Reklama
WIG81 264,27-1,11%
WIG202 398,38-1,09%
EUR / PLN4,32+0,08%
USD / PLN3,98-0,09%
CHF / PLN4,50-0,16%
GBP / PLN5,05+0,25%
EUR / USD1,09+0,17%
DAX17 719,45-0,09%
FT-SE7 640,33-0,55%
CAC 407 956,41+0,28%
DJI39 055,48-0,08%
S&P 5005 138,03+0,02%
ROPA BRENT82,89-0,61%
ROPA WTI78,95-0,08%
ZŁOTO2 117,48+1,67%
SREBRO23,80+2,90%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PKB Wielkiej Brytanii - mamy najnowsze dane. Jak reaguje kurs funta (GBP)?

Agnieszka Patyk | 10:06 30 czerwiec 2023

PILNE! PKB Wielkiej Brytanii - mamy najnowsze dane.  Jak reaguje kurs funta (GBP) | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Gospodarka Wielkiej Brytanii wzrosła w I kwartale o 0,1%. Urząd Statystyk Narodowych (ONS) potwierdził tym samym wstępne szacunki. 

 

  • Wielka Brytania uniknęła recesji zimą, gospodarka wzrosła o 0,1% w IV kwartale 2022 r. oraz I kwartale 2023 r. 
  • Sektory usług i produkcji wzrosły o 0,1%, natomiast budowlany o 0,4%. 
  • Ekonomiści wyceniają 80% szans na podwyżki o 50 pb w sierpniu przez Bank Anglii. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Wielka Brytania uniknęła zimowej recesji - co dalej? 

Dane są zgodne ze wstępnymi szacunkami i pokazują, że gospodarka uniknęła kurczenia się w wyniku kryzysu związanego z kosztami życia zeszłej zimy.

Obecnie jednym z największych zagrożeń gospodarczych jest wysoka inflacja bazowa (wskaźnik z wyłączeniem zmiennych cen) oraz zaostrzone warunki kredytowe. Ponadto Bank Anglii wciąż podnosi stopy procentowe. Ostatnia wypowiedź szefa BoA była dość jastrzębia, dlatego analitycy ostrzegają o następstwach dalszego zacieśniania polityki pieniężnej.

 

Tempo wzrostu PKB Wielkiej Brytanii

Reklama

Źródło: Trading Economics 

 

Analitycy zauważają również, że konsumpcja gospodarstw domowych pozostała bez zmian, a dochody były wciąż ograniczane przez wysoką inflację. Negatywny wpływ na PKB miał popyt zewnętrzny netto. Eksport spadł o 6,9%, natomiast import o 3,8%.  

Realny dochód brytyjskich gospodarstw domowych spadł o 0,8% po wzroście o 1,3% w IV kwartale. Stopa oszczędności wyniosła 8,7%, co oznacza spadek z 9,3%.

Zobacz również: Niemcy wreszcie mają czego zazdrościć Polakom. Wzrost płacy minimalnej u naszych sąsiadów zaskakuje

Reklama

 

Spadek cen domów sygnałem ostrzegawczym?

Jak informuje The Guardian, ceny domów w Wielkiej Brytanii nieznacznie wzrosły w czerwcu, ale w ujęciu rocznym spadły najszybciej od 2009 r. Oprocentowane kredytów hipotecznych wciąż rośnie, a wysokie stawki wywierają presję na kredytobiorcach.  

"Gwałtowny wzrost kosztów finansowania zewnętrznego prawdopodobnie wywrze znaczny wpływ na aktywność na rynku mieszkaniowym w najbliższym czasie. (...) Wzrost czynszów, wraz z ogólnie utrzymującymi się wysokimi stopami inflacji, nadal utrudnia wielu potencjalnym nabywcom oszczędzanie na depozyt" - komentuje Robert Gardner, główny ekonomista Nationwide.  

Analityk dodaje, że według danych rata kredytu hipotecznego jako udział w zarobkach wyraźnie przekracza historyczną średnią, co powinno być ostrzeżeniem dla rządu. 

Zobacz również: Cena złota pobije historyczne rekordy jeszcze w tym roku? Analitycy nie mają wątpliwości!

 

Jak na dane z UK reaguje funt? 

Reklama

Dolar wspierany był przez mocne dane z USA. Wczoraj opublikowano najnowsze szacunki dotyczące PKB, który wzrósł znacznie powyżej oczekiwań rynku. W pierwszym kwartale PKB USA zanotował 2% wzrost (w ujęciu annualizowanym). Funt obecnie jest jednak na dobrej drodze, aby odnotować 1,4% miesięcznego wzrostu. 

Analitycy nadal prognozują kolejne podwyżki stóp procentowych Banku Anglii, gdyż stopa inflacji w kraju pozostała w maju na poziomie 8,7%, a więc najwyższym ze wszystkich dużych rozwiniętych gospodarek. Matthew Weller analityk Forex.com zwraca uwagę, że według danych ekonomiści wyceniają 80% szans na podwyżki o 50 pb w sierpniu przez BoE, a to oznacza, że wiele czynników wpływających na notowania GBP/USD może już być zdyskontowanych. 

"Biorąc pod uwagę sporą podwyżkę stóp procentowych, która już za pięć tygodni będzie mocno wyceniona, rynki mają stosunkowo niewielki potencjał, by podnieść swoje oczekiwania. Warto pamiętać, że wszelkie oznaki słabości w kolejnych miesiącach brytyjskich (i globalnych) raportów gospodarczych mogą otworzyć drzwi do mniejszej podwyżki stóp procentowych BOE o 25 pb, co oznacza asymetryczny spadek kursu funta brytyjskiego" - ocenia analityk.

Zobacz również: Stopy procentowe w Polce - kiedy pierwsze obniżki? Analitycy wskazują konkretne miesiące

 

Notowania GBP/USD - 5 dni

Źródło: TradingView

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej