Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kursy walutowe: te wydarzenia poruszą kursami najważniejszych walut [euro EURPLN, dolar USDPLN, frank CHFPLN, funt GBPPLN]

|
selectedselectedselected
Kursy walutowe: cisza przed burzą! Szykują się ostre spadki złotego? Te wydarzenia poruszą kursami najważniejszych walut [euro EURPLN, dolar USDPLN, frank CHFPLN, funt GBPPLN]
Te wydarzenia poruszą kursami najważniejszych walut [euro EURPLN, dolar USDPLN, frank CHFPLN, funt GBPPLN]
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wyniósł 4,7493 (brak zmian w porównaniu do poziomu sprzed dwóch tygodni). W ubiegłym tygodniu kurs złotego charakteryzował się relatywnie niską zmiennością. Liczne publikacje danych makroekonomicznych, w tym wyniki badań koniunktury w najważniejszych gospodarkach strefy euro, nie miały istotnego wpływu na kurs złotego i był on determinowany przede wszystkim przez niewielkie wahania awersji do ryzyka odzwierciedlane indeksem VIX.

 

 

 

Reklama

Z niską zmiennością mieliśmy do czynienia również w przypadku kursu EURUSD, który po osiągnięciu parytetu pozostaje w trendzie bocznym. Jastrzębie wystąpienie szefa Rezerwy Federalnej J. Powella podczas piątkowej konferencji w Jackson Hole doprowadziło do lekkiego umocnienia dolara względem euro. Wystąpienie Powella jest spójne z naszą zrewidowaną prognozą kursu EURUSD, zakładającą jego nieznaczny wzrost do 1,02 na koniec br.

Zobacz także: Kursy walut: paniczna wyprzedaż, główne waluty znów nas zaskoczyły!

 

W tym tygodniu w centrum uwagi rynku będą zaplanowane na środę publikacje wstępnych danych o inflacji w Polsce i w strefie euro. W przypadku realizacji naszych prognoz obie publikacje mogą sprzyjać osłabieniu złotego. Uważamy, że zaplanowane na ten tydzień pozostałe publikacje danych z polskiej i światowej gospodarki nie będą miały istotnego wpływu na kurs polskiej waluty. Jednocześnie istotnym czynnikiem determinującym kurs złotego pozostaną informacje wpływające na ocenę ryzyka wystąpienia szoku gazowego w Europie, który może istotnie osłabić perspektywy wzrostu gospodarczego w strefie euro oraz w Polsce.

EURPLN, USDPLN, CHFPLN, GBPPLNEURPLN, USDPLN, CHFPLN, GBPPLN

 

Dane o inflacji w Polsce i w strefie euro w centrum uwagi

W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS zwiększyły się do 7,59 (wzrost o 66pb), 5-letnie do 6,58 (wzrost o 57pb), a 10-letnie do 6,29 (wzrost o 57pb). W ubiegłym tygodniu doszło do silnego wzrostu stawek IRS w ślad za rynkami bazowymi. Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku zwiększenia stawek IRS były rosnące obawy inwestorów o to, że kryzys energetyczny doprowadzi do dalszego wzrostu inflacji. Rynek kontraktów FRA wycenia jeszcze podwyżki w skali ok. 75pp, co jest spójne z naszą prognozą.

Zobacz także: Cena węgla znów wystrzeliła w górę! Kto może otrzymać dodatek węglowy?

Reklama

 

W tym tygodniu kluczowa dla stawek IRS będzie zaplanowana na środę publikacja wstępnych danych o inflacji w Polsce. W przypadku realizacji naszej niższej od oczekiwań rynku prognozy dane mogą doprowadzić do spadku stawek IRS. W przeciwnym kierunku może oddziaływać natomiast przewidziana na ten sam dzień publikacja wstępnych danych o inflacji w strefie euro. Pozostałe publikacje danych z polskiej i światowej gospodarki nie będą miały naszym zdaniem istotnego wpływu na stawki IRS. Ważnym czynnikiem kształtującym krzywą pozostaną informacje wpływające na ocenę ryzyka wystąpienia szoku gazowego w Europie, który może istotnie osłabić perspektywy wzrostu gospodarczego w strefie euro oraz w Polsce.

Stawki IRS, spread pomiędzy obligacjami Niemiec i USAStawki IRS, spread pomiędzy obligacjami Niemiec i USA

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama