EZ: Dziś o godz. 10:00 poznamy wstępne wyliczenia indeksów PMI dla strefy euro w listopadzie, tj. najważniejszą publikacją danych w tym tygodniu dla gospodarki globalnej. W przypadku indeksów dla przemysłu konsensus prognoz wskazuje na wzrost do 43,5 pkt z 43,1 pkt w październiku. Wskaźnik dla usług ma natomiast wzrosnąć do 48,1 pkt z 47,8 pkt. Naszym zdaniem, realizacja tych prognoz wpisywałaby się w scenariusz słabej koniunktury w strefie euro, co nie pozwoli wykluczyć, że w 4Q 2023 gospodarka ta doświadczy spadku PKB.
Nie byłyby to jednak nowe informacje, stąd zmaterializowanie się konsensusu nie powinno wpływać na oczekiwania rynkowe co do polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego. Jednak w przypadku znaczącej niespodzianki w dół potęgowanej obniżaniem się komponentu cen (jest on częścią składową wskaźników PMI) nasilić się mogą oczekiwania na przyspieszenie przez bank centralny strefy euro pierwszych cięć stóp proc.
PL: Sprzedaż detaliczna w cenach stałych powróciła w październiku br. do wzrostów r/r, po systematycznych spadkach trwających od lutego br. Wzrosła ona bowiem o 2,8% r/r, po spadku o 0,3% r/r we wrześniu. Po usunięciu z danych wahań o charakterze sezonowym sprzedaż wzrosła o 2,1% m/m, po wzroście o 2,2% m/m miesiąc wcześniej. Jest to już druga pozytywna niespodzianka w danych w ostatnich miesiącach. Część czynników napędzających wzrost, m.in. sprzedaż paliw, zapewne znacząco osłabnie po wzrostach cen. Niemniej dane za październik mają dobrą wymowę i pokazują ożywienie w sprzedaży detalicznej, a w szerszym sensie całości konsumpcji gospodarstw domowych (wg rach