Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Słaby tydzień dla kursu euro (EUR). Wspólna waluta zaliczyła spektakularny spadek

|
selectedselectedselected
Słaby tydzień dla kursu euro (EUR). Wspólna waluta zaliczyła spektakularny spadek | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Grudniowe dane z polskiej gospodarki przyniosły mieszane sygnały. Dynamika płac w sektorze prywatnym zaskoczyła wyraźniejszym spowolnieniem (z 11,8% r/r w listopadzie do 9,6% r/r w grudniu, szacunek rynku 11,9% r/r). Zatrudnienie nadal spadało (trzeci miesiąc z rzędu) w tempie -0,1% r/r (szacunek rynku -0,2% r/r).

 

 

Szczególnie rozczarowała grudniowa sprzedaż detaliczna, która spadła o 2,3% r/r, choć rynek oczekiwał wzrostu o 1,5% r/r. Choć nastroje gospodarstw domowych poprawiają się (m.in. w zakresie planowanych zakupów), wzrosła także skłonność konsumentów do oszczędzania (prawdopodobnie na skutek wysokiego wzrostu cen w poprzednich kwartałach). Produkcja przemysłowa zaskoczyła łagodniejszym spadkiem (-3,9% r/r wobec szacunków -5,0% r/r).

 

Reklama

Zgodnie z oczekiwaniami Europejski Bank Centralny (EBC) pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie - główna stopa 4,5%. Według szefowej EBC Ch. Lagarde wśród bankierów centralnych panuje zgoda co do tego, że dyskusje na temat obniżek stóp procentowych są przedwczesne. Wstępne szacunki PMI za styczeń w strefie euro były mieszane – lekka poprawa w przemyśle, pogorszenie w usługach. Indeksy nadal kształtują się poniżej neutralnego progu 50 punktów, co na razie zwiastuje kontynuację recesji w europejskiej gospodarce. Wzrost PKB w USA spowolnił w IV kw. do 3,3% kw./kw. w ujęciu rocznym, ale znacznie przekroczył rynkowy szacunek wzrostu na poziomie 2,0%.

 

Kurs EUR ogólnie osłabił się w stosunku do USD w ciągu tygodnia i w piątek rano oscylował w pobliżu poziomu 1,082 USD/EUR. Złoty wobec EUR oscylował w przedziale 4,35-4,39 PLN/EUR i w piątek rano był nieco poniżej poziomu 4,38 PLN/EUR. W stosunku do USD notowania odbywały się w przedziale 3,99 – nieco poniżej 4,06 PLN/USD.

 

Zobacz także: Mocne spadki kursu polskiego złotego - najgorszy dzień dla PLN w 2024 roku

 

Roksana Cicha, analityczka instytucji płatniczej AKCENTA

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Akcenta

Akcenta

Międzynarodowa instytucja płatnicza, oferująca obsługę transakcji walutowych dla firm zajmujących się eksportem i importem.
AKCENTA specjalizuje się w wymianie walut, realizacji płatności zagranicznych i transakcjach zabezpieczających kursy walut. Przewagami AKCENTY wobec banków są bardzo dobre oferowane kursy walut, które każdy Klient może negocjować, niskie opłaty za przelewy międzynarodowe oraz bezpłatne rachunki. Przewagą AKCENTY wobec kantorów internetowych jest specjalizacja w kierunku obsługi firm i pełna oferta usług walutowych uwzględniających potrzeby przedsiębiorstw, w tym transakcje z rynku terminowego (forwardy).
AKCENTA działa na rynkach finansowych od ponad 20 lat, obecnie w 7 krajach Europy: w Czechach, Francji, Niemczech, Polsce, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech. 


Reklama
Reklama