Wiesław Janczyk (21.11.2023). Żeby zrealizować te wszystkie sformowane w wyborach cele trzeba dostarczyć do budżetu i wydać szybko setki miliardów złotych. Ale nie wiemy, czy to były zobowiązania, czy tylko narracja z gatunku fikcji oraz festiwalu kłamstwa, czas przyniesie tę odpowiedź.
Czytaj także: Recesja w polskiej gospodarce? Mamy nowe dane
Nasze oczekiwania na nadchodzący tydzień
EUR/PLN
W naszej ocenie złoty - mimo trwającego już od pond miesiąca solidnego umocnienia – wciąż dysponuje potencjałem do aprecjacji. Wynika ona ze zmiany postrzegania polskiej waluty przez inwestorów krajowych po wyniku wyborów parlamentarnych w Polsce (większe prawdopodobieństwo uzyskania środków na rzecz KPO), mniejszej chęci do cięć stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężną, czy minięcia przez polską gospodarkę dołka cyklu koniunkturalnego. Ten ostatni element ostatecznie potwierdzą zaplanowane na ten tydzień dane o strukturze wzrostu PKB w 3Q (czwartek).
Pozytywne nastroje do złotego oraz pozostałych walut tej części regionu Europy nie byłyby możliwe bez zwiększonego apetytu na ryzyko na świecie. Globalnie wyrażają go m.in. wzrosty eurodolara skorelowane z zachowaniem złotego (zwyżka pary EUR/USD = spadek kursu EUR/PLN). Wydarzenia polityczne tego tygodnia w Polsce (formowanie nowego rządu) nie będą miały wpływu na zachowanie polskich aktywów. Scenariusz większościowego rządu tworzonego przez partie opozycyjne jest bowiem zdyskontowany i będzie miał miejsce prawdopodobnie w połowie grudnia.
Podsumowując uważamy, iż celem kursu EUR/PLN jest dotarcie do poziomu 4,30. Odbywać się to jednak będzie wolniej niż tempo aprecjacji złotego z ostatnich tygodni. Stopniowo bowiem polskiej walucie może brakować paliwa za kontynuacją umocnienia. Tym bardziej, iż liderował on w umocnieniu do euro w ostatnim miesiącu na tle walut rynków wschodzących.
Czytaj także: To będzie mocny tydzień na rynku walutowym! Inflacja znów wzrośnie - kalendarz makroekonomiczny
Wykres pary walutowej - kurs EUR/PLN
USD/PLN
Spodziewane umocnienie złotego w połączeniu z możliwym dalszym osłabieniem dolara na rynkach międzynarodowych naszym zdaniem zadecyduje o zniżce kursu USD/PLN. Efektem będzie stopniowe pogłębianie ostatnich spadków i próba utrzymania się notowań coraz dalej od psychologicznej bariery 4,00 za USD.
Czytaj także: Analitycy BNP Paribas pokazują kursy walut na 2024 – kiedy kupić waluty?
Wykres kursu dolara USD/PLN
EUR/USD
W naszej ocenie wydarzenia tego tygodnia mają szansę „rozbujać” nieco notowania eurodolara, który w ostatnich dniach koncentrował się w wąskim paśmie odchyleń +/- 0,5 centa od poziomu 1,09. Impulsem do wybicia górą będą między innymi dane inflacyjne ze strefy euro, które zgodnie z konsensusem pokażą jedynie symboliczny spadek wskaźnika HICP. Może to być argument za niewielkim oddaleniem się rynkowych oczekiwań na obniżki stóp procentowych w strefie euro, które momentami „widziały” już taki ruch w marcu przyszłego roku.
W rezultacie podtrzymujemy nasz scenariusz z poprzedniego tygodnia, w którym zakładaliśmy próby ataku na poziom 1,10. Tym bardziej, iż po skróconym ze względu na Święto Dziękczynienia tygodniu pracy na rynek wracają inwestorzy amerykańscy. Z USA natomiast również nie zabraknie impulsów mogących skutkować większą niż ostatnio zmiennością eurodolara. Poznamy bowiem dane inflacyjne oraz finalny odczyt PKB w Stanach Zjednoczonych.
Czytaj także: Eksperci ostrzegają przed dolarem, kurs euro leci na 1,10$
**************
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję