Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rekordowe ceny miedzi. Przegapiłeś okazję? Sprawdź prognozy TYLKO W FXMAG

|
selectedselectedselected

Miedź jest rekordowa droga. Jeszcze nigdy cena metalu nie była notowana tak wysoko. W ostatnich miesiącach miał miejsce jej naprawdę imponujący rajd. Czy to już jego koniec? Jak daleko zajdą wzrosty kursu miedzi? Może czas na korektę? Mamy świeże komentarze ekspertów - tylko dla FXMAG!

Miedź eksplodowała. Cena metalu jest już rekordowa! Czy przegapiłeś swą szansę? Eksperci TYLKO W FXMAG
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Jak droga jest obecnie miedź?
  • Co spowodowało hossę ceny metalu?
  • Jakie są prognozy dla miedzi?
  • Czy metal jeszcze podrożeje? Co może rozpędzić wzrosty kursu miedzi?

 

 

Miedź rozgrzana prognozami - analiza Bogusza Kasowskiego, eksperta surowcowego

Rynek miedzi napędzany jest przede wszystkim prognozowanym deficytem. W tym aspekcie nic się nie zmieniło, pomimo, że ICSG prognozuje pewną nadwyżkę w 2024 roku. Jednak dane uczestników rynku mówią o setkach tysięcy ton niedoborów, a w perspektywie jest wzrost popytu w następnych latach.

Nie bez znaczenia jest polityka Chin - pogłoski o zmuszeniu samorządów do zakupu domów, które dotychczas nie znalazły nabywców mogą wspomóc ich rynek nieruchomości, co powinno przełożyć się na pewien wzrost zapotrzebowania na czerwony metal w Państwie Środka. Co prawda, stany magazynowe LME są o ponad 50% wyższe niż rok temu, ale mamy tu efekt niskiej bazy w maju 2023 jak i kwestię obaw o przyszłość.

Reklama

Przekroczenie ceny 11,2 tysiąca za tonę oznacza najwyższą cenę metalu w historii tego surowca na amerykańskiej giełdzie. Obecnie należy uważnie inwestować miedź, gdyż przekroczenie ATH oznacza wzmożoną aktywność spekulantów i możliwe gwałtowne zmiany w obu kierunkach.

 

Zobacz również: Największy kryzys alkoholowy od 62 lat. Zdumiewający powód krachu produkcji

 

Wykres: Cena miedzi na giełdzie COMEX (w USD za tonę)

COMEX_DL:HG1! Chart Image by FXMAG-CHART

COMEX_DL:HG1! Chart Image by FXMAG-CHART

Reklama

Źródło: tradingview.com

 

Imponujące wzrosty ceny metalu zwiększają ryzyko korekty - analizował Łukasz Zembik, ekspert OANDA TMS Brokers

Wzrosty są napędzane obawami o długoterminowy deficyt podaży. To wpisuje się w najnowszy komunikat peruwiańskiego rządu. Wynika z niego, że produkcja w marcu spadła w porównaniu do poprzedniego miesiąca, chociaż produkcja w pierwszym kwartale była nadal o 3,5% wyższa niż rok wcześniej. Peru w ostatnim czasie spadło na trzecie miejsce wśród głównych krajów wydobywających surowiec.

Dodatkowo, nadzieje na ponowne otwarcie kopalni miedzi w Panamie mogą okazać się przedwczesne. Okazuje się, że prezydent elekt chce, aby przed podjęciem kolejnych rozmów negocjacyjnych postępowanie arbitrażowe w sprawie wypłaty odszkodowania za zamknięcie kopalni zostało umorzone. 

 

Zobacz również: Ukrywany powód kryzysu na rynku nieruchomości. Ratowanie gospodarki uchodźcami okazało się porażką

Reklama

 

Wykres miedzi: Cena metalu na COMEX (w USD za tonę)

COMEX_DL:HG1! Chart Image by FXMAG-CHART

COMEX_DL:HG1! Chart Image by FXMAG-CHART

Źródło: tradingview.com

 

Reklama

Wzrosty cen miedzi z ostatnich miesięcy to odzwierciedlenie optymizmu związanego z odnowionym globalnym wzrostem gospodarczym. Dużą rolę odgrywa tu niezwykła odporność amerykańskiej gospodarki. W ostatnim czasie pojawiły się nadzieje na odbicie od dnia chińskiej gospodarki.

Dynamika wzrostów sugeruje jednak, że w krótkim terminie rośnie prawdopodobieństwo korekty technicznej. Kluczowym oporem jest w tym momencie poziom 5 USD za funt, czyli okolice maksimów wyznaczonych w marcu 2022 roku.

Pamiętajmy również o znacznym powiększeniu się długiej pozycji netto inwestorów spekulacyjnych. Wg raport CFTC osiągnęły one poziom najwyższy od marca 2021 roku. Skrajne pozycjonowanie rodzi również ryzyko spadków w krótkim terminie.

 

Czytaj również: Rezerwy złota największe od 45 lat! Agresywny plan Glapińskiego. Banki centralne rzuciły się na metal
 

Prognoza dla miedzi - Daniel Kostecki, analityk CMC Markets dla FXMAG

W marcu rozpoczął się gwałtowny spadek opłat za przetwarzanie i rafinację miedzi. Miało to miejsce w Chinach, gdzie część hut została zamknięta. Tym samym strona podażowa została mocno ograniczona. To wszystko dzieje się w momencie ożywienia popytu, pchając cenę równowagi na wyższe poziomy.

Reklama

 

Zobacz również: Nowa żyła złota! Akcje spółki z giełdy wystrzeliły o 180%! Odkryła wyjątkowe złoża cennych metali

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej