Temat obniżek stóp procentowych w Polsce pojawia się w mediach coraz częściej. Wcześniej przypuszczano, że przestrzeń do potencjalnych działań pojawi się dopiero w pod koniec 2023 r. Obecnie coraz więcej analityków skłania się ku początkowi IV kwartału.
- Według ekonomistów Goldman Sachs pierwsze obniżki stóp mogłyby nastąpić we wrześniu lub październiku.
- Analitycy zwracają uwagę na szybszy proces dezinflacji oraz mocniejszego złotego jako czynniki, które mogą wspierać obniżki stóp na jesień.
- Polska rozpoczęła cykl zacieśniania znacznie wcześniej, a ponadto grupa państw wschodzących wysyła pierwsze sygnały świadczące o możliwym końcu cyklu zacieśniania.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Kiedy stopy procentowe w Polsce zostaną obniżone?
Ekonomiści Goldman Sachs przeanalizowali bieżącą sytuację w polskiej gospodarce. Według ich analizy pierwsze obniżki stóp procentowych mogłyby nastąpić we wrześniu lub październiku. W Economics Research "Rate Cuts are Coming" zawarli pogląd, że łagodniejsze dane o inflacji czy silny złoty zwiększają szanse na przedwyborcze obniżki.
Poziom stóp procentowych w Polsce
Źródło: Trading Economics
Według GS kluczowym wyzwaniem dla Polski jest fakt, że obniżki rozpoczęłyby się, gdy główne banki centralne “wysyłają jastrzębie sygnały”.
“W ujęciu historycznym, przeciętny cykl obniżek stóp na rynkach wschodzących przebiegał zazwyczaj w tempie 75 pb na kwartał, czyli mniej więcej w tempie, które średnio wycenia rynek. Stwierdzamy jednak, że jeśli cykl obniżek stóp procentowych nie zbiega się z cyklem cięć Fed, wówczas tempo obniżek cięć jest bardziej ostrożne, a tempo to spada do 50 pb” - komentują ekonomiści.
Według Michała Stajniaka, analityka XTB, rok utrzymywania stóp na wyższym poziomie może być wystarczający, aby zbudować presję na obniżenie inflacji.
“Dodatkowo w październiku zeszłego roku mieliśmy lokalny szczyt inflacyjny, dlatego inflacja za październik, a w zasadzie dynamika roczna powinna zaliczyć dołek” - wskazuje Stajniak.
Jego zdaniem istotnym czynnikiem jest również aspekt zbliżających się wyborów.
Zobacz również: Koniunktura w strefie euro - kolejne spadki! Co dalej ze stopami procentowymi?
Co na to Adam Glapiński?
Podczas ostatniej konferencji prezes NBP przyznał, że przestrzeń do pierwszych obniżek pojawi się, gdy inflacja w Polsce zejdzie poniżej poziomu 10% r/r. Oznacza to, że sytuacja gospodarcza musi odzwierciedlać założoną projekcję banku. Następnie, jeśli analitycy NBP ocenią, że w kolejnych kwartałach trend spadkowy będzie kontynuowany, wówczas pojawi się możliwość pierwszych obniżek.
Zobacz również: Inflacja w Polsce - kampania wyborcza może doprowadzić do ponownego wzrostu cen?
Gabriela Masłowska, członkini RPP udzieliła pod koniec czerwca wypowiedzi, mówiąc, że dopuszcza pierwsze obniżki w IV kwartale. Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła cykl w październiku 2021 r., ostatnia podwyżka nastąpiła w październiku 2022 r. W przypadku głównej stopy referencyjnej oznaczało to wzrost z poziomu 0,1% do 6,75%.
Pomimo że w głównych bankach centralnych na świecie wciąż widać podwyżki, Polska rozpoczęła cykl zacieśniania znacznie wcześniej. Według Michała Stajniaka z XTB pierwsze obniżki będziemy wkrótce obserwować w Ameryce Południowej (Brazylia, Chile). Podobne sygnały wysyłane są z Czech i Węgier.
“W takim wypadku Polska może nie być odosobniona, jeśli chodzi o obniżki stóp procentowych. Z drugiej strony stopy w Polsce są wciąż wyraźnie negatywne, a do tego istnieje szansa na konsolidację inflacji w zakresie 4-5% w perspektywie najbliższych dwóch lat” - dodaje Stajniak.
Warto przypomnieć, że najnowsze dane dotyczące inflacji w Polsce pojawią się w piątek.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję