Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,20%
USD / PLN3,98-0,28%
CHF / PLN4,42-0,26%
GBP / PLN5,03-0,17%
EUR / USD1,08+0,07%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

indeks zew polska

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na środę posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Biorąc pod uwagę inflację kształtującą się wyraźnie powyżej celu inflacyjnego i ścieżki przewidywanej w lutowej projekcji NBP, jak również lepsze od oczekiwań dane o PKB za I kw., RPP ma szeroki zakres możliwych do podjęcia decyzji. W naszym scenariuszu bazowym oczekujemy, że RPP nie zmieni stóp procentowych i nie zmodyfikuje niestandardowych narzędzi w polityce pieniężnej.

Dopuszczamy jednak scenariusz,

w którym RPP zdecyduje się w tym tygodniu na jednorazową podwyżkę stóp o 15pb, która będzie miała na celu zakotwiczenie oczekiwań inflacyjnych. Za takim zacieśnieniem polityki pieniężnej opowiadali się w ostatnim czasie członkowie Rady Ł. Hardt i E. Gatnar. Możliwe jest również odwrócenie zmian dotyczących rezerwy obowiązkowej, które zostały wprowadzone na początku pandemii. Polegałyby one na zwiększeniu stopy rezerwy obowiązkowej do 3,50% i podniesieniu oprocentowania tych środków do 0,50%. Oczekujemy również, że NBP nie ogłosi w tym tygodniu zmniejszenia skali prowadzonych operacji strukturalnych (tzw. tapering). Decyzja NBP o braku odkupu obligacji skarbowych w maju oraz ogłoszenie tylko jednej aukcji na czerwiec była zaskoczeniem i pobudziła oczekiwania rynkowe na zmniejszenie skali skupu aktywów w ramach programu NBP.

Uważamy, że komunikat po posiedzeniu,

jak również konferencja Prezesa NBP, która prawdopodobnie odbędzie się w piątek, rzucą więcej światła na tę kwestię. Oczekujemy, że w przypadku materializacji naszego scenariusza bazowego zakładającego status quo w polityce pieniężnej będziemy obserwować lekkie osłabienie złotego i spadek rentowności polskich obligacji. Z kolei w przypadku zacieśnienia polityki pieniężnej przez RPP (sygnalizacyjna podwyżka stóp, odwrócenie zmian dot. rezerwy obowiązkowej lub ograniczenie skali operacji strukturalnych) doszłoby do lekkiego umocnienia złotego i wzrostu rentowności.

Kolejnym ważnym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na czwartek posiedzenie EBC

Oczekujemy, że EBC utrzyma niezmieniony poziom stóp procentowych w strefie euro. Naszym zdaniem EBC nie zdecyduje również się na ograniczenie skali zakupów w ramach programu luzowania ilościowego i poinformuje, że obserwowana w ostatnich tygodniach większa skala zakupów zostanie utrzymana również w III kw. br. Uważamy, że decyzja o ewentualnym taperingu mogłaby zostać podjęta dopiero na posiedzeniu we wrześniu. Jednocześnie zostanie zaprezentowana najnowsza projekcja makroekonomiczna. Oczekujemy, że ścieżki inflacji i wzrostu gospodarczego zostaną podniesione w porównaniu do tych przedstawionych w marcu br. Oczekujemy, że konferencja EBC będzie oddziaływać w kierunku lekkiego umocnienia kursu złotego i spadku rentowności polskich obligacji.

W tym tygodniu poznamy istotne dane z USA

Reklama

Oczekujemy, że inflacja ogółem zwiększyła się w maju do 4,8-4,9% r/r wobec 4,2% w kwietniu, do czego przyczynił się wzrost inflacji bazowej oraz dynamiki cen nośników energii wspieranych przez efekty niskiej bazy sprzed roku. W piątek opublikowany zostanie wstępny indeks Uniwersytetu Michigan. Prognozujemy, że jego wartość zwiększyła się do 83,0 pkt. w czerwcu wobec 82,9 pkt. w maju. Skala poprawy nastrojów będzie ograniczana przez narastającą inflację. Nasza prognoza inflacji kształtuje się powyżej konsensusu rynkowego (4,6%), a tym samym jej materializacja byłaby negatywna dla złotego i cen polskich obligacji.

We wtorek opublikowany zostanie indeks ZEW,

obrazujący nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech. Zgodnie z konsensusem jego wartość zwiększy się do 85,3 pkt. w czerwcu wobec 84,4 pkt. w maju. Naszym zdaniem publikacja indeksu będzie neutralna dla rynków finansowych.

Dzisiaj poznaliśmy dane nt. bilansu handlowego w Chinach

Saldo chińskiego bilansu handlowego zwiększyło się w maju do 45,5 mld USD wobec 42,9 mld USD w kwietniu, kształtując się poniżej oczekiwań rynku (50,4 mld USD). Dynamika importu zwiększyła się w maju do 51,1% r/r wobec 43,1% w kwietniu, a dynamika eksportu spadła do 27,9% r/r wobec 32,3%, kształtując się poniżej oczekiwań rynku (odpowiednio 51,5% i 32,1%). Choć utrzymujące się bardzo wysokie na tle historycznym dynamiki eksportu i importu wynikają w znacznym stopniu z efektów niskiej bazy sprzed roku, to dane odzwierciedlają również obserwowane w ostatnich kwartałach silne ożywienie w światowym handlu. Źródłem wzrostu importu jest również silniejszy popyt wewnętrzny w Chinach. Warto jednak odnotować, że istotnym czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu dynamiki importu są również rosnące ceny surowców związane z narastającymi barierami podażowymi. Publikacja danych z Chin jest naszym zdaniem neutralna dla rynków finansowych.

Dzisiaj opublikowane zostały dane o zamówieniach w niemieckim przetwórstwie,

których dynamika zmniejszyła się w kwietniu do -0,2% m/m wobec 3,9% w marcu, kształtując się wyraźnie poniżej oczekiwań rynku (1,0%). Zmniejszenie tempa wzrostu zamówień wynikało z niższej dynamiki zamówień krajowych, podczas gdy dynamika zamówień zagranicznych nie zmieniła się. Uważamy, że w coraz większym stopniu czynnikiem ograniczającym ożywienie w niemieckim przetwórstwie są narastające bariery podażowe. W tym tygodniu poznamy jeszcze dane o produkcji przemysłowej (wtorek) i bilansie handlowym (środa) w Niemczech, które potwierdzą ożywienie w światowym handlu. Oczekujemy, że publikacja tych danych będzie neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Czytaj więcej