Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ropa znów drożeje, a paliwa na polskich stacjach... tanieją. Wyjaśniamy dlaczego

|
selectedselectedselected
Ropa znów drożeje, a paliwa na polskich stacjach... tanieją. Wyjaśniamy dlaczego | FXMAG INWESTOR
Unsplash.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kurs ropy naftowej na globalnym rynku dynamicznie pnie się ku górze, drożeją także kontrakty na paliwa hurtem w holenderskich portach. Tymczasem, ceny paliw Orlen w Polsce na stacjach czy te hurtowe, spadają. Taka sytuacja wprawia ekspertów w zdumienie.

 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

 

Kurs ropy naftowej gwałtownie wzrasta

Cena ropy Brent, międzynarodowego benchmarku kursu surowca, zwyżkuje w poniedziałek do 94,64 USD za baryłkę. To najwyższy poziom od listopada 2022 roku. Wystarczyło nieco ponad 2 miesiące, by notowania surowca na globalnym rynku zyskały ponad 30%.

Jeszcze na przełomie czerwca i lipca ropa Brent notowana była w okolicach 72 USD za baryłkę. Na początku sierpnia było to około 85 USD, a września 88 USD. Od początku tego miesiąca, ropa Brent podrożała o blisko 9%.

 

Wykres ceny ropy Brent (18.09.2023)

Reklama

ropa znow drozeje a paliwa na polskich stacjach tanieja wyjasniamy dlaczego grafika numer 1ropa znow drozeje a paliwa na polskich stacjach tanieja wyjasniamy dlaczego grafika numer 1Źródło: tradingview.com

 

 

Do 1000 USD za tonę zbliżyły się kontrakty na olej napędowy w portach ARA, które są benchmarkiem hurtowych cen paliw w Europie. Jeszcze w lipcu, kontrakty te notowane były o 300 USD niżej.

Tymczasem, spoglądając na ceny paliw w Polsce, trudno dostrzec jakąkolwiek zwyżkę kursu ropy naftowej na globalnym rynku. Eksperci są zdumieni: cena ropy wzrasta o 30%, a na stacjach obserwujemy nawet spadek cen.

 

Zobacz także: Dywidendy na GPW: to będzie rekordowa wypłata! Bardzo dobre wyniki skłoniły tę spółkę do podziału wysokiego zysku

Reklama

 

Paliwa w Polsce potaniały, choć nawet dolar był przeciwko spadkom cen

Wspomnijmy także, że od dołka w lipcu aż o 40 groszy wzrósł kurs dolara do złotego. Ceny ropy denominowane są w amerykańskiej walucie: im jest ona droższa, tym dodatkowo więcej należy zapłacić za surowiec.

 

Wykres kursu dolara do złotego (USD/PLN)

ropa znow drozeje a paliwa na polskich stacjach tanieja wyjasniamy dlaczego grafika numer 2ropa znow drozeje a paliwa na polskich stacjach tanieja wyjasniamy dlaczego grafika numer 2Źródło: tradingview.com

 

Reklama

Cena benzyny E95 nie uległa dużej zmianie w trakcie ostatnich 3 miesięcy, a zwłaszcza nie tak ogromnej, jak sugerowałyby wahania notowań ropy naftowej na globalnym rynku. Co więcej, w trakcie ostatniego tygodnia zauważalny był jej spadek ze średnio 6,55 zł w okresie od 4 września do 10 września, do 6,28 zł od 11 września do 17 września, jak wynika z danych Auto Centrum.

 

Zobacz także: Mieszkanie czy lokata - co się obecnie bardziej opłaca? Sprawdź szacunki analityków

 

Tymczasem, cena hurtowa Orlen za litr benzyny E95 wyniosła 4,82 zł w dniu 16 września. Tak tanie paliwo w hurcie nie było od lutego 2022 roku, czyli od okresu tuż przed wybuchem konfliktu na Ukrainie. Równo przed miesiącem, 17 sierpnia, było to 5,40 zł.

 

 

Reklama

Wygląda na to, że koncern paliwowy Orlen uważnie dba o to, żeby paliwa w Polsce nie podrożały. Nie jest jasny powód takiej polityki spółki. Możliwe jest jednak, że chodzi o zadowolenie polskiego konsumenta przed nadejściem ważnych wydarzeń w naszym kraju w połowie października.

Na ten moment, niemożliwa jest ocena marży Orlenu za sierpień. Zwykle, spółka publikuje taką informację do 7 dnia miesiąca, jednak we wrześniu wyjątkowo nie ma jej aż do tej pory.

 

 

Co z cenami paliw?

Zdaniem eksperta portalu e-petrol.pl, dr Jakuba Boguckiego, możliwe, że paliwa w perspektywie kolejnych tygodni mogą jeszcze potanieć.

“Ceny uległy zmianie, tylko że zmianie w odwrotnym kierunku. Obserwujemy zmianę spadkową od kilku tygodni. Sądzę, że zmiana ta będzie się pogłębiać. Dlaczego tak jest? Nie umiem tego wytłumaczyć i myślę, że nikt nie jest w stanie wytłumaczyć tego w sposób udowadnialny.” - odpowiedział dla FXMAG dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw e-petrol.pl

Reklama

Zapytaliśmy eksperta również o to, kiedy spodziewać się uwzględnienia przez ceny paliw w Polsce globalnych trendów związanych z gwałtownie rosnącym kursem ropy naftowej Brent. To oznaczałoby przecież wzrost cen na polskich stacjach:

“Nie wiem kiedy to nastąpi, ale jeśli utrzyma się tendencja globalna, to zmiany te będą wyraźne. Trudno mi zgadywać, bo możliwe, że połowa października to będzie już dość późno. Te różnice są tak głębokie w porównaniu do tego, co dzieje się z paliwami i ropą na rynku globalnym, że nie będzie możliwe utrzymanie przez długi czas takiej dysproporcji. Zapewne będzie to zmiana zauważalna i odczuwalna. Nie jest jasne, czy jednorazowa czy stopniowa. Jednak wyższe ceny będą musiały prędzej czy później nadejść.” - skomentował dr Jakub Bogucki.

 

Zobacz również: Kurs polskiego złotego jest w tarapatach! “Ja nie rokuję naszej walucie dobrze”, ostrzega Piotr Kuczyński

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama