Reklama
WIG81 412,34-0,45%
WIG202 411,43-0,48%
EUR / PLN4,31-0,04%
USD / PLN3,99-0,03%
CHF / PLN4,53+0,13%
GBP / PLN5,04-0,08%
EUR / USD1,08-0,02%
DAX17 118,12+0,29%
FT-SE7 662,51-0,73%
CAC 407 812,09+0,22%
DJI38 512,89-0,13%
S&P 5004 956,82-0,38%
ROPA BRENT82,86+0,31%
ROPA WTI77,76+0,69%
ZŁOTO2 023,53-0,04%
SREBRO22,80-1,21%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Koszty wynajmu mieszkania - w tych miastach to już prawie połowa przeciętnej pensji

Agnieszka Patyk | 11:34 24 wrzesień 2023

Koszty wynajmu mieszkania - w tych miastach to już prawie połowa przeciętnej pensji | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Trudna sytuacja na rynku nieruchomości zazwyczaj analizowana jest z perspektywy potencjalnego nabywcy. Warto jednak pochylić się również nad sytuacją na rynku najmu. Wysokie czynsze, inflacja i stopy procentowe sprawiają, że osoby zainteresowane zakupem obecnie "utknęły" w wynajmowanych lokalach. 

 

  • W największych miastach świata czynsze wzrosły bardziej od płac. 
  • W Sydney poziom pustostanów jest najniższy w historii.
  • Na polskim rynku w skali roku przybyło ofert, jednak ceny wciąż utrzymują się na wysokim poziomie.

 

Reklama

 

Mieszkanie za prawie połowę średniej pensji?

Koszty mieszkania uznaje się na względnie przystępne, jeśli stanowią ok. 30% przeciętnego dochodu gospodarstwa domowego na danym obszarze. 

Według agencji badawczej Knight Frank w miastach takich jak Nowy Jork czy Sydney, czynsze wzrosły odpowiednio o 4,7% i 6,9%. Średnie stawki utrzymują się na najwyższym poziomie w historii. W Londynie średni roczny czynsz wzrósł o 17% w kwietniu, znacząco przewyższając inflację i wzrost płac. W Sydney poziom pustostanów jest najniższy w historii i wynosi 1,5%.

Firma analityczna SpareRoom przeprowadziła analizę dostępności mieszkań na wynajem w UK. Biorąc pod uwagę, że średnia pensja absolwentów wynosi 36 tys. USD rocznie, przyrównując to do cen, przystępność w ciągu roku spadła o ⅕. Średni miesięczny czynsz za pokój w wynajmowanym mieszkaniu wynosi obecnie 1190 USD. Coraz więcej osób na rynku pracy skarży się, że pomimo dobrego wykształcenia, nie stać ich na mieszkanie w stolicy, gdyż koszty pochłaniają niemal połowę zarobków. 

Ważną zmianą wpływającą na podaż jest również fakt, że w 2016 r. rząd brytyjski dokonał zmian w prawie, podnosząc podatki. Wskutek tego posiadanie drugiego domu czy mieszkania nie jest już tak dochodowe z perspektywy inwestorów. To sprawia, że możliwości są znacznie mniejsze, a osoby, które “w normalnych warunkach” były zainteresowane kupnem mieszkania lub domu, są zmuszone wynajmować, odsuwając decyzję o posiadaniu własnej nieruchomości. 

Reklama

 

Zobacz również: Notowania tej spółki spadają, a analitycy "na przekór" prognozują nawet 50% wzrost

 

W największych amerykańskich miastach za bieżącą kondycję rynku odpowiada miks kilku czynników. To przede wszystkim napływ pracowników i studentów po pandemii (powrót do pracy i nauki w formie stacjonarnej), wysoka inflacja oraz rosnące stopy procentowe. Niewystarczający zasób mieszkań staje się istotnym problemem. Liam Bailey, globalny szef działu badań w Knight Frank, powiedział w wywiadzie dla CNN, że "przystępność cenowa mieszkań stanie się wiodącą kwestią polityczną w ciągu najbliższych 12 miesięcy”.

W Nowym Jorku przystępność cenowa w obszarze metropolitalnym uległa pogorszeniu najbardziej spośród 50 stanów. Udział średniego dochodu gospodarstwa domowego w rejonie Nowego Jorku pochłoniętego przez medianę czynszu wzrósł z 35% do 37%. 

 

Zobacz również: U naszych sąsiadów ceny mieszkań SPADAJĄ najmocniej w historii! 5 najciekawszych wykresów tygodnia

 

W Polsce jest podobnie?

Pomimo że polskiego rynku nie można porównywać do brytyjskiego, z uwagi na historyczno-geograficzne konotacje, w obu przypadkach problemem jest niska podaż. Jak jednak wskazuje Bartosz Turek, analityk HREIT, rok temu oferta na naszym rynku była dużo bardziej “przebrana”, głównie za sprawą migracji. W 2022 r. czynsze w największych polskich miastach wzrosły średnio o 20-25%. Obecnie stawki nie rosną już tak gwałtownie, od stycznia do czerwca obserwowaliśmy wzrost na poziomie 3%. Według danych Unirepo pod koniec sierpnia na rynku dostępnych było 77 tys. mieszkań na wynajem, a więc prawie 30% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Reklama

 

Zobacz również: Inwestor przepowiada klęskę Powella i gra na spadek cen amerykańskich obligacji

 

Źródło: HREIT  

 

Reklama


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej