Reklama
WIG78 568,64-1,79%
WIG202 302,48-2,06%
EUR / PLN4,32-0,02%
USD / PLN3,98+0,13%
CHF / PLN4,48+0,07%
GBP / PLN5,06-0,08%
EUR / USD1,09-0,15%
DAX17 954,31+0,12%
FT-SE7 721,37-0,02%
CAC 408 188,35+0,49%
DJI38 855,99+0,17%
S&P 5005 134,91-0,28%
ROPA BRENT87,13+0,25%
ROPA WTI82,92+0,13%
ZŁOTO2 151,64-0,45%
SREBRO24,86-0,68%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

pko obligacji długoterminowych

W czwartek polski złoty umocnił się wobec euro, gdzie para EUR/PLN była notowana blisko 4,52. Wobec dolara złoty również umocnił się, gdzie handel na USD/PLN zakończył się w pobliżu 3,745. Para EUR/USD zakończyła dzień poniżej 1,21.

Po stabilizowaniu się notowań głównej pary walutowej,

kurs EUR/USD wzrastał pomimo wyższych od oczekiwań kolejnych odczytów inflacyjnych (w środę zaskoczenie na CPI wspierało notowania dolara). Do paczki danych dołączyła inflacja producencka PPI, której dynamika wzrosła o 6,2% r/r za kwiecień w porównaniu do oczekiwanych 5,9%, z kolei wzrost inflacji bazowej PPI został odnotowany o 4,1% r/r w kwietniu (prognoza uczestników rynku wynosiła 3,7%). Do kwestii związanych ze średnim wzrostem cen w amerykańskiej gospodarce, dołączyły dane na temat rynku pracy. Odnotowano niższą od oczekiwań liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, które wyniosły 473 tys. w ostatnim tygodniu vs 498 tys. poprzednio. Pakiet amerykańskich danych z bieżącego tygodnia przyczynił się do wzrostu rynkowych stóp procentowych w USA, co otworzyło pole do umocnienia USD w krótkim terminie.

W tym kontekście międzynarodowe rynki finansowe będą śledzić potencjalne zmiany w retoryce wypowiedzi Rezerwy Federalnej odnoszące się do prowadzonej polityki monetarnej

Istotną aprecjację dolara amerykańskiego wobec euro hamuje jednak wiara uczestników rynku w materializację scenariusza pokryzysowego odbicia gospodarczego w strefie euro w najbliższych tygodniach. Stopniowe zacieranie różnic w podawaniu szczepień między Europą kontynentalną a USA stwarza potencjał do dyskontowania szybszego luzowania restrykcji i cofnięcia lockdownów ze względu na nabranie odporności stadnej przez europejską populację.

Podczas czwartkowej sesji,

notowania polskiego złotego nie podlegały większej zmienności, jednak zauważalna była tendencja spadkowa pary EUR/PLN, gdzie słabszy dolar wzmacniał zainteresowanie polską walutą. Inwestorzy również pozycjonowali swoje zakłady przed licznymi publikacjami piątkowych danych makroekonomicznych. Piątkowy odczyt PKB za pierwszy kwartał 2021 roku w Polsce prawdopodobnie pokaże wciąż ujemną roczną dynamikę, jednak jak wskazują nawet konserwatywne prognozy Komisji Europejskiej, wzrost PKB w Polsce w całym 2021 roku wyniesie co najmniej 4%. Dodatkowo opublikowany zostanie odczyt salda rachunku obrotów bieżących (które powinien pokazać wciąż wysoką nadwyżkę w relacji do PKB) oraz salda obrotów towarowych.

Czwartkowa sesja przyniosła silne wzrosty rentowności polskich obligacji skarbowych

Wzrosty na środku i dłuższym końcu krzywej dochodowości SPW rosły o ponad 10 pb. Z kolei na instrumentach pochodnych ruch w górę skupiał się na krótkim końcu krzywej IRS, przez co doszło do zauważalnego wystromienia krzywej asset swap spreadów, które w sektorze 10-letnim powróciły w okolice 0 pb. Notowaniom polskich obligacji zdecydowanie ciąży rosnąca presja inflacyjna. Dane z regionu Europy Środkowo-Wschodniej pokazały zauważalny wzrost inflacji w kwietniu, która na Węgrzech przebiła nawet 5%.

Na piątek planowana jest publikacja szczegółów inflacji CPI z Polski,

która według szybkiego szacunku GUS wyniosła 4,3% r/r. Zauważalny wzrost presji inflacyjnej przyczynia się również do zwiększenia oczekiwań na podwyżki stóp procentowych. Członkowie RPP zaczęli mówić o możliwości jednorazowej podwyżki w celu zakotwiczenia oczekiwań inflacyjnych. Zdaniem J. Żyżyńskiego taki ruch mógłby nastąpić o 10-15 pb. Według notowań kontraktów FRA 3M, podwyżka o 15 pb jest w pełni wyceniona za niecałe pół roku. Ponadto według Żyżyńskiego skup aktywów mógłby zostać zakończony niedługo po zniesieniu pandemicznych obostrzeń.

Na bazowych rynkach dłużnych czwartkowa sesja była znacznie spokojniejsza niż w Polsce

Po wzrostach rentowności w środę w wyniku publikacji danych CPI, w czwartek wyceny pozostawały w miejscu. Oznacza to, że niemieckie 10-letnie bundy wciąż notowane są z ujemną rentownością, jednak znajduje się ona już tylko niewiele ponad 10 pb poniżej zera. Oczekiwania inflacyjne to główny temat ostatnich tygodni na rynkach finansowych, a rynkowa miara oczekiwań czyli 5-letni swap inflacyjny w strefie euro przebił poziom 1,60% po raz pierwszy od grudnia 2018 roku. W piątek dane inflacyjne zejdą na nieco dalszy plan, a rynek będzie czekał na publikację kwietniowych danych z USA o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej.

Czytaj więcej