Reklama
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.12
Kurs franka:  4.53
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.12
Kurs franka:  4.53
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaka inflacja w Wielkiej Brytanii

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.

Na skróty:

  • Najważniejszym wydarzeniem makroekonomicznym tygodnia będzie środowa decyzja Fed w sprawie stóp procentowych w USA
  • W czwartek poznamy też decyzje w sprawie stóp procentowych w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii
  • W piątek opublikowane zostaną marcowe wstępne wskaźniki PMI dla Japonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych
  • Istotne dane makroekonomiczne z polskiej gospodarki poznamy na początku tygodnia: w poniedziałek dane na temat zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia w lutym, odczyty produkcji przemysłowej w lutym oraz dane na temat cen produkcji budowlano-montażowej i sprzedanej przemysłu; zaś we wtorek dane na temat produkcji budowlano-montażowej w lutym oraz sprzedaży detalicznej
  • Kompletny kalendarz makroekonomiczny znajdziesz na portalu FXMAG

 

Poniedziałek, 20 marca

Pierwszy dzień przyszłego tygodnia przyniesie komplet danych z polskiej gospodarki, dotyczących rynku pracy oraz przemysłu. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim dane na temat zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia w lutym. Analitycy spodziewają się dalszego wyhamowania dynamiki wzrostu płac, do poziomu 12% w skali roku w lutym, wobec 13,5% w styczniu. Jeśli ten scenariusz się spełni, to luty będzie rekordowym miesiącem pod względem realnego spadku wynagrodzenia (dynamika wynagrodzeń o 6,4% pkt. proc. niższa od inflacji). Prognozy poziomu zatrudnienia zakładają wzrost o 1% r/r, wobec 1,1% r/r w styczniu. Oprócz tego główny Urząd Statystyczny pokaże też dane z przemysłu: odczyty produkcji przemysłowej w lutym (oczekiwany wzrost 1,1% r/r, wobec 2,6% r/r w styczniu) oraz dane na temat cen produkcji budowlano-montażowej i sprzedanej przemysłu. Wszystkie wymienione odczyty zostaną opublikowane przez GUS o 10:00.

W poniedziałek Chiński Bank Ludowy opublikuje decyzję w sprawie wysokości jednorocznej stopy procentowej, która obecnie wynosi 5,7%. Ekonomiści nie spodziewają się zmian w jej poziomie.

Reklama

O godz. 15:00 odbędzie się konferencja Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego.

Czytaj także: Dane o inflacji bazowej za styczeń i luty 2023. Jest negatywne zaskoczenie, niestety!

 

Wtorek, 21 marca

We wtorek o godz. 10:00 poznamy dane GUS na temat produkcji budowlano-montażowej w lutym oraz sprzedaży detalicznej (prognoza wzrostu to 15% r/r).

Godzinę później (11:00) poznamy odczyt indeksu instytutu ZEW, który jest miernikiem nastrojów gospodarczych w Niemczech (mniej istotnym od Ifo). Oczekiwany odczyt to 16,5 pkt., co oznacza pogorszenie nastrojów wobec styczniowego wyniku 28,1 pkt.

O 13:30 opublikowane zostaną lutowe odczyty inflacji konsumenckiej i bazowej w Kanadzie. Analitycy spodziewają się spadku wskaźnika CPI do 5,4% r/r, wobec 5,9% r/r w styczniu.

Reklama

Jeśli chodzi zaś o dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych, warto zwrócić uwagę na odczyt sprzedaży domów z rynku wtórnego w lutym (publikacja o godz. 15:00). Konsensus analityków zakłada odczyt na poziomie 4,17 mln, wobec 4 mln w styczniu.

We wtorek nie będzie sesji handlowej na rynku japońskim.

Sprawdź także: Nadchodzi rządowy program, który wystrzeli ceny mieszkań w górę. Premier zapowiada trudne czasy dla banków

 

Środa, 22 marca

Pod względem odczytów makroekonomicznych to środa będzie najbardziej intensywnym dniem nadchodzącego tygodnia.

Na dobry początek poznamy kompletne dane na temat inflacji z brytyjskiej gospodarki za luty. W przypadku inflacji konsumenckiej (CPI) analitycy spodziewają się nieznacznego spadku dynamiki cen do 9,8% w skali roku, wobec 10,1% r/r zanotowanych w styczniu. W przypadku inflacji bazowej (bez udziału cen żywności, energii oraz paliw) spodziewane jest utrzymanie dotychczasowej dynamiki cen na poziomie 5,8% w skali roku. Oprócz tego brytyjski urząd statystyczny pokaże też dane na temat wskaźnika RPI (inflacja + koszty obsługi kredytu hipotecznego), który w lutym ma wynieść 13,2% r/r, wg analityków (wobec 13,4% r/r w styczniu). Poza tym opublikowane zostaną odczyty inflacji producenckiej (PPI) oraz bazowej producenckiej (Core PPI). Brytyjskie dane zostaną opublikowane o godz. 8:00.

Reklama

Bez wątpienia jednak kluczowym wydarzeniem tygodnia będzie marcowe posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), na którym podjęta zostanie decyzja w sprawie stóp procentowych w USA. To posiedzenie będzie istotne nie tylko dlatego, że mowa o najważniejszej gospodarce świata i globalnej walucie rozliczeniowej, ale również dlatego, że ostatnie zawirowania w amerykańskim sektorze bankowym mocno namieszały w kwestii oczekiwanej decyzji FOMC. Przed zakończeniem piątkowej sesji konsensus rynkowy, że stopy procentowe w USA pójdą w górę o kolejne 25 punktów bazowych (prawie 70% pozycji na rynku terminowym), co oznacza wzrost oprocentowania do przedziału 4,75-5,00%.

Marcową decyzję FOMC poznamy, wraz z projekcjami makroekonomicznymi, o godz. 19:00, natomiast równie istotna, o ile nie ważniejsza, dla rynków będzie konferencja prezesa Fed Jerome Powella, która rozpocznie się o godz. 19:30. 

Zobacz również: Ten wskaźnik mówi jasno: inflacja w USA spada dużo mocniej od prognoz. Rynek przestaje wierzyć w kolejne podwyżki stóp procentowych 

 

Czwartek, 23 marca

Czwartek będzie kontynuować serię przyszłotygodniowych posiedzeń banków centralnych. O godz. 9:30 poznamy decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych w Szwajcarii. Na marcowym, odbywającym się kwartalnie, posiedzeniu Rada Zarządzająca SNB najprawdopodobniej przegłosuje podwyżkę stóp procentowych o 50 pb., do poziomu 1,50% głównej stopy procentowej (czwartą w tym cyklu zacieśniania monetarnego). Niepewność w kwestii decyzji Rady SNB jest dość duża z powodu ostatnich problemów z płynnością Credit Suisse, które zmusiły bank centralny do udzielenia pomocy w wysokości do 50 mld franków. O godz. 10:00 rozpocznie się konferencja prasowa prezesa SNB Thomasa Jordana.

O godz. 12:00 ogłoszona zostanie decyzja w sprawie stóp procentowych w Turcji. Po ostatniej, lutowej obniżce stóp procentowych o kolejne 50 punktów bazowych (do 7% stopy depozytowej) kolejna obniżka oprocentowania liry tureckiej nie jest scenariuszem bazowym, choć biorąc pod uwagę meandry tureckiej polityki monetarnej, szczególnie po ostatnich wydarzeniach (trzęsienie ziemi), nie jest ona niemożliwa.

Reklama

Znacznie ważniejsza będzie jednak decyzja Banku Anglii, którą poznamy o godz. 13:00. Scenariuszem bazowym jest kolejna podwyżka stóp procentowych w Wielkiej Brytanii o 25 punktów bazowych, do poziomu 4,25%. Przewaga głosujących za podwyżką stóp szacowana jest na 7 do 2.

O godz. 15:00 opublikowane zostaną dane na temat sprzedaży nowych domów w USA w lutym - szacowany odczyt to 640 tys., wobec 670 tys. odnotowanych w styczniu.

Czytaj również: Jeden z najstarszych banków w Szwajcarii zaliczył dwa rekordy w jeden dzień - oba dają powody do niepokoju

 

Piątek, 24 marca

Ostatni dzień tygodnia upłynie pod znakiem marcowych odczytów wskaźników PMI dla czołowych gospodarek.

O godz. 00:30 poznamy dane na temat inflacji w Japonii (oczekiwana inflacja bazowa w lutym to 3,1% r/r, wobec 4,2% r/r w styczniu).

Reklama

O godz. 01:30 opublikowany zostanie indeks PMI dla japońskiego przemysłu za marzec - analitycy prognozują odczyt na poziomie 48,2 pkt., wobec 47,7 pkt. w lutym.

O godz. 9:30 poznamy niemieckie indeksy PMI dla przemysłu i usług. Prognozowany PMI dla przemysłu to 47 pkt, wobec 46,3 w lutym, zaś oczekiwania wobec usługowego PMI to 51 pkt.

O 10:00 Eurostat opublikuje PMI dla przemysłu i usług strefy euro. Konsensus analityków zakłada odczyt na poziomie 49 pkt. przemysłowego PMI (48,5 pkt. w lutym) i 52,5 pkt. dla usług (52,7 pkt. w lutym).

Pół godziny później wskaźniki PMI opublikuje brytyjski urząd statystyczny - prognozy zakładają odczyt 49,9 pkt. dla przemysłowego i 53 pkt. dla usługowego PMI.

Zwieńczeniem tygodnia handlowego będzie odczyt PMI dla przemysłu i usług Stanów Zjednoczonych (o godz. 14:45). Prognozy przemysłowego PMI zakładają marcowy odczyt na poziomie 47,6 pkt. (Wobec 47,3 w lutym) i 50,8 pkt. (Wobec 50,6 pkt. miesiąc wcześniej)

Sprawdź także: Inflacja w Chinach – luty 2023. Jest duża niespodzianka dezinflacyjna! Ale to nie jest dobra wiadomość dla gospodarki Państwa Środka

Czytaj więcej