział przekraczał 50%. Było to 51% w 1999 roku. Innymi słowy, w 2024 roku alokacja inwestorów w amerykańskie akcje osiągnęła najwyższy poziom w historii.

Od 2022 roku, czyli w 2 lata, odsetek ten wzrósł o około 7 punktów procentowych. To w dużej mierze efekt wzrostu notowań giełdowych indeksów. Od października 2023 roku indeks S&P 500 wzrósł o 29%. Jednak Inwestorzy nie rebalansowali portfeli i cieszą się, że ich giełdowe walory mocno zyskują.

 

Wykres: Udział poszczególnych klas aktywów (akcji, obligacji i gotówki) w portfelach amerykańskich inwestorów.

korekta gieldy wisi w powietrzu o przegrzaniu rynku akcji alarmuja nowe dane grafika numer 1korekta gieldy wisi w powietrzu o przegrzaniu rynku akcji alarmuja nowe dane grafika numer 1
Źródło: Goldman Sachs Investment Research, Rezerwa Federalna.

Reklama

 

Jednocześnie, alokacja w instrumenty dłużne, takie jak obligacje, spadła o około 8 punktów procentowych do najniższych poziomów od kilkudziesięciu lat. Obecnie, wynosi ona około 18%. Spoglądając na dane widać, że byczy sentyment jest silny nie tylko w Polsce, ale również w Stanach Zjednoczonych.

 

Zobacz również: Rafał Zaorski pozbywa się akcji spółki Jacka Bartosiaka? Kupcem znany ekspert gamedev

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Przemysław Tabor

Przemysław Tabor

Redaktor i YouTuber w FXMAG. Zafascynowany makroekonomią zwolennik analizy fundamentalnej w inwestowaniu.


Reklama
Reklama