W złoty umacniał się w relacji do głównych walut, co przełożyło się na niewielki spadek notowań EUR/PLN w stronę poziomu 4,68 oraz nieco bardzo wyraźny ruch na USD/PLN do poziomu 4,43.
Podczas konferencji prasowej prezesa NBP nie padały sugestie na temat skali potencjalnych obniżek stóp procentowych w przyszłym roku, co nieco studziło gołębie nastroje. Rada wciąż nie wyklucza podwyżki stóp jeśli będą to sugerowały dane bieżące oraz marcowa projekcja z raportu o inflacji. Wydźwięk konferencji przy korzystnych trendach na rynkach globalnych może sprzyjać utrzymaniu kursu EUR/PLN nieco poniżej poziomu 4,70 w najbliższych dniach.
Na zdecydowanie odmiennym froncie od złotego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej znajdował się forint, gdyż kurs EUR/HUF rósł o blisko 2% w skali dnia. Inflacja na Węgrzech zaskoczyła w górę wynosząc 22,5% r/r (konsensus: 22,2%; poprzednio 21,1%), a dane te nie uwzględniają jeszcze zniesienia limitu cen ropy, które skokowo mogą podnieść inflację w grudniu w stronę 25%. Przy braku oczekiwań na dalsze podwyżki stóp procentowych oraz takich zapewnieniach ze strony banku centralnego realne stopy procentowe na Węgrzech zejdą na bardziej ujemne poziomy działając na niekorzyść forinta.