Reklama
Kurs euro:  4.29
Kurs dolara:  4
Kurs funta:  5.07
Kurs franka:  4.48
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.29
Kurs dolara:  4
Kurs funta:  5.07
Kurs franka:  4.48
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Obcokrajowcy kupują coraz więcej mieszkań w Polsce. Jakich lokali szukają?

|
selectedselectedselected
Obcokrajowcy kupują coraz więcej mieszkań w Polsce. Jakich lokali szukają? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Według statystyk Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji coraz więcej cudzoziemców kupuje mieszkania w Polsce. W 2022 roku osoby z zagranicznym paszportem nabyły ich aż 14 359. Największą grupę klientów spoza Polski stanowią Ukraińcy, którym zależy na stworzeniu bezpiecznego domu dla swojej rodziny. Na co zwracają uwagę obcokrajowcy, wybierając mieszkanie?

 

 

W ciągu ostatnich kilku lat na terenie naszego kraju pojawia się coraz więcej cudzoziemców – zwłaszcza z Ukrainy, co spowodowane jest trwającą już ponad półtora roku wojną. Jedni traktują Polskę jako obszar przejściowy w drodze do innego państwa, natomiast inni planują dłuższy pobyt w celu znalezienia dobrze płatnej pracy, zdobycia wykształcenia czy zawarcia związku małżeńskiego. Widać to na przykładzie Wrocławia, gdzie obecnie zameldowanych jest 17 478 obcokrajowców, z których 3 078 zadeklarowało, że planuje osiedlić się w Polsce na stałe. Taka decyzja bardzo często wiąże się z chęcią zakupu własnego mieszkania.

Reklama

Wokół dużych polskich aglomeracji pojawia się coraz więcej inwestycji zagranicznych firm, które przyciągają pracowników spoza kraju. W ostatnim czasie dużo mówiło się m.in. o planowanym przez firmę Intel zakładzie integracji i testowania półprzewodników w podwrocławskiej Miękini, który ma być najnowocześniejszym spośród wszystkich ośrodków tego technologicznego giganta na świecie. Zatrudnienie znajdzie tu ok. 2 tysiące osób. Co ciekawe, w 2022 roku na terenie podlegającym pod wrocławski oddział ZUS było 73 591 legalnie zatrudnionych cudzoziemców. Duża część osób podejmuje pracę w Polsce z myślą o ściągnięciu swoich bliskich i zamieszkaniu tutaj na stałe, a co za tym idzie – zakupie mieszkania.

 

Kto kupuje najwięcej?

Najaktywniejsi na polskim rynku nieruchomości są obywatele Ukrainy, którzy w ubiegłym roku stali się właścicielami łącznie 6393 mieszkań, czyli 40% więcej niż w 2021 roku. Od wybuchu wojny liczba ta systematycznie rośnie – mówi Emil Basta z biura sprzedaży dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.

Drugą najliczniejszą grupą cudzoziemców kupujących mieszkania w Polsce są Niemcy, którzy w 2022 roku nabyli około 1,4 tys. lokali mieszkalnych. Na trzecim miejscu znaleźli się Białorusini, którzy w ubiegłym roku kupili co najmniej 1,3 tys. mieszkań w naszym kraju. Co ciekawe, dane MSWiA pokazują, że w pierwszej dziesiątce najaktywniejszych obcokrajowców inwestujących w mieszkania w Polsce, znaleźli się również obywatele Indii. Tym, co przyciąga Hindusów do Polski, jest m.in. branża IT. Hinduscy programiści zarabiają w swoim kraju 6 razy mniej, niż oferuje się w Europie, dlatego część z nich decyduje się na emigrację zarobkową do Polski. Według danych Dolnośląskiego ZUS-u w 2022 roku we wrocławskich firmach zatrudnionych było 1104 Hindusów, a rok wcześniej – 818.

 

Jakich mieszkań szukają obcokrajowcy?

Reklama

Wśród zagranicznych klientów najliczniejszą grupę stanowią Ukraińcy, dlatego to ich preferencje znamy najlepiej. Zależy im przede wszystkim na zapewnieniu bezpiecznego domu dla swojej rodziny. Często decydują się na mieszkania, które pozwolą im wprowadzić się od „od zaraz” lub będą wymagały tylko niewielkiego nakładu prac. Obywatele Ukrainy kupują zazwyczaj 2- lub 3-pokojowe mieszkania o mniejszym metrażu. Potrzeby klientów z zagranicy są podobne do tych, które mają Polacy. Obcokrajowcom również zależy na spokojnej i dobrze skomunikowanej okolicy. Zwracają uwagę na bezpieczeństwo i praktycznie zaprojektowane części wspólne. Własne lokum ma być miejscem relaksu i odpoczynku – wyjaśnia Emil Basta.

Niemcy doceniają na polskim rynku nieruchomości ceny, które, mimo że wciąż rosnące, dalej są niższe od tych niemieckich. Nasi sąsiedzi zza Odry coraz chętniej osiedlają się w Polsce, szczególnie przy granicy. Wybierają wtedy większe nieruchomości o wyższym standardzie.

 

Klienci z zagranicy z kredytem na mieszkanie

Regulacje prawne nie stają obcokrajowcom na przeszkodzie w nabyciu nieruchomości w Polsce. Według statystyk HRE Investment Trust jeśli w 2006 roku zakupiono mieszkanie na kredyt z 10-proc. wkładem własnym, to trzeba było pożyczyć około 280 000 zł. Do 2022 roku odsetki wyniosłyby 166 tys. zł. Najem podobnego mieszkania w tym samym czasie wynosiłoby trzy razy tyle, czyli około 454 000 zł. Z przeprowadzonej analizy wynika, że w perspektywie długoterminowej zakup mieszkania jest bardziej opłacalny niż wynajem. Z tego powodu osoby z zagranicznym paszportem również decydują się na kredyt hipoteczny.

Obecnie jednym z najczęstszych rozwiązań stanowiących wsparcie dla kupujących jest rządowy program mieszkaniowy Bezpieczny Kredyt 2%. Jest on dostępny również dla obcokrajowców prowadzących gospodarstwo domowe na terenie Polski i zarabiających w polskiej walucie. Nawet jeśli osoba posiada gospodarstwo poza terytorium Polski, może ubiegać się o kredyt z osobą posiadającą polskie obywatelstwo – małżonkiem lub rodzicem wspólnego dziecka.

Reklama

Jako deweloper staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom naszych klientów, zarówno tych z Polski, jak i przyjezdnych z innych krajów. W związku z tym mieszkania w naszych inwestycjach Zielona Lutynia i Nowa Winnica Miękinia oscylują w takich cenach, aby beneficjenci Bezpiecznego Kredytu 2% mogli pozwolić sobie na zakup pierwszego mieszkania. Osoby, które zamierzają mieszkać same, mogą otrzymać kredyt na 500 000 zł, natomiast w przypadku małżeństw i rodzin kwota ta wynosi 600 000 zł – dodaje Basta.

 

Zobacz także: Przyjazne Osiedle - kto może zyskać na rządowym programie? Notowania tych spółek wystrzeliły po samych zapowiedziach

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw.


Reklama

Czytaj dalej