Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PMI z przemysłu Państwa Środka nieco zaskoczył. Rentowność polskiego długu spada

|
selectedselectedselected
PMI z przemysłu Państwa Środka nieco zaskoczył. Rentowność polskiego długu spada | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Obawy dotyczące chińskiej koniunktury związane z publikacją oficjalnego indeksu PMI (więcej tutaj) nie potwierdziły się przy raporcie instytutu Caixin. Według tych danych indeks PMI z przemysłu Państwa Środka zniżkował jedynie o 0,4 pkt do 49,0 pkt. To wartość zbliżona do konsensusu rynkowego. Dodatkowo oczekiwania przedsiębiorców na najbliższe 12 miesięcy były najlepsze od lutego 2022 r., sugerując koncentrację chińskich firm na pozytywnych elementach otwarcia gospodarki w kolejnych kwartałach.

Zamknięcie rynku amerykańskiego i niewiele danych makro powodowało, że rynek europejski miał niewiele impulsów do zmian. Stąd niewkluczone, że spadki rentowności na Bundach były wspierane przez utrzymywanie się cen gazu zmiennego na poziomach sprzed 24 lutego (poniżej 80 euro za MWh) i prognozy sugerujące łagodna zimę w kolejnych tygodniach.

Krzywa bundowa obniżyła się na głównych węzłach o 4, 11 oraz 13 pb. odpowiednio do 2,69% (2Y), 2,45% (10Y) oraz 2,32% (30). Spadki rentowności były notowane również w krajach peryferyjnych. Było one w podobnej skali i kształcie, choć bardziej obniżał się długi niż krótki koniec krzywej.

Obligacje: Korekta przeceny długu strefy euro  - 1Obligacje: Korekta przeceny długu strefy euro  - 1

Dzisiejszy kalendarz makro jest względnie pusty. Może to sprzyjać stabilizacji notowań aktywów finansowych. Jednym z niewielu impulsów na rynku mogą być dane o inflacji z Niemiec. Podczas pierwszej części dnia będą publikowane dane z poszczególnych landów, a o 14:00 z całego kraju. Konsensus ekonomistów zakłada obniżenie tempa wzrostu cen konsumentów do 9,1% r/r z 10% r/r.

Reklama

 

SPW podążały za rynkami bazowymi

Brak danych z kraju sprzyjał ruchom na SPW zbieżnym z rynkami bazowymi. Rentowność polskiego długu spadała w podobnej skali i kształcie jak w Niemczech. Zmiany wyniosły -3,- 11 i -9 pb. i zamknęły sesję odpowiednio na poziomie 6,70% (2Y), 6,77% (5Y) oraz 6,79% (10Y). Mniejsze spadki (średnio o 5 pb.) zanotowała krzywa PLN IRS.

Obligacje: Korekta przeceny długu strefy euro  - 2Obligacje: Korekta przeceny długu strefy euro  - 2

Dzisiejsza sesja nie powinna przynieść gwałtownych zmian na krajowym długu ze względu na ograniczoną liczbę impulsów z Polski oraz z rynków bazowych. Większej zmienności można oczekiwać w drugiej części tygodnia, gdy spodziewamy się konferencji prezesa Glapińskiego po środowej decyzji RPP.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama