Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs eurodolara (EUR/USD) mocno się trzyma swoich ostatnich sukcesów

|
selectedselectedselected
Kurs eurodolara (EUR/USD) mocno się trzyma swoich ostatnich sukcesów
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

SPW pod presją ze strony Bunda

Za nami relatywnie spokojna sesja na krajowym długu. Presja zewnętrzna jednak negatywnie wpływała na wycenę SPW. Traciły również papiery w regionie: dochodowość 10Y czeskich oraz węgierskich obligacji rosła o ok. 5 pb. Ostatecznie na głównych węzłach krajowej krzywej rentowność przesunęła się o +1, +3 oraz +3 pb. do odpowiednio 5,37% (2Y), 5,50% (10Y) oraz 5,67% (30Y). Delikatnemu rozszerzeniu uległa jednocześnie marża ASW – na 10Y o 2 pb. do 52 pb.

Spodziewamy się, że impulsy globalne mogą negatywnie wpływać na wycenę rodzimych papierów i przesuwać dochodowość 10Y SPW stronę 5,70% w kolejnych godzinach.

 

Zobacz także: Kurs dolara (USD) zwalnia ze spadkami. Gołębi Fed doleje mu paliwa?

 

EURUSD utrzymał wcześniejsze wzrosty

Piątkowe notowania nie przyniosły większych zmian na bazowym FX. EURUSD był notowany w wąskim przedziale zmienności (1,0840-80), utrzymując tym samym wzrosty z poprzednich dni. Euro było dodatkowo delikatnie wspierane malejącym spreadem miedzy rentownością amerykańskiego i niemieckiego długu. Ostatecznie zamkniecie pary wypadło na poziomie 1,0875 (+0,1%).

Reklama

Start europejskich notowań jest pozytywny dla EURUSD. Para przesuwa się w do okolic 1,0890. Dziś nie oczekujemy trwalszego zakotwiczenia się notowań pary w zakresie 1,0900-1,1000, ale w przypadku silniejszych impulsów (wtorkowe wypowiedzi Ch. Wallera, dobre PMI ze strefy euro w czwartek) niewykluczone, że bieżący tydzień zakończy się blisko 1,0950.

 

Złoty pozostaje mocny i stabilny

Koniec ub. tyg. nie przyniósł większych zmian na krajowej walucie. EURPLN pozostawał w przedziale 4,26-4,27, a zamknięcie wypadło blisko dolnego ograniczenia zakresu wahań (bez zmian w ujęciu dziennym). W najbliższych dniach nie widzimy potencjału do skutecznego testu 4,25 zł. za euro. W scenariuszu bazowym rynek będzie ignorować dane o krajowej koniunkturze, a globalny kalendarz makro nie ma potencjału do silnego wzrostu apetytu na ryzyko. Widzimy natomiast szasnę na próbę zejścia USDPLN poniżej 3,90 i zbliżenie się pary do poziomów niewidzianych od III kw. 2021 (3,88).

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

Reklama

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama