- Czy SEK/PLN powróci ponad 0,40 PLN? Znamy prognozę eksperta
- Czy stopy procentowe w Szwecji wzrosną?
- Jakie są prognozy dla korony szwedzkiej na 2024 rok?
Szwedzki bank centralny kluczowy dla SEK
Jednym z głównych czynników dla notowań korony szwedzkiej jest gołębia retoryka Riksbanku. Bank centralny zapowiedział możliwość obniżek stóp procentowych nawet w pierwszej połowie tego roku, czyli do lipca.
“Powszechnie oczekuje się, że stopa procentowa pozostanie jeszcze na niezmienionym poziomie 4,00%. Riksbank zapowiedział już, że termin pierwszej obniżki stóp procentowych zostanie przesunięty z połowy 2025 roku i zwiększa się prawdopodobieństwa cięcia w IV kwartale 2024 roku” - skomentowali ekonomiści Credit Agricole.
Znacznie wcześniej działań Riksbanku spodziewają się ekonomiści BNP Paribas, bo możliwe, że już w połowie 2024 roku.
Wykres: Stopa procentowa Riksbank
Źródło: tradingview.com
“Na lutowym posiedzeniu Riksbank dokonał zdecydowanie gołębiego zwrotu. W swoim oświadczeniu bank centralny zasygnalizował potencjalną obniżkę stóp procentowych w pierwszej połowie roku, jednocześnie łagodząc swój język wokół słabej korony szwedzkiej SEK” - skomentowali ekonomiści BNP Paribas.
Z kolei według Natwest, obniżka stóp procentowych przez Riksbank może nastąpić już w maju, czyli za niecałe dwa miesiące.
“Inflacja spadła znacznie szybciej niż zakładał centralny i nawet najbardziej optymistyczny scenariusz Riksbanku” - zauważyli ekonomiści Natwest.
Wykres: Stopa inflacji w Szwecji sięgnęła 4,5% w lutym 2024 roku po spadku z 5,4% w styczniu.
Źródło: Trading Economics
“Nadal oczekujemy złagodzenia polityki pieniężnej przez szwedzki bank centralny o 100 pb w tym roku i obniżenia prognozy stopy depozytowej na koniec 2025 roku do 2,50%” - czytamy w analizie Natwest.
Zobacz również: Korona norweska najtańsza od 29 lat - co dalej z NOK?
Prognoza dla kursu korony szwedzkiej na 2024
Według BNP Paribas, korona szwedzka może w tym roku radzić sobie gorzej niż jej norweska odpowiedniczka. Jednak pozytywnie w kierunku korony szwedzkiej spoglądają analitycy rynku walutowego z Credit Agricole.
“Utrzymujemy konstruktywny pogląd na SEK w nadchodzącym kwartale, który może zostać dodatkowo uzupełniony przez poprawiające się krajowe dane makroekonomiczne (...)” - stwierdzili ekonomiści Credit Agricole.
“Uważamy, że korona szwedzka ostatecznie skorzysta na pozytywnym cyklu luzowania polityki pieniężnej przez Riksbank. (...) Na razie względne rentowności i ryzyko płynące z sektora nieruchomości nadal dominują w narracji SEK” - zaznaczyli progności z Natwest.
Czytaj także: Gospodarka Wielkiej Brytanii – PKB i produkcja przemysłowa w lutym. Jak reaguje funt (GBP)?
Kurs SEK/PLN wróci na 0,40 PLN w 2024?
Według Adama Fuchs, analityka Walutomat.pl, powrót kursu SEK/PLN ponad 0,40 PLN jest jak najbardziej możliwy.
“Kurs SEK/PLN znajdował się powyżej tego poziomu jeszcze wiosną 2023 roku i nie można wykluczyć, że wróci w to miejsce w analogicznym okresie 2024 roku” - stwierdził Adam Fuchs w komentarzu dla FXMAG.
“Wiele wskazuje na to, że najgorsze jest już za koroną szwedzką (jeszcze kilka miesięcy temu historyczna słabość wobec EUR i USD) i spora część analityków oczekuje aprecjacji SEK w nadchodzących kwartałach” - dodał Adam Fuchs.
Wykres: Kurs korony szwedzkiej do złotego (SEK/PLN) jest najniżej od 2008 roku Źródło: tradingview.com
“Bez niespodzianek kluczowe będzie podejście Riksbanku. Jeżeli szwedzcy decydenci nie będą się spieszyć z obniżkami stóp procentowych (przynajmniej w porównaniu do EBC i Fed), to przed SEK rysują się pozytywne perspektywy. Oczywiście utrzymywanie wysokiego kosztu pieniądza ma swoją cenę (oprócz korzystnej kwestii procesu dezinflacyjnego), co już odczuwa tamtejsza gospodarka. I to jest właśnie druga strona medalu, bo słaba gospodarka z reguły nie zachęca globalnego kapitału do inwestowania w walutę takiego emitenta” - skomentował ekspert Walutomat.pl.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję