Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zaskakujący ruch Banku Szwecji. Kurs korony szwedzkiej (SEK) zyskuje

|
selectedselectedselected
Zaskakujący ruch Banku Szwecji. Kurs korony szwedzkiej (SEK) zyskuje | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Bank Szwecji (Riksbank) podniósł dziś stopę referencyjną z 0 do 0,25 proc. i zasygnalizował możliwość kolejnych podwyżek w dalszej części roku. Zarząd banku podjął również decyzję o natychmiastowym zaprzestaniu skupu bonów skarbowych i zmniejszeniu tempa skupu aktywów w drugiej połowie roku.

Takie decyzje oraz zapowiedzi mogły zaskoczyć inwestorów. Oznaczają bowiem gwałtowny zwrot w porównaniu z tym, co Riksbank komunikował przed miesiącem.

 

Plan walki z inflacją

Zmiana nastawiania członków zarządu banku ma być reakcją i próbą przeciwdziałania wobec gwałtownie rosnącej inflacji, która w marcu zwiększyła się do 6 procent i była najwyższa od ponad trzech dekad.

Reklama

Rada Riksbank, motywując swoje działania i plany, powołała się na zwiększoną niepewność w gospodarce światowej, która może się wiązać z m.in. z napaścią Rosji na Ukrainę i toczącą się wojną oraz powrotem ścisłych covidowych restrykcji w Chinach.

Zacieśniając politykę monetarną, Riksbank spodziewa się, że w 2023 r. inflacja spadnie, a w 2024 r. zbliży się do 2 procent.

 

Mocniejsza korona

W reakcji na decyzję Riksbanku korona szwedzka umocniła się o ok. 1 proc. w relacji do euro, a kurs EUR/SEK spadł z 10,37 do 10,25. Kurs USD/SEK spadł z kolei z 9,85 do 9,70, podczas gdy wcześniej korona szwedzka stopniowo traciła na wartości względem dolara amerykańskiego. Jeszcze w styczniu br. dolar amerykański kosztował 8,20 SEK, w marcu zaś kurs USD/SEK przekroczył poziom 10,00.

Riksbank zdaje się zatem dołączać do grona jastrzębio nastawionych banków centralnych świata, a zapowiedzi wskazują na determinację w dalszym działaniu. W rezultacie wpływ na koronę szwedzką może być znaczący, stąd pary USD/SEK czy EUR/SEK mogą zwrócić uwagę części inwestorów.

Reklama

 

 

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Daniel Kostecki

Daniel Kostecki

Główny Analityk Rynków CMC Markets Polska - waluty, indeksy, surowce. Prywatnie inwestuję przez instrumenty z GPW oraz kontrakty CFD. Członek rady nadzorczej w GAMING FACTORY S.A.


Reklama

Czytaj dalej