Reklama
Kurs euro:  4.35
Kurs dolara:  4.06
Kurs funta:  5.16
Kurs franka:  4.58
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.35
Kurs dolara:  4.06
Kurs funta:  5.16
Kurs franka:  4.58
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zła wiadomość dla kredytobiorców - RPP o stopach procentowych w Polsce

|
selectedselectedselected
Zła wiadomość dla kredytobiorców - RPP o stopach procentowych w Polsce | FXMAG INWESTOR
Pawel Wodzynski/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Inflacja w Polsce spada, a odczyty w kolejnych miesiącach bedą jeszcze niższe. To jednak wcale nie musi oznaczać, że Rada Polityki Pieniężnej będzie skora do kolejnych obniżek stóp procentowych. Co więcej - mogą one pozostać na obecnym, wciąż bardzo wysokim poziomie przez cały 2024 rok, co jest mało optymistyczną wiadomością dla kredytobiorców.

 

Na skróty:

  • Członek RPP uważa, że oczekiwania co do kolejnych obniżek stóp procentowych w Polsce są zbyt duże
  • Jego zdaniem stopy mogą pozostać bez zmian przez dłuższy czas
  • Jest to związane przede wszystkim z inflacją, która ponownie da o sobie znać w drugiej połowie roku
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Na niższe raty kredytu trzeba będzie poczekać

Członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki w wywiadzie udzielonym portalowi 300gospodarka przestrzegł przed zbyt dużymi oczekiwaniami w kwestii kolejnych obniżek stóp procentowych w Polsce. Duża część analityków bierze bowiem pod uwagę scenariusz, w którym do kolejnego luzowania polityki monetarnej (cięcia stóp procentowych) dojdzie już na marcowym posiedzeniu RPP (5-6 marca).

Reklama

Zdaniem Koteckiego „można raczej założyć, że stopy procentowe w Polsce nie zostaną obniżone tak szybko, jak oczekują tego analitycy rynku finansowego i zostaną dłużej utrzymane na tym poziomie, na którym są obecnie”. Członek RPP zwraca uwagę na to, że wprawdzie marcowy odczyt inflacji może przynieść spadek dynamiki cen nawet poniżej poziomu 3 proc. w skali roku, tym samym po raz pierwszy od trzech lat osiągając wartość w granicach górnych widełek celu inflacyjnego NBP, jednak nie potrwa to zbyt długo. Zarówno zdaniem Koteckiego, jak i większości analityków, w kolejnych miesiącach dynamika inflacji w Polsce zacznie rosnąć. „W drugiej połowie roku wskaźnik CPI może znowu wrócić do poziomu 6-7 proc. W ujęciu rocznym” - uważa Ludwik Kotecki. Zdaniem członka RPP tak wysokiej inflacji nie można będzie ignorować, dlatego też oczekiwanie kolejnych obniżek stóp procentowych w najbliższych miesiącach może okazać się bezcelowe. Kotecki twierdzi również, że samo dojście do celu inflacyjnego NBP (nie biorąc pod uwagę pojedynczych odczytów „w granicach celu”) może zająć nawet kolejne dwa lata.

Opinia ta pokrywa się z ostatnimi, listopadowymi projekcjami makroekonomicznymi NBP, wedle których - przy założeniu pozostawienia stóp na obecnym poziomie - inflacja konsumencka w 2025 roku wyniesie 3,7 proc., co oznacza że wciąż będzie wyższa niż górne odchylenie celu inflacyjnego NBP.

Kolejne projekcje NBP zostaną opublikowane po marcowym posiedzeniu RPP i to w dużej mierze właśnie na ich podstawie członkowie Rady będą podejmować decyzje.

 

CZytaj również: Stopy procentowe w Polsce - jest decyzja RPP! Impuls do wzrostu kursu złotego

 

Reklama

Analitycy Banku Pekao, podobnie jak Ludwik Kotecki, również nie spodziewają się w 2024 roku jakichkolwiek obniżek stóp procentowych. To zaś, przy obecnej stopie referencyjnej NBP na poziomie 5,75 proc., oznaczałoby realnie dodatnią stopę procentową w Polsce przez większość roku (sytuację, w której główna stopa procentowa jest wyższa niż stopa inflacji). Oprócz tego analitycy Pekao spodziewają się inflacji w 2024 roku na poziomie 5 proc., czyli nieco wyższej niż w projekcji NBP (4,6 proc.) oraz dynamiki PKB na poziomie 3 proc.

 

 

Znacznie bardziej gołębi są natomiast analitycy ING Banku Śląskiego: „Nasz scenariusz bazowy zakłada spadek stóp o 25-50 pb, a decyzja o łagodzeniu polityki pieniężnej może nastąpić w maju”. Co ciekawe, jest to argumentowane tym, że przy jednoczesnych oczekiwanych obniżkach stóp w strefie euro i w USA pozostawienie przez RPP oprocentowania bez zmian skutkowałoby „dużym umocnieniem kursu polskiego złotego”.

Reklama

 

CZytaj również: Gospodarka Niemiec - recesja trwa, ale ten wskaźnik robi niespodziankę

 

 

Dla przypomnienia: Rada Polityki Pieniężnej jak dotąd zdecydowała się na dwie „przedwyborcze” obniżki stóp procentowych - o 75 pb. we wrześniu oraz o 25 pb. w październiku ubiegłego roku.

Reklama

 

CZytaj również: Ani grosza do budżetu! Gigantyczna strata NBP potwierdzona

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej