Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Udział kosztu gruntu w koszcie budowy zmalał

Udział kosztu gruntu w koszcie budowy zmalał   | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na wysokie ceny gruntów pod zabudowę pośrednio wskazuje koszt PUM (powierzchnia użytkowa mieszkania). Cena gruntu przeliczona na m kw. PUM zależy od wielu czynników – w szczególności od okresu zakupu gruntu przez dewelopera, intensywności zabudowy (wielkość budynku i liczby kondygnacji), kosztów ewentualnego oczyszczenia gruntów postindustrialnych przed podjęciem budowy, jak i kosztów uzbrojenia działki czy przełożenia istniejącej infrastruktury technicznej.

Innymi słowy, dane te są pośrednią informacją o cenie gruntu. Według danych redNet Consulting w 2h22 cena gruntu przeliczona na m kw. PUM w 6 największych aglomeracjach rosła nieco wolniej; w ostatnich trzech latach wzrost był najsilniejszy w Warszawie i Krakowie - aglomeracjach, gdzie brak terenów pod zabudowę mieszkaniową jest silnie akcentowany przez inwestorów.

 

Zobacz także: Koszty wynajmu mieszkania - w tych miastach to już prawie połowa przeciętnej pensji

 

Reklama

Na koniec 2h22 udział wartości gruntu w koszcie budowy mieszkania był najwyższy w Warszawie (23,1%; -0,6 pp r/r), najniższy w Łodzi (14,2%; +0,7pp r/r). Z wyjątkiem Łodzi, we wszystkich tych miastach udział gruntu w koszcie budowy zmalał, najbardziej w Poznaniu (-1,1 pp r/r).

Udział kosztu gruntu w koszcie budowy zmalał   - 1

Udział kosztu gruntu w koszcie budowy zmalał   - 1

 

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: Nieruchomości Gruntowe - Analizy Nieruchomości, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Reklama

 

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama

Czytaj dalej