Reklama
WIG81 986,43+0,05%
WIG202 415,38-0,11%
EUR / PLN4,32+0,12%
USD / PLN3,99+0,05%
CHF / PLN4,50-0,29%
GBP / PLN5,05+0,10%
EUR / USD1,08+0,07%
DAX17 753,44+0,43%
FT-SE7 663,42+0,44%
CAC 407 924,27-0,04%
DJI38 996,39+0,12%
S&P 5005 096,27+0,52%
ROPA BRENT83,42+1,73%
ROPA WTI78,95+0,83%
ZŁOTO2 053,42+0,45%
SREBRO22,68-0,22%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy opłaca się jechać teraz do pracy do Szwajcarii? Kurs franka (CHF) jest najniżej od lat! Prognoza 2024

Wiktoria Gut | 11:44 10 grudzień 2023

Czy opłaca się jechać teraz do pracy do Szwajcarii? Kurs franka (CHF) jest najniżej od lat! Prognoza 2024 | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

W dzisiejszym globalnym środowisku zawodowym wielu Polaków zastanawia się nad możliwością podjęcia pracy za granicą, a jednym z atrakcyjnych kierunków jest zawsze bogata i malownicza Szwajcaria. Aktualnie, z uwagi na gwałtowne umocnienie polskiej waluty, kurs franka szwajcarskiego (CHF) osiągnął najniższy poziom od wielu lat, co stawia pod znakiem zapytania opłacalność wyjazdu do tego kraju. W niniejszym artykule przeanalizujemy sytuację na rynku pracy w Szwajcarii, zarobki oraz prognozy dotyczące kursu franka na rok 2024.

Czytaj także: Praca w Szwajcarii - czy warto? Zapytaliśmy analityków o prognozę franka

 

Praca w Szwajcarii - co trzeba wiedzieć

Zanim podejmiemy decyzję o pracy za granicą, warto zrozumieć specyfikę danego rynku. Szwajcaria słynie ze stabilnej sytuacji gospodarczej, a praca w tym kraju to nie tylko szansa na atrakcyjne zarobki, ale także na doświadczenie w jednym z najbardziej rozwiniętych krajów świata.

 

Ile się zarabia w Szwajcarii na miesiąc? Zarobki Szwajcaria

Reklama

Wysokość zarobków jest kluczowym czynnikiem wpływającym na atrakcyjność podjęcia pracy w Szwajcarii. Choć zarobki są tu relatywnie wysokie, to równocześnie kształtują się one w kontekście wyższych kosztów życia w porównaniu do wielu innych krajów.

 

Czy opłaca się jechać do pracy do Szwajcarii?w

Obecnie, zważywszy na gwałtowne umocnienie polskiej waluty, kurs franka szwajcarskiego osiągnął najniższy poziom od wielu lat. Pytanie brzmi, czy teraz to właściwy moment na podjęcie pracy w Szwajcarii? Niższy kurs franka oznacza przewagę finansową dla pracowników, zwłaszcza jeśli przewidują oni regularne przekazywanie środków do Polski.

 

Kursy walut 2024: Jakie są prognozy dla franka szwajcarskiego?

W roku 2024 prognozy dotyczące kursu franka szwajcarskiego są przedmiotem zainteresowania zarówno ekspertów, jak i potencjalnych pracowników. W niniejszym artykule przedstawimy prognozy na przyszły rok, bazując na wypowiedziach renomowanych ekspertów z dziedziny finansów.

Czytaj także: Kursy walut w grudniu - prognozy dla euro, dolara. Zobacz przewidywania najlepszych analityków

Reklama

 

Czy opłaca się jechać teraz do pracy do Szwajcarii? Kurs franka (CHF) jest najniżej od lat! Prognoza 2024 - 1

Czy opłaca się jechać teraz do pracy do Szwajcarii? Kurs franka (CHF) jest najniżej od lat! Prognoza 2024 - 1

 

Złoty może nadal pozostawać mocny z racji dobrych perspektyw dla polskiej gospodarki. Tu szczególnie spoglądać można na pierwszy kwartała 2024 roku. Jeśli nic złego nie wydarzy się w gospodarce światowej, to ten okres powinien być rewelacyjny dla Polski, co może sprzyjać notowaniom PLN, w tym do CHF” - Daniel Kostecki

Głównie za sprawą słabości samej szwajcarskiej waluty w kolejnych miesiącach i kwartałach, jaka powinna mieć miejsce wraz z poprawiającą się koniunkturą w globalnej gospodarce w 2024 r. Zakładam, że kurs EUR/CHF w pierwszej połowie przyszłego roku zbliży się do parytetu, co przełoży się na zrównanie kursów CHF/PLN i EUR/PLN” - podobnie stwierdził Marcin Kiepas

Czytaj także: Kursy euro EUR i dolara USD - prognozy. Szalony rajd złotego PLN - tego nie było od dawna

Reklama

 

Czy Szwajcaria podniesie stopy procentowe?

Kolejnym ważnym aspektem wpływającym na sytuację finansową w Szwajcarii są ewentualne zmiany w stopach procentowych. Decyzje Szwajcarskiego Banku Narodowego mogą znacząco wpłynąć na rynek finansowy oraz sytuację pracowników. W tym kontekście przyjrzymy się prognozom dotyczącym ewentualnych zmian w stopach procentowych na rok 2024, analizując opinie ekspertów z branży finansowej.

CPI w ujęciu rocznym na poziomie jedynie 1,4% praktycznie zamyka dyskusję o dalszych podwyżkach stóp w Szwajcarii. A dla rynku od razu otwiera to perspektywę obniżek kosztu pieniądza, co niewykluczone, że będzie stanowić obciążenie dla CHF” - powiedział Adam Fuchs.

Odreagowanie na CHF/PLN (po wcześniejszym wykreowaniu prawie 1,5 rocznych dołków) może robić wrażenie, ponieważ wystarczyły dwie sesje do wymazania 10 groszy wcześniejszych zysków złotego”

Decyzja o podjęciu pracy w Szwajcarii zawsze powinna być przemyślana i uzależniona od wielu czynników. Niższy kurs franka może być korzystny dla przyszłych pracowników, zwłaszcza jeśli prognozy na rok 2024 wskazują na stabilizację waluty. Jednak, jak zawsze w finansach, sytuacja może ulec zmianie, dlatego ważne jest bieżące śledzenie rynkowych trendów i analizowanie prognoz ekspertów.

Czytaj także: Kurs korony najniżej od lat! Czy opłaca się jeszcze praca w Norwegii? Prognozy dla NOK

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej