Zaskakujący ruch Banku Szwecji. Kurs korony szwedzkiej (SEK) zyskuje

Bank Szwecji (Riksbank) podniósł dziś stopę referencyjną z 0 do 0,25 proc. i zasygnalizował możliwość kolejnych podwyżek w dalszej części roku. Zarząd banku podjął również decyzję o natychmiastowym zaprzestaniu skupu bonów skarbowych i zmniejszeniu tempa skupu aktywów w drugiej połowie roku.
Takie decyzje oraz zapowiedzi mogły zaskoczyć inwestorów. Oznaczają bowiem gwałtowny zwrot w porównaniu z tym, co Riksbank komunikował przed miesiącem.
Zmiana nastawiania członków zarządu banku ma być reakcją i próbą przeciwdziałania wobec gwałtownie rosnącej inflacji, która w marcu zwiększyła się do 6 procent i była najwyższa od ponad trzech dekad.
Rada Riksbank, motywując swoje działania i plany, powołała się na zwiększoną niepewność w gospodarce światowej, która może się wiązać z m.in. z napaścią Rosji na Ukrainę i toczącą się wojną oraz powrotem ścisłych covidowych restrykcji w Chinach.
Zacieśniając politykę monetarną, Riksbank spodziewa się, że w 2023 r. inflacja spadnie, a w 2024 r. zbliży się do 2 procent.
W reakcji na decyzję Riksbanku korona szwedzka umocniła się o ok. 1 proc. w relacji do euro, a kurs EUR/SEK spadł z 10,37 do 10,25. Kurs USD/SEK spadł z kolei z 9,85 do 9,70, podczas gdy wcześniej korona szwedzka stopniowo traciła na wartości względem dolara amerykańskiego. Jeszcze w styczniu br.
Riksbank zdaje się zatem dołączać do grona jastrzębio nastawionych banków centralnych świata, a zapowiedzi wskazują na determinację w dalszym działaniu. W rezultacie wpływ na koronę szwedzką może być znaczący, stąd pary USD/SEK czy EUR/SEK mogą zwrócić uwagę części inwestorów.
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję