Wyprzedaż polskiego złotego będzie trwać w najlepsze! Kurs euro (EURPLN) może przebić wysokie poziomy - rynek walutowy

Podwyższona awersja do ryzyka sprzyjała w ub. tygodniu wzrostowi zainteresowania obligacjami, spychając ich rentowności w dół. Zakres zmienności na rynkach długu był jednak relatywnie niewielki, ponieważ przestrzeń do spadków rentowności była ograniczana przez oczekiwania na normalizację polityki pieniężnej przez Fed.
na której bank centralny skupił obligacje serii OK0423, PS1026, DS1030 oraz BGK: FPC0328, FPC0630 za 1,05 mld PLN. Narodowy Bank Polski wyraził gotowość skupu obligacji za 10 mld PLN, jednak zgłoszone przez inwestorów zapotrzebowanie wyniosło 2,15 mld PLN. Wpływu na rynek nie miała aukcja zamiany, na której Ministerstwo Finansów sprzedało papiery OK0423, PS1026, WZ1126, WZ1131 i DS0432 za 4,51 mld PLN odkupując obligacje DS1021, PS0422 i OK0722.
Po ubiegłotygodniowej aukcji stopień sfinansowania tegorocznych potrzeb pożyczkowych wynosi ok. 80%. Wysoki stopień zaawansowania realizacji potrzeb pożyczkowych, a tym samym ograniczona podaż obligacji w kolejnych miesiącach, przy wysokiej płynności sektora bankowego, będzie działała stabilizująco na krajowy rynek długu. Tym bardziej, że w sektorze bankowym utrzymuje się gigantyczna nadpłynność i w trakcie piątkowych operacji Narodowy Bank Polski wyemitował bony pieniężne za 245,5 mld PLN, co jest najwyższą wartością w historii.
Złoty pozostawać będzie pod presją sprzedających, na co główny wpływ będzie miało otoczenie zewnętrzne i sentyment globalny. Na ten natomiast główny wpływ będą miały wystąpienia amerykańskich bankierów centralnych, w tym prezesa J. Powella w trakcie sympozjum w Jackson Hole.
Niemniej istnieje ryzyko osłabienia złotego, szczególnie, jeśli uprawdopodobni się scenariusz szybkiego rozpoczęcia ograniczenia programu skupu aktywów przez Fed i dolar zacznie zyskiwać na wartości. W takiej sytuacji nie można wykluczyć wybicia kursu EUR/PLN powyżej poziomu 4,60.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję