Stopa procentowa w Norwegii pozostała na niezmienionym poziomie. Nie było w tym zaskoczenia, bowiem tak wynikało z komunikacji Norges Bank. Prognozy dla korony norweskiej sugerują, że waluta znajduje się w dobrym położeniu do umocnienia.
- Norges Bank prawdopodobnie nie zakończył jeszcze cyklu podwyżek
- Korona norweska w październiku osłabiła się wobec polskiego złotego aż o 8%!
- Sytuacja geopolityczna i ceny ropy ciążą na NOK
- Jakie są prognozy dla stopy procentowej i kursu korony norweskiej?
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Stopy procentowe w Norwegii - decyzja Norges Bank
Norges Bank ogłosił najnowszą decyzję monetarną w czwartek 2 listopada. Stopa procentowa w Norwegii pozostała na niezmienionym poziomie 4,25%. To ruch zgodny z oczekiwaniami rynku i konsensusem analityków.
To druga w tym roku pauza ze strony norweskiego banku centralnego. Wcześniej, w styczniu Norges Bank zatrzymał na chwilę proces zacieśniania polityki ze stopą na poziomie 2,75%.
Stopa procentowa w Norwegii jest obecnie wyższa o 150 pb niż na początku tego roku. We wrześniu zwiększono ją o 25 punktów bazowych, a na poprzednim posiedzeniu w sierpniu również o 25 pb.
Tak wyglądała ścieżka zacieśniania polityki monetarnej przez Norges Bank:
Stopa procentowa w Norwegii
Źródło: Trading Economics
Analitycy wielu instytucji uważają jednak, że to przerwa, a nie koniec, w cyklu podwyżek stopy procentowej ze strony norweskiego banku centralnego. Tak zresztą twierdziła sama prezes Norges Bank jeszcze przed ogłoszeniem czwartkowych postanowień.
Zobacz także: Inflacja w Szwajcarii - mamy najnowsze dane! Jak reaguje kurs franka?
Stopy procentowe Norges Bank - komentarz analityków
Norges Bank rozpoczął zacieśnianie polityki pieniężnej we wrześniu 2021 roku, ale mechanizm transmisji na inflację był wyjątkowo powolny. Inflacja bazowa zaczęła spowalniać dopiero w ostatnich miesiącach i znacznie wolniej niż wskaźnik bazowy. Osłabienie korony norweskiej NOK było główną przyczyną tej dynamiki.
Inflacja bazowa w Norwegii.
Źródło: Trading Economics
Prezes Norges Bank, Ida Wolden Bache stwierdziła jeszcze przed czwartkową decyzją, że jeśli scenariusz bazowy rozwinie się zgodnie z oczekiwaniami, prawdopodobnie dojdzie do jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych, najprawdopodobniej w grudniu.
“Aby poradzić sobie z wysokim poziomem inflacji bazowej, która zaczęła wykazywać stałą trajektorię spadkową dopiero w sierpniu, Rada będzie musiała dalej ograniczać politykę pieniężną w grudniu. Oczekujemy, że Norges Bank ponownie podniesie stopę procentową. Prognozujemy ostateczną podwyżkę stóp o 50 pb i widzimy 4,75% jako szczyt stopy procentowej w Norwegii” - podkreślili analitycy UniCredit.
“Słaba korona pozostaje zmartwieniem dla Norges Bank (...)” - skomentowali analitycy Bank of America - “Bank centralny Norwegii zasygnalizował jeszcze jedną podwyżkę stóp w grudniu”
Zobacz także: O żadnych obniżkach stóp w USA nie ma mowy! Konferencja prasowa Jerome Powella
Korona norweska - co dalej? Prognoza dla NOK
Korona była jedną z najgorzej radzących sobie dużych walut w październiku. Polski złoty umocnił się wobec korony norweskiej o aż 8% w ciągu zeszłego miesiąca. W rezultacie, kurs NOK/PLN osunął się z okolic bliskich 0,41 do obecnych 0,378 PLN.
Kurs korony norweskiej do polskiego złotego (NOK/PLN)
Źródło: tradingview.com
“Korona mocno ucierpiała w wyniku pogorszenia się globalnych nastrojów, wywołanego wyższymi rentownościami obligacji na świecie i zwiększonym ryzykiem geopolitycznym” - zauważyli analitycy banku MUFG.
Korona norweska osłabiła się w październiku wyraźnie także wobec dolara oraz euro, bo o 4,5% w przypadku obu z tych walut.
Zobacz także: Kurs rubla wzrośnie? Rosja interweniuje
Kurs euro do korony norweskiej (EUR/NOK)
Źródło: tradingview.com
Eksperci z MUFG prognozują umocnienie korony norweskiej w kolejnych miesiącach. Według nich, kurs EUR/NOK spadnie do 11,50 w I kwartale 2024 roku, a potem nawet do 11,30 w III kwartale 2024 roku.
Jeszcze bardziej optymistycznie wobec korony norweskiej nastawieni są ekonomiści Bank of America. Według nich, kurs EUR/NOK powędruje do 11,00 na koniec 2023 roku, by później osunąć się do 10,80 w marcu oraz 10,50 we wrześniu 2024 roku.
Czytaj również: Co dalej z gospodarką Polski? Kurs złotego, koniunktura… zaskakujące prognozy wielkich banków
Korona norweska, a cena ropy
Norweska korona jest w dużej mierze skorelowana z cenami ropy naftowej. Kurs surowca skorygował w dół w ciągu ostatniego miesiąca pomimo wzrostu napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie wywołanych konfliktem między Hamasem a Izraelem.
“Uczestnicy rynku zaczęli wyceniać wyższą premię za ryzyko geopolityczne w cenie ropy. Jednak zachowanie cen surowca sugeruje, że oczekuje się, że konflikt pozostanie ograniczony w regionie i będzie miał ograniczony negatywny wpływ na podaż ropy” - stwierdzili ekonomiści MUFG.
Cena ropy naftowej Brent w USD
Źródło: tradingview.com
“Głównym zagrożeniem byłaby sytuacja, w której konflikt rozszerzyłby się na Iran, wywierając większą presję na wzrost cen ropy. Mogłoby to początkowo zachęcić do umocnienia korony norweskiej, ale wraz ze zwiększoną awersją inwestorów do ryzyka i większym uderzeniem w i tak już słaby globalny wzrost, wszelkie początkowe wsparcie dla korony byłoby krótkotrwałe” - dodali.