Reklama
WIG80 895,28-0,45%
WIG202 382,72-0,65%
EUR / PLN4,32+0,05%
USD / PLN3,98+0,08%
CHF / PLN4,50+0,00%
GBP / PLN5,05-0,03%
EUR / USD1,09-0,05%
DAX17 683,05-0,19%
FT-SE7 606,37-0,44%
CAC 407 945,24-0,14%
DJI38 989,83-0,25%
S&P 5005 130,95-0,12%
ROPA BRENT82,55-0,29%
ROPA WTI78,36-0,51%
ZŁOTO2 118,95+0,22%
SREBRO23,92+0,08%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs korony czeskiej (CZK) – prognozy po decyzji o stopach procentowych

Piotr Rosik | 16:55 28 wrzesień 2023

Kurs korony czeskiej (CZK) – prognozy po decyzji o stopach procentowych | FXMAG INWESTOR
edna/easyfotostock/Eastnews
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Analitycy są mocno podzieleni co do perspektyw dla korony czeskiej. Sytuacja gospodarki nad Wełtawą jest skomplikowana. Do tego czeski bank centralny wydaje się cierpieć na rozdwojenie jaźni.

 

  • Czeski bank centralny na razie nie obniża stóp.
  • Prezes CNB zapowiada, że bank pozostanie „jastrzębi” na długo.
  • Jednak analitycy sądzą, że CNB ugnie się pod naporem słabej koniunktury.
  • Eksperci są mocno podzieleni co do prognoz dla par z CZK.

 

Narodowy Bank Czech (CNB) zdecydował o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. Nie poszedł więc śladem NBP, mimo że nad Wełtawą inflacja jest jednocyfrowa. Główna stopa pozostała na poziomie 7% - najwyższym od 1999 r. Jest na nim od czerwca 2022 r.

Reklama

 

 

Czeski bank jastrzębi tylko w gębie?

Czesi utrzymują więc restrykcyjną politykę pieniężną, mimo trendu spadkowego wskaźnika CPI. Ten w sierpniu szedł w dół siódmy miesiąc z rzędu, wynosząc 8,5% r/r (w Polsce: 10,1% r/r i nastąpiła obniżka stóp o 75 pb. do 6%). W ujęciu m/m poszedł w górę o 0,2%. Inflacja bazowa poszła w dół do 6% r/r z 6,8% r/r w lipcu. Inflacja według standardów unijnych HICP w Polsce w sierpniu sięgała 9,5% r/r, a w Czechach 10,1%.

Prezes CNB Aleš Michl podkreślał ostatnio, że nie będzie raczej obniżek stóp w Czechach w najbliższym czasie. Zapowiedział, że jastrzębi charakter CNB może stać się normą. Michl stwierdził, że przed-pandemiczna polityka super-niskich stóp była błędna.

Reklama

Jak kształtują się prognozy analityków co do stóp w Czechach? Ekonomiści Santandera zakładają, że obniżki są możliwe już w IV kwartale 2023. Podkreślają, że obecnie CNB zapowiada, że będzie jastrzębi, ale zmięknie w wyniku słabej koniunktury.

„Scenariusz przeciągnięcia stóp do końca roku jest naszym zdaniem nadal najbardziej prawdopodobny. W I kwartale 2024 oczekujemy rozpoczęcia cyklu obniżek” – przekonują analitycy mBank Research.

 

Zobacz również: Kurs dolara w silnym trendzie wzrostowym. Potężna interwencja wisi w powietrzu

 

Stopa procentowa w Czechach (linia czarna, skala prawa) na tle inflacji

Reklama

 

Źródło: Trading Economics

 

Z mediany prognoz analityków wynika, że inflacja w Czechach będzie szła w dół – już w I kwartale 2024 ma wynieść 5,3% r/r. A stopa procentowa już w IV kwartale 2023 powinna spaść do 6,5%, a potem do 6% w I kwartale 2024 i do 6% w II kwartale 2024.

 

Reklama

Prognozy dla czeskiej gospodarki

 

Źródło: Trading Economics

 

Nadchodzi chwilowe umocnienie korony czeskiej?

Jak w związku z tym kształtują się prognozy dla korony czeskiej? Czeska korona to zwykle stabilna waluta, a ostatnio gwałtownie się osłabiła. Kurs USDCZK urósł w 5 miesięcy o 8,25%. Kurs EURCZK poszedł w górę w tym okresie o 3,6%.

Reklama

Ekonomiści Commerzbanku zrewidowali w górę prognozę ścieżki notowań EUR/CZK, aby odzwierciedlić obecne osłabienie. Podkreślają, że inflacja może nie spaść do docelowego poziomu CNB.

„Spodziewamy się, że od obecnego poziomu korona będzie się nieznacznie umacniać, wraz ze spadkiem inflacji. Jednak w 2024 r. nie przewidujemy dalszego umocnienia korony, ponieważ inflacja może nie osiągnąć celu, co może ponownie wpłynąć na wiarygodność CNB. Co więcej, wybuchły kontrowersje między rządem a bankiem centralnym. Ten drugi krytykuje ekspansywną politykę fiskalną, wskazując, że to właśnie taka polityka napędza inflację. Takie wydarzenia, jak rozwój tego konfliktu, mogą ponownie zwiększyć zmienność korony w przyszłym roku, jeśli inflacja okaże się uporczywa, jak przewidujemy” – napisali analitycy Commerzbanku w raporcie.

 

Zobacz również: Co dalej z kursem funta po decyzji Banku Anglii? Prognozy są pesymistyczne

 

 

Reklama

Prognoza dla EUR/CZKUSD/CZK

 

Źródło: Commerzbank

 

Marek Nemky z oddziału XTB w Czechach wskazuje, że wczorajsza decyzja CNB została pozytywnie przyjęta na rynku, co znalazło odzwierciedlenie w reakcji czeskiej korony podczas późniejszej konferencji prasowej.

Reklama

„Jednak patrząc z szerszej perspektywy, korona znajduje się w fazie stabilizacji po okresie osłabienia, w szczególności wywołanym nieoczekiwaną obniżką stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski, co wywołało efekt domina na walutach w całej Europie Wschodniej. Para EURCZK ustabilizowała się wokół poziomu 24,4 po osiągnięciu minimów na poziomie 23” – tłumaczy w rozmowie z FXMAG.

Spodziewamy się potencjalnego osłabienia korony czeskiej w stosunku do dolara amerykańskiego, głównie ze względu na prognozy makroekonomiczne Rezerwy Federalnej, które zdecydowanie sugerują przedłużający się okres wyższych stóp procentowych. Stoi to w sprzeczności z postawą CNB, który jasno dał do zrozumienia, że nie zamierza wprowadzać dalszych podwyżek stóp procentowych. To rozróżnienie staje się szczególnie widoczne, biorąc pod uwagę niepewne stanowisko Fed, które może skutkować podwyżką pod koniec października. CNB uważnie monitoruje ryzyko związane ze słabnącą gospodarką Niemiec i zmagającym się z trudnościami sektorem produkcyjnym, zdając sobie sprawę z potencjalnego negatywnego wpływu na szerszą gospodarkę Unii Europejskiej” – podkreśla Nemky.

Zdaniem analityka XTB, trajektoria kursu EURCZK pozostaje bardziej niepewna, niż USDCZK, głównie ze względu na stosunkowo gorszą kondycję gospodarczą UE, w porównaniu z solidnością gospodarki Stanów Zjednoczonych.

„Jednak niedawna decyzja CNB o wstrzymaniu się od interwencji walutowych w zeszłym miesiącu, w połączeniu z przekonaniem, że szczyt stóp procentowych w Czechach już minął, zwiększa prawdopodobieństwo dalszego osłabienia korony. Co więcej, odporność czeskiej gospodarki jest postrzegana jako słabsza w porównaniu do strefy euro, co będzie wywierać większą presję na CZK w przypadku spowolnienia gospodarczego. Wstrzymanie się przez CNB z komentarzami dotyczącymi dodatkowych interwencji sugeruje, że przynajmniej na razie nie postrzegają oni osłabionej korony jako stwarzającej bezpośrednie ryzyko inflacyjne. Zatem osłabienie korony czeskiej jest wysoce prawdopodobne” – podsumował Nemky.

 

Zobacz również: Kurs euro (EUR) na kolanach! 10 tygodni spadku wobec dolara (USD)

Reklama

 

Notowania EUR/CZKUSD/CZK

 

Źródło: TradingView

 

Reklama


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

 

 

Reklama

************** 

Kursy walut NBP 29.09.2023 r.: kurs przebił sufit

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej