Na największych rynkach nieruchomości biurowych w II kw. 2022 r. był kontynuowany nieznaczny wzrost stopy pustostanów. Podaż nowych powierzchni oraz powierzchni w budowie nadal utrzymuje się na wysokim poziomie lecz względem poprzedniego kwartału jest niższa. Według informacji firm doradczych, na koniec omawianego okresu całkowita podaż powierzchni biurowej na największych rynkach biurowych[1] wyniosła ok. 12,6 mln mkw., a w budowie było ok. 780 000 mkw. Stopa pustostanów na 9. największych rynkach kształtowała się na poziomie 13,6% (wobec 13,8% w I kw.) a w samej Warszawie wyniosła 11,9%[2], tj. spadła o 0,6 p.p. do poprzedniego kwartału. Stopa pustostanów powierzchni biurowej zależy od wieku[3] oraz, przede wszystkim, od lokalizacji[4] biurowca. Budowa dodatkowej powierzchni nie oznacza automatycznego wzrostu pustostanów, jednak będzie ona generować istotną konkurencję o najemców, szczególnie dla starszych i gorzej zlokalizowanych budynków.
Sektor handlowy w II kw. 2022 r. powrócił do stanu sprzed epidemii COVID-19. Zasoby nowoczesnej powierzchni handlowej na koniec II kw. 2022 r. wyniosły ponad 12,5 mln mkw., co przekłada się na nasycenie 318 mkw./1000 mieszkańców[5]. W budowie było natomiast ok. 325 tys. mkw.[6] nowoczesnej powierzchni handlowej. Można wnioskować, że inwestorzy traktują rynek handlowy w największych miastach za nasycony. Dynamicznie rozwija się rynek małych parków handlowych z zakupami codziennymi, w mniejszych miastach.
Rynek nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce pozostał w fazie dynamicznego rozwoju, a popyt i podaż także utrzymywały się na wysokim poziomie. Rynek nowoczesnej powier